Polacy chcą edukacji ekonomicznej już od przedszkola
Aż 92 proc. Polaków chce obowiązkowej edukacji finansowej, 52 proc. pytanych uważa, że ich wiedza o finansach jest zbyt mała, a jedynie 12 proc. ankietowanych określa ją jako dobrą. Wynika z badania zaprezentowanego we wtorek, podczas IV Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości w Warszawie.
2020-03-10, 19:00
Z przeprowadzonego w lutym br. na zlecenie Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych i Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2020" wynika, że 31 proc. chce wprowadzenia takich zajęć z wiedzy o ekonomii w szkole średniej, a 24 proc. w szkole podstawowej, a kolejne 12 proc. już w przedszkolu.
52 proc. ankietowanych Polaków uważa, że ich wiedza o finansach jest mała lub bardzo mała, a tylko 12 proc. określa swoją wiedzę jako dobrą lub bardzo dobrą.
Polacy nie znają zasad cyberbezpieczeństwa
Najsłabiej z badanych swoją wiedzę o finansach ocenili młodzi Polacy oraz mieszkańcy wsi - odpowiednio 83 proc. i 71 proc. z nich zadeklarowało, że przy podpisywaniu umów finansowych sprawdza jedynie podstawowe informacje zapisane w umowie oraz zgodność własnych danych osobowych.
Z badania wynika także, że dla 54 proc. badanych największym problemem jest cyberbezpieczeństwo, brak wiedzy o finansach publicznych (41 proc.), a także o zasadach przedsiębiorczości (34 proc.). Choć widać znaczącą poprawę wiedzy z zakresu oszczędzania (spadek wskazań negatywnych z 34 proc. do 5 proc.) oraz kredytów i pożyczek (z 44 proc. do 12 proc.).
REKLAMA
Giełda to wciąż "czarna magia"
Z badania Fundacji GPW i WIB wynika także, że znacząco wzrósł – z 18 do 27 proc. - odsetek osób deklarujących brak jakiejkolwiek wiedzy o zasadach funkcjonowania giełdy. Dla 57 proc. uczestników badania to właśnie niewystarczająca wiedza jest kluczową barierą w inwestowaniu na giełdzie.
Z sondażu wynika także, że 83 proc. badanych zna co najmniej jeden ze sposobów oszczędzania długookresowego - najwięcej pytanych - 74 proc. wskazało tu na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), a 67 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).
Jak wskazują autorzy badania, znajomość sposobów długookresowego oszczędzania i praktyka w tym zakresie różnią się. Z co najmniej jednego z wymienionych korzysta 61 proc. ankietowanych – najwięcej z IKE (34 proc.), a co piąty z PPK.
PolskieRadio24/IAR/PAP/sw
REKLAMA