Za użytkowanie wieczyste w tym roku zapłaci już mało kto. Przekształcenie postępuje

W 2020 r. już tylko nieliczni właściciele mieszkań powinni wnieść roczną opłatę za likwidowany tytuł prawny do nieruchomości - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita. I jak dodaje, zostają "trudne przypadki".

2020-02-18, 09:14

Za użytkowanie wieczyste w tym roku zapłaci już mało kto. Przekształcenie postępuje
Planowana jest zmiana przepisów, która zapobiegnie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki.Foto: shutterstock
  • Opłatę za użytkowanie wieczyste trzeba wnosić do końca marca
  • W tym roku, z powodu reformy przekształceniowej, zapłacą ją już tylko nieliczni
  • Zazwyczaj są to "trudne przypadki", czyli sytuacje, w których jest np. nieustalona własność gruntu

"Rzeczpospolita" przypomina, że roczną opłatę za użytkowanie wieczyste płaci się do końca marca danego roku.

Jak pisze dziennik, wiele osób nie otrzymało jeszcze zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Niektórzy, choć mają ten dokument, jeszcze nie uregulowali opłaty przekształceniowej, bo np. czekają na jej wyliczenie. Dlatego wielu właścicieli mieszkań i domów ma wątpliwości, czy w 2020 r. musi płacić roczną opłatę za użytkowanie wieczyste czy nie.


Powiązany Artykuł

osiedle 1200.jpg
Reforma uwłaszczeniowa. Nikt nie straci prawa do najwyższych bonifikat

Warto zapytać w urzędzie lub sprawdzić w internecie

Proces przekształcenia najdłużej zajmuje w dużych miastach, np. w Warszawie i we Wrocławiu. Jeśli nie otrzymaliśmy jeszcze pisma, warto dopytać o tę sprawę w urzędzie, spółdzielni mieszkaniowej lub poszukać informacji w sieci.

- Zdecydowana większość osób, które czekają na zaświadczenie, nie musi płacić rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste. Wystarczy, że adres swojej nieruchomości znajdą w przeglądarce http:// www.um.warszawa.pl/przeksztalcenia/. Wtedy mają pewność, że zaświadczenie dostaną. Muszą jedynie uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Do tej pory przesłaliśmy je do 88 proc. warszawiaków. Do końca pierwszego półrocza powinni je otrzymać wszyscy, którzy się przekształcili, z wyjątkiem kilku procent trudnych przypadków, których wyjaśnienie będzie wymagało czasu" - tłumaczy Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

REKLAMA

Więcej - w "Rzeczpospolitej".

PolskieRadio24.pl, PAP, Rzeczpospolita, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej