Kierowca pod kontrolą. W samochodach pojawią się systemy ratujące życie
Dziś wchodzą w życie unijne przepisy, dotyczące wyposażenia samochodów w zaawansowane systemy ratujące życie. Będą one montowane we wszystkich nowych autach od połowy 2022 roku. Te przepisy mają pomóc w ograniczeniu liczby zabitych i rannych w wypadkach drogowych.
2020-01-06, 09:34
Posłuchaj
- W autach pojawią się m.in. alkomaty i systemy monitorujące senność
- Najpierw będą one instalowane w nowych modelach, później w pozostałych autach
- Celem jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych
Zgodnie z regulacjami, producenci będą zobowiązani do wyposażania nowych modeli aut w prawie 30 systemów zwiększających bezpieczeństwo na drogach. Chodzi o systemy ostrzegania monitorujące senność kierowców, zaawansowane systemy wykrywania rozproszenia uwagi kierowcy, wykrywania pieszych i rowerzystów na drogach, utrzymywania pojazdów na pasie ruchu i hamowania awaryjnego czy instalacje z zamontowanym alkomatem, odcinające zapłon.
Powiązany Artykuł

Jazda samochodem w zimie. Na co najbardziej trzeba uważać?
Dodatkowe systemy nieco podwyższą cenę
Kiedy w Brukseli toczyły się prace nad przepisami, przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europarlamentu przekonywali, że przy masowej produkcji te systemy nie spowodują znacznego podwyższenia cen nowych modeli samochodów. Szacowali, że auta, które będą wprowadzane na rynek od połowy 2022 roku, będą droższe o 70-100 euro.
Modele już istniejące będą wyposażane obowiązkowo w tego typu systemy dwa lata później.
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA
REKLAMA