Przy podróży na Wyspy nadal wystarczy dowód. Tak będzie co najmniej do końca roku

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dla pasażerów i przewoźników lotniczych nie wprowadza zmian w zasadach wykonywania lotów z i do Wielkiej Brytanii do końca 2020 roku - poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Nadal będzie można podróżować do i z Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego.

2020-02-01, 10:59

Przy podróży na Wyspy nadal wystarczy dowód. Tak będzie co najmniej do końca roku
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/Alla Greeg
  • Brexit nie zmienia nic w kwestii podróży samolotem na Wyspy - wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty
  • Tak będzie co najmniej do końca tego roku
  • Nie zmieniają się też główne przepisy podatkowe i handlowe

Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Opuściła ją punktualnie w piątek, 31 stycznia br., godz. 23. czasu londyńskiego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego.

W podróżowaniu póki co niewiele się zmieni

Jak tłumaczy ULC, okres przejściowy oznacza dla pasażerów i przewoźników lotniczych brak zmian w zasadach wykonywania lotów z i do Wielkiej Brytanii do końca 2020 r. Oznacza to, że utrzymane są obecne zasady przekraczania granicy UE-Wielka Brytania. Nadal będzie można podróżować do i z Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego. Ponadto, obowiązują dotychczasowe przepisy w zakresie VAT i akcyzy, w tym limitów zwolnień dla podróżnych, funkcjonowania podatkowych systemów informatycznych itp. Utrzymane jest brak ceł, kontyngentów i innych dodatkowych barier w handlu.

- Wielka Brytania pozostanie w unii celnej z UE i będzie uczestnikiem wspólnego rynku UE - czytamy.


Powiązany Artykuł

ursula_1200.jpg
Szefowa KE uspokaja Polaków na Wyspach, że po brexicie ich sytuacja się nie zmieni

Stare zasady gry

Pozostaje możliwość eksportu towarów do Wielkiej Brytanii na obecnych zasadach. Utrzymane są dalsze wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych dla przedstawicieli zawodów regulowanych.

- Brak konieczności uzyskania przez europejskich przewoźników lotniczych upoważnień, o których mowa w art. 191 ustawy Prawo lotnicze, wydawanych przez Prezesa ULC. Brak konieczności uzyskania przez brytyjskich przewoźników lotniczych zezwoleń, o których mowa w art. 193 ustawy Prawo lotnicze, wydawanych przez Prezesa ULC - podano.

Urząd przypomina, że skargi dot. naruszenia przez przewoźników lotniczych praw pasażerów, w odniesieniu do lotów z lotnisk znajdujących się na terytorium Wielkiej Brytanii oraz lotów z krajów trzecich na lotniska w Wielkiej Brytanii, należy kierować na dotychczasowych zasadach do brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej