Zawieszenie firmy z powodu koronawirusa. Z tych rozwiązań może skorzystać przedsiębiorca

Zawieszenie działalności często podyktowane jest trudną sytuacją firmy. Z reguły nie jest to prosta decyzja, jednak niejednokrotnie może ją uchronić przed całkowitym upadkiem – czytamy na MamBiznes.pl. Obecna sytuacja w kraju skłania wiele firm do podjęcia tej trudnej decyzji.

2020-03-30, 14:45

Zawieszenie firmy z powodu koronawirusa. Z tych rozwiązań może skorzystać przedsiębiorca
Dla większości pracowników pandemia nie zwiększyła możliwości wykonywania pracy zdalnej. . Foto: shutterstock

Jeśli ze wszystkich analiz wynika jednoznacznie, że zawieszenie działalności to jedyny sposób na uratowanie firmy, to przedsiębiorca może przy tym skorzystać z przepisów obowiązujących od lat, które w takim przypadku zwalniają z danin publicznoprawnych. Jednocześnie w przygotowywanej obecnie tzw. tarczy antykryzysowej rząd przewiduje świadczenia postojowe dla osób, które zawiesiły (bądź zawieszą) działalność – pod warunkiem, że nie zrobiły tego przed 1 lutego.

 

 

Nie każda firma ma możliwość

Istotną kwestią jest fakt, że w trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca jest zwolniony z płacenia składek ZUS, odprowadzania podatku dochodowego (nie dotyczy zeznania rocznego), składania deklaracji VAT, przesyłania JPK_VAT (pod warunkiem braku transakcji objętych podatkiem VAT). Za tym idzie brak możliwości wykonywania działalności, jednak i od tego są liczne odstępstwa. W tym czasie można jednak realizować czynności, które są niezbędne, by firma mogła przetrwać.

REKLAMA

 

 

Serwis MamBiznes.pl podkreśla jednak, że nie każda firma będzie miała możliwość zawieszenia działalności. Podstawową kwestią jest fakt, że takie prawo, jakim jest zawieszenie działalności, przysługuje wyłącznie firmom, które nie zatrudniają nikogo na umowę o pracę. Jednak jest od tego wyjątek, jeśli pracownik etatowy przebywa na urlopie związanym z urodzeniem dziecka. Oczywiście jeśli pracownicy takiej firmy są zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło tudzież umowy zlecenia, to przedsiębiorca również może skorzystać z tego prawa.

 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

firma free1200.jpg
Wsparcie rządu dla pracowników bez etatu

Brak jakichkolwiek przychodów

Ostatnim elementem jest okres zawieszenia, który jest zróżnicowany pod względem formy prawnej. W przypadku podmiotów wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie ma określonego limitu, jak długo może on trwać. Natomiast dla firm wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) zawieszenie nie może trwać dłużej niż 24 miesiące. Jednak mają wspólną jedną zasadę. Jest nią minimalny czas trwania zawieszenia działalności firmy, która wynosi 30 dni.


Powiązany Artykuł

przedsiębiostwo firma obliczenia zyski 1200.jpg
Szybsza wypłata postojowego? ZUS policzy "śmieciówki" w Polsce

Sam proces zawieszenia działalności nie jest skomplikowany. Można go dokonać online lub w miejscowym urzędzie. Wypełnienie wniosku o zawieszenie działalności zajmie zaledwie kilka minut. Jest on na stronie CEIDG.

 

 

REKLAMA

Pamiętać jednak trzeba, że zawieszanie działalności gospodarczej może skutkować tym, iż nie będzie można wykorzystać wszelkich form pomocowych. W tym czasie firma nie osiąga żadnych przychodów, co więcej takie działanie może zostać negatywnie odebrane przez kontrahentów.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/MamBiznes.pl/DoS

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej