X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ministerstwo uspokaja: opóźnienie nie oznacza utraty prawa do bonifikaty

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:17
Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność jest ważne bez względu na datę wydania - przypomina resort rozwoju. Wiceminister Robert Nowicki uspokaja: właściciele mieszkań nie stracą prawa do najwyższych bonifikat, nawet jeśli otrzymają zaświadczenie wydane po terminie, a więc po 31 grudnia 2019 roku.
Audio
  • Opóźnienie z wydawaniem zaświadczeń nie spowoduje utraty prawa do bonifikaty (Tomasz Matusiak/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
  • Ministerstwo Rozwoju: otrzymanie zaświadczenia po terminie nie spowoduje utraty prawa do najwyższej bonifikaty
  • Po odebraniu pisma trzeba się w ciągu dwóch miesięcy zgłosić do urzędu
  • Bonifikaty wynoszą od 60% do nawet 99%

- W przypadku otrzymania zaświadczenia po 30 listopada obywatele będą mogli skorzystać z najwyższej bonifikaty. Jedynym warunkiem jest to, aby w terminie 2 miesięcy doręczenia zaświadczenia zgłosić w urzędzie zamiar uiszczenia opłaty jednorazowej za przekształcenie - tłumaczy.

Problem głównie w dużych miastach

Resort rozwoju monitoruje wydawanie zaświadczeń. W ostatnim czasie jest ich wystawianych coraz więcej. Wiceminister Robert Nowicki mówi, że opóźnienia dotyczą głównie dużych miast, a w mniejszych ośrodkach cały proces został praktycznie zakończony.

bloki 1200.jpg
Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach

Warto zapłacić "z góry"

Nie warto zaniedbywać tej sprawy, bo bonifikaty przy jednorazowej opłacie są atrakcyjne. Analityk HRE Investments Bartosz Turek, że minimalna bonifikata wynosi 60%, a w niektórych miastach jest ona wyższa i przekracza 90%. Dodatkowo, niektóre grupy, takie jak rodziny wielodzietne czy kombatanci mają ustawowo zagwarantowaną bonifikatę w wysokości 99%.

Przekształcenie użytkowania wieczystego na gruntach mieszkaniowych formalnie dokonało się 1 stycznia 2019 roku. Mieszkańcy muszą jednak przejść jeszcze całą procedurę - po otrzymaniu zaświadczenia z urzędu uiścić opłatę przekształceniową, a następnie dokonać zmiany w księdze wieczystej. Można też rozłożyć proces na 20 lat - wówczas opłatę w wysokości ostatniej opłaty za użytkowanie wieczyste będziemy płacić co roku.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Warszawski ratusz straci ponad 10 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 06:46
330 mln zł - tyle ma wynieść średnia coroczna strata w dochodach Warszawy do 2050 r. wskutek przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Z tego tytułu miasto straci w sumie 10,4 mld zł - wynika z informacji Biuletynu Informacji Publicznej. Prezydent miasta, prezentując założenia budżetu, nie mówił nic o stratach w dochodach wynikających z przekształcenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Użytkowanie wieczyste. Warszawa nadrabia opóźnienia ws. zaświadczeń o przekształceniu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:34
- Cały proces przekształcenia jest niezmiernie skomplikowany. Nie ma wątpliwości, że pomimo dobrych intencji przyświecających ustawodawcy, przeprowadzenie całej operacji w ciągu 12 miesięcy jest zupełnie niemożliwe. Teraz jednak proces wydawania zaświadczeń przebiega już bardzo sprawnie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 08:46
Problemy Polaków z zaświadczeniami o własności lokali. Od stycznia tego roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone na własność. Ale dopiero zaświadczenie z urzędu poświadcza, czy dotyczy to naszego lokalu. Termin wydawania zaświadczeń był określony do końca roku. Duże aglomeracje, m.in. Warszawa, Kraków, Poznań i Katowice potrzebują na to więcej czasu.
rozwiń zwiń