Pomoc dla realizujących inwestycje ze wsparciem UE – funduszowa specustawa przyjęta przez Senat

2020-04-16, 17:11

Pomoc dla realizujących inwestycje ze wsparciem UE – funduszowa specustawa przyjęta przez Senat
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Positiffy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało specustawę, która ułatwi ich prowadzenie i rozliczanie oraz umożliwi przesunięcie funduszy unijnych na walkę z koronawirusem. Projekt został niemal jednogłośnie przyjęty przez Sejm i Senat.

Co jest zapisane w specustawie o funduszach unijnych: 

  • uznanie za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii
  • wydłużenie terminów składania wniosków w konkursach oraz terminów uzupełniania i wprowadzania poprawek we wnioskach, a także przedłużenie terminu przekazania wniosków o płatność
  • wprowadzenie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów czy otrzymania ulg w spłacie należności

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku ma dwa cele. Pierwszym z nich jest większa elastyczność dla beneficjentów, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte projekty z maksymalną możliwą efektywnością i bez strat finansowych. Drugi zakłada, że dostępne fundusze zostaną ukierunkowane na zwalczanie koronawirusa i ograniczanie jego niepożądanych skutków dla gospodarki.

– Dzięki specustawie funduszowej pieniądze unijne nie pójdą na kwarantannę, tylko będą dalej pracować dla polskiej gospodarki. Dziękuję senatorom za dobrą decyzję – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Ocena projektów także zdalnie

Wprowadza także możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty, komitetów monitorujących, a nawet kontroli i audytów. W przypadku, gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie ich "zza biurka", będzie można je zawiesić.

Przewidziana jest również możliwość przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych albo ich zawieszenia i wstrzymania wykonania decyzji. Ważne dla beneficjentów jest to, że uzasadnione niedotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie nie będzie skutkować wykluczeniem z możliwości otrzymania środków europejskich w kolejnych konkursach.

Kiedy zacznie obowiązywać ? 

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, natomiast szczegółowe rozwiązania będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lutego 2020 roku. Ustawa będzie kompatybilna i uzupełniająca z rozwiązaniami, które przygotowuje w tym zakresie Unia Europejska, zarówno pod względem treści rozwiązań, jak i daty, od której mają być one stosowane. 


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej