Minister rolnictwa zachęca, by w dobie kryzysu kupować polską żywność. Zobacz, jak ją rozpoznać
- Polscy konsumenci powinni kupować rodzimą żywność, bo tylko w ten sposób mogą uchronić polskie rolnictwo i przemysł przetwórczy przed upadkiem - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W grudniu premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że jest to najlepszy sposób na wsparcie gospodarki. Warto zatem wiedzieć, jak odróżnić polski produkt od zagranicznego na sklepowej półce.
2020-04-03, 12:13
Posłuchaj
- Minister Jan Krzysztof Ardanowski: kupujmy polską żywność, to pomoże rolnictwu w dobie kryzysu
- Polskie produkty można rozpoznać m.in. po prefiksie "590" w kodzie kreskowym, ale nie jest to regułą
- Na towarach szukajmy charakterystycznych oznaczeń takich jak "Produkt polski" czy "Wyprodukowano w Polsce"
– Podejmując taką decyzję mamy przekonanie i działamy na rzecz ratowania polskiego rolnictwa, jest to działanie patriotyczne. Kupując polskie produkty postępujemy w sposób patriotyczny – mówił minister rolnictwa w TVP Info.
Powiązany Artykuł
Spada popyt, spadają ceny. FAO podało najnowsze dane dot. żywności
Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że dla rolników jest to szczególnie ważne, bo w tym "nieszczęściu" bardzo łatwo utracić kontakty z przetwórcami, którzy też mają problemy, pozrywać z nimi więzi a wówczas rolnicy nie będą mieli gdzie sprzedać swoich produktów i stracą płynność finansową.
Jak poznać, że dany produkt pochodzi z Polski?
- Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy dany towar został wyprodukowany w naszym kraju, jest spojrzenie na jego kod kreskowy. "590" to trzy pierwsze cyfry w kodzie kreskowym, które w większości przypadków oznaczają właśnie produkt polski. Niestety prefiks "590" nie gwarantuje w pełni, że każdy oznaczony nim produkt został wytworzony w Polsce oraz że zysk z jego sprzedaży trafi do polskiego przedsiębiorstwa, ponieważ posługują się nim również polskie firmy dystrybucyjne. Dlatego potrzebna jest dodatkowa weryfikacja.
- Jak radzi serwis kupujepolskieprodukty.pl należy szukać na opakowaniach lub metkach napisów typu "Made in Poland", "Wyprodukowano w Polsce", "Produkt polski", "Jestem z Polski", a także symboli graficznych: polskiej flagi, mapy Polski, logotypu programu "Polski ślad" czy "590 powodów".
Patriotyzm gospodarczy może się opłacać
Jak wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton, przygotowanego na potrzeby kampanii informacyjnej "Wybieram 590", zmiana nawyków konsumenckich mogłaby przynieść polskiej gospodarce dodatkowe kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Natomiast dla produktów w pełni zagranicznych, a tylko sprzedawanych na terenie naszego kraju, z każdej złotówki przeznaczonej na ich zakup pozostanie w Polsce 25 groszy.
PolskieRadio24.pl, IAR, kupujepolskieprodukty.pl, md, DoS
REKLAMA
REKLAMA