X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Ograniczenie handlu w niedzielę nam nie przeszkadza. Zakupy robimy w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 07:49
Polacy ostatecznie pogodzili się z zakazem handlu w niedzielę - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Zakupy, które zwykle robili w ostatni dzień tygodnia, przerzucili głównie na sobotę.
Kolejne polskie produkty trafią na zagraniczne rynki
Kolejne polskie produkty trafią na zagraniczne rynkiFoto: Yummypic/Shutterstock
  • DGP: zamiast w niedzielę, Polacy zaczęli chodzić na zakupy w soboty
  • Dziennik: po wprowadzeniu ograniczenia płynnie zmieniliśmy nasze nawyki zakupowe
  • Na ograniczeniu niedzielnego handlu najbardziej zyskały dyskonty

Gazeta podaje, że udział tego dnia w wydatkach gospodarstw domowych zwiększył się z 19 proc. w 2017 r. do 21 proc. w 2019 r. Zyskał też poniedziałek – o 1 pkt proc. do 14 proc.

"DGP", powołując się na dane GfK Polonia, zauważa, że nastąpiło to jednak nie tylko kosztem niedziel, lecz także pozostałych dni. W 2019 r. udział niedzielnych zakupów był o połowę mniejszy niż w 2017 r., czyli przed wprowadzeniem obostrzeń. Wynosił zaledwie 4 proc. Jako konsumenci przerzuciliśmy się więc płynnie na inne dni tygodnia – potwierdza Michał Maksymiec, dyrektor współpracy z sieciami detalicznymi Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

shutterstock_107374190 galeria handlowa zakupy 1200.jpg
Zmiany ws. ograniczenia handlu. W tym roku tylko 7 niedziel handlowych

Większy ruch w soboty

Gazeta zauważa, że eksperci wskazują, iż największe sklepy, w które przede wszystkim miał uderzyć zakaz handlu, zaczęły oferować promocje mające na celu przyciągnięcie klientów właśnie w soboty. W największym stopniu dotyczy to dyskontów, takich jak Lidl i Biedronka, czy hipermarketów jak Carrefour, Tesco, Auchan. Tego typu sklepom udało się najbardziej zwiększyć udział soboty w ogólnych wydatkach klientów.

Najbardziej zyskały dyskonty. Ich udział w wydatkach gospodarstw domowych wzrósł od 2017 r. o 3,5 pkt proc. do 34 proc. w 2019 r. Małe sklepy niezależnych handlowców straciły 0,9 pkt proc. i na koniec ubiegłego roku miały 7,4 proc. udział.

Beneficjentami wolnych niedziel okazały się też supermarkety lokalnych sieci oraz małe sklepy sieciowe, które mogą być otwarte, jeśli za ladą w niedzielę stanie właściciel lub ktoś z rodziny.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

PolskieRadio24.pl, PAP, DGP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niedziele handlowe 2020. Kiedy sklepy będą otwarte?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 11:55
Od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Handlowe będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany ws. ograniczenia handlu. W tym roku tylko 7 niedziel handlowych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 18:50
W tym roku w zasadzie wszystkie niedziele są wolne od handlu. Nie dotyczy to jedynie dni przewidzianych w ustawie dotyczącej ograniczenia handlu - mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedem niedziel handlowych. Jak wpłynie to na konsumentów i pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 19:04
W 2020 roku zakazem handlu mają zostać objęte niemal wszystkie niedziele. Wyjątkiem jest siedem z nich, które wypadną pod koniec stycznia w kwietniu, czerwcu, sierpniu i grudniu. Jak zmieniły się nasze weekendowe nawyki i czy udało nam się znaleźć czas na zakupy w środku tygodnia?
rozwiń zwiń