Liczba uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych się stabilizuje

2020-03-05, 08:23

Liczba uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych się stabilizuje
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: AnemStyle/Shutterstock

Liczba uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych zatrudnionych w dużych firmach ustabilizowała się. Na przełomie roku odnotowano pewien odpływ liczby uczestników programu, ale miał on prawdopodobnie charakter techniczny – ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

– Były pewne wahania, które częściowo wynikały z tego, że instytucje finansowe weryfikowały bazy, które do nas zgłaszały – powiedział prezes PFR. Dodał, że liczba uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych ustabilizowała się w lutym, a w ostatnich tygodniach nastąpił wzrost liczby uczestników programu o kilka tysięcy osób.

 Ogromna rola pracodawców

W pierwszym etapie do PPK przystąpiło ponad milion pracowników największych firm, zatrudniających powyżej 250 osób, czyli 39 proc. wszystkich zatrudnionych. W niektórych firmach odsetek ten jest znacznie wyższy. Takich przedsiębiorców Polski Fundusz Rozwoju honoruje tytułem „Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy”.

W grudniu wyróżnienia otrzymały: Budimex, EY, Emitel i Komfort. Dziś do tego grona dołączyły: Fakro, Google Polska, Notus Finanse, Scania Polska, Wellcome Airport Services oraz Synthos.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wskazuje na ogromną rolę pracodawców w promowaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wyniki badań CBOS pokazują bowiem, że 60 proc. pracowników przy podejmowaniu decyzji o uczestnictwie w PPK kierowało się sugestiami swojego kierownictwa. Jednocześnie 35 proc. pracodawców zachęcało pracowników do uczestnictwa w PPK, a 60 proc. wykazywało neutralną postawę. Dlatego najbardziej aktywni pracodawcy są przez PFR promowani.

Inwestycja w stałość kadry

Prezes Welcome Airport Services Piotr Wieczorek, w której do PPK przystąpiło 70 proc. pracowników, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że uczestnictwo w programie firma traktuje jako inwestycję w stałość swojej kadry.

– W lotnictwie ten staż pracy bardzo się liczy ze względu na kompetencje, które mają pracodawcy z długoletnim stażem – powiedział Piotr Wieczorek. Dodał, że właśnie dlatego firma chce docenić pracowników, których staż w firmie przekracza pięć lat i dopłaca do ich składki na PPK dodatkowy punkt procentowy.

Standardowo uczestnik PPK wpłaca do programu 2 proc. swojego wynagrodzenia. Do tej kwoty co najmniej 1,5 proc. dopłaca pracodawca. Trzecią część oszczędności stanowi coroczna dopłata państwa w wysokości 240 złotych.

Dotychczas uczestnicy programu wpłacili do PPK ponad 540 milionów złotych.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Polecane

Wróć do strony głównej