Nie tylko pomoc z tarczy antykryzysowej. Firmy mogą ubiegać się o preferencyjną spłatę podatku

Firmy mogą ubiegać się o ograniczenie poboru podatku, jeśli na skutek epidemii koronawirusa ich dochody znacząco spadną. W ten między innymi sposób Ministerstwo Finansów wraz z Urzędem Skarbowym chcą ułatwić życie przedsiębiorcom.

2020-04-22, 08:36

Nie tylko pomoc z tarczy antykryzysowej. Firmy mogą ubiegać się o preferencyjną spłatę podatku
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/minicase

Posłuchaj

Nie tylko pomoc z tarczy antykryzysowej. Firmy mogą ubiegać się o preferencyjną spłatę podatku (Tomasz Matusiak/Program Pierwszy Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Obecnie firmy znalazły się w trudnej sytuacji i mogą starać się o uzyskanie zgody od fiskusa na płacenie niższych zaliczek na podatki dochodowe - potwierdza Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów. Jak dodaje, wnioski mogą dotyczyć zarówno umorzenia należności podatkowej, jak i rozłożenia jej na raty lub przesunięcia terminu płatności.

Wnioski nie są skomplikowane. Przedsiębiorcy mogą je składać drogą elektroniczną lub wysłać pocztą. Paweł Jurek wyjaśnia, że do przesłania wniosku online potrzebny jest Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. W wersji papierowej dokument możemy wrzucić do urny, które znajdują się przed każdym urzędem skarbowym.

Maksymalnie uproszczone procedury

Możliwość ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy przewiduje od dawna ordynacja podatkowa. Natomiast w związku z obecnym kryzysem  skorzystanie z takiej możliwości jest uproszczone – wyjaśnia Aleksander Dyl, prawnik z Kancelarii Ożóg Tomczykowski. Przedsiębiorca na przykład nie musi przedstawiać dokumentów uzasadniających ubieganie się o ograniczenie poboru zaliczek - wystarczy jedynie opisać sytuacje, choć, jak przyznaje Aleksander Dyl, dołączenie innych dokumentów może przyspieszyć procedowanie sprawy.

Co ważne, o ewentualne zmiany przy płaceniu zaliczek możemy się ubiegać w odniesieniu do przyszłych opłat - zaliczki, których termin spłaty już minął, muszą być płacone na starych warunkach.

Wzór wniosku o ograniczenie poboru podatku dostępny jest na portalu biznes.gov.pl. Zgodę na to wydaje urząd skarbowy i jest ona uznaniowa.

PolskieRadio24.pl, Program Pierwszy Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej