Zakupy online jak loteria. UE wzmocni ochronę konsumentów?

Aż dwie trzecie z 250 produktów zakupionych w sklepach internetowych nie przeszło testów bezpieczeństwa. Badania przeprowadzono równocześnie w ośmiu europejskich krajach.

2020-02-28, 11:15

Zakupy online jak loteria. UE wzmocni ochronę konsumentów?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Europejska Organizacja Konsumentów BEUC prześwietliła zabawki, kosmetyki czy alarmy przeciwpożarowe z takich sklepów jak Amazon, AliExpress, eBay i Wish. Produkty zostały wybrane w oparciu o możliwe ryzyko, jakie mogą stwarzać. Wyniki są alarmujące: 66 proc. z nich nie spełniło unijnych norm bezpieczeństwa, co mogło spowodować takie konsekwencje jak porażenie prądem, pożar lub zaczadzenie.

Platformy sprzedażowe nie biorą odpowiedzialności za jakość towarów

- Testy pokazują, że zakupy online nie są tak bezpieczne jak te w świecie offline, czyli w realnym. Prostym powodem jest to, że sklepy internetowe nie zapobiegają pojawianiu się niebezpiecznych produktów na swoich stronach. Jeśli kupisz na przykład czujniki dymu, które nie potrafią wykryć dymu, to łatwo przewidzieć, że może to mieć katastrofalne konsekwencje - podkreśla dyrektor generalna BEUC Monique Goyens.

Powodów, przez które produkty nie przeszły pomyślnie testów bezpieczeństwa, jest wiele – od przekroczenia limitów zawartości niebezpiecznych substancji w zabawkach, poprzez wadliwe czujniki tlenku węgla, które w ogóle go nie wykrywają, aż po topiący się po podłączeniu do zasilania powerbank dla naszej komórki.

REKLAMA

BEUC zauważyła, że chociaż platformy internetowe usuwają niebezpieczne produkty, gdy są o nich informowane, to często pojawiają się one ponownie. Jednym z głównych problemów jest to, że platformy uznają, że nie są odpowiedzialne za bezpieczeństwo sprzedawanych u nich produktów, a co za tym idzie, nie kontrolują z góry w wystarczającym stopniu wiarygodności sprzedawców.

 UE powinna zmienić swoje regulacje

– Konsumenci wielokrotnie zgłaszali niebezpieczne produkty, po których platformy sprzedażowe je usuwały. Nie może to jednak stać się sposobem działania na rzecz bezpieczeństwa konsumentów, ponieważ w internecie pojawiają się podobne lub nowe, równie niebezpieczne produkty – podkreśla Monique Goyens.

Europejska Organizacja Konsumentów uważa, że Unia Europejska powinna zmienić regulacje tak, by platformy internetowe były prawnie odpowiedzialne za sprzedaż niebezpiecznych produktów na swoich stronach. Z kolei władze krajowe powinny je poddawać większej kontroli.

REKLAMA

Prędzej zginiesz od czadu nim czujnik cię ostrzeże

Szczegółowe wyniki badań są szokujące. Na przykład żaden z siedmiu testowanych czujników tlenku węgla nie wykrył śmiertelnych ilości tego gazu. Cztery z nich były też zbyt ciche. Wszystkie cztery testowane czujniki dymu nie wykrywały dymu ze spalania drewna, bawełny lub plastiku.

Inny przykład dotyczy substancji do wybielania zębów. Siedem na 10 sprawdzonych produktów zawierało zbyt wysoki poziom nadtlenku wodoru w stosunku do poziomu przewidzianego do użytku domowego (> 0,1 proc.). Limity były przekraczane od 14 do 70 razy. W niektórych produktach stężenie było wyższe niż prawo dopuszcza do użytku w gabinetach dentystycznych. Dla konsumentów to groźba podrażnienia dziąseł lub spowodowania nadwrażliwości zębów.

Limity przekroczone 200 razy

Niebezpieczne okazywały się też zabawki, które zawierały ftalany, czyli estry kwasu ftalowego. Używa się ich, by zabawki były miękkie i giętkie. Jednak w związku z podejrzeniami, że mogą zaburzać działanie hormonów, użycie tych substancji jest zabronione w przypadku zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 3. roku życia i dopuszczone w ograniczonym stopniu w przypadku zabawek dla dzieci do 9 lat. Dziewięć z 29 badanych zabawek przekraczało jednak limity, niektóre nawet 200 razy.

REKLAMA

Testy zostały przeprowadzone przez międzynarodową organizację badań i testów konsumenckich ICRT w Belgii, we Włoszech, w Holandii, Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Hiszpanii.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej