X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Instytut Staszica: inwestycje infrastrukturalne pociągną w górę całą gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 14:17
Inwestycje takie jak CPK, prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, mogą w największym stopniu pobudzać gospodarkę i pomagać walczyć z bezrobociem - uważają eksperci Instytut Staszica. 
Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego
Projekt Centralnego Portu KomunikacyjnegoFoto: Twitter/Centralny Port Komunikacyjny

Instytut Staszica zwraca uwagę, że generalnie pandemia i związane z tym problemy dotknęły branżę budowlaną, choć relatywnie w mniejszym stopniu, niż inne sektory gospodarki. Inwestorzy tacy jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czy PKP Polskie Linie Kolejowe dysponują ogromnymi pieniędzmi na realizację prac na budowach.


tory kolejowe kolej pkp free pixabay 1200.jpg
Rząd planuje kolejne inwestycje. 30 mld zł na infrastrukturę w 2020 roku

Pandemia rodzi dla branży realne zagrożenia, takie jak spowolnienie realizacji rozpoczętych inwestycji lub wręcz ich przerwanie. Może to być spowodowane takimi przyczynami jak: absencja pracowników, brak podwykonawców, problemy z pozyskaniem materiałów, logistyką czy kwarantanną po zachorowaniu któregoś z pracowników.

Program budowy dróg i kolei musi być kontynuowany 

-Krajowy Program Kolejowy zakłada na rok bieżący wydatki PKP PLK na inwestycje w wysokości 12,4 mld zł. Byłyby to najwyższe roczne wydatki PLK; przypomnijmy, że w 2019 roku było to rekordowe 10 mld zł.

Pomimo epidemii poziom 12,4 mld zł jest możliwy do realizacji. Warunkiem jest pilne rozstrzygnięcie przetargów będących w procedowaniu i ogłaszanie nowych - napisano w raporcie Instytutu.

Instytut Staszica informuje, że także GDDKIA posiada obecnie potencjałem do utrzymania i intensyfikacji prac na odcinkach drogowych.

Autostrady 1200.jpg
Sto obwodnic od 2020 do 2030 roku. Zobacz, gdzie powstaną

Z danych GDDKiA wynika, że obecnie realizowanych jest 95 projektów o łącznej długości 1178 km, w przetargach jest 16 zadań na 184,7 km, zaś w przygotowaniu – 138 zadań o łącznej długości 2760,9 km.

Priorytetem dla branży drogowej jest zachowanie płynności finansowej, która zależy od wszystkich podmiotów: zamawiających, inżynierów kontraktu, generalnych wykonawców i podwykonawców.

Elastyczne sposoby rozliczeń robót

Rozwiązaniami postulowanymi przez Instytut dla zachowania płynności może być: wprowadzenie płatności częściowych, zmniejszenia gwarancji, uproszczony dostęp do linii kredytowych, ze spłatami dotowanymi przez państwo. 

-Paradoksalnie obecna sytuacja może wspierać rozwiązanie niektórych problemów branży infrastrukturalnej, w tym generowanych przez nadciagający kryzys. Branża borykająca się od kilku lat z brakiem rąk do pracy może wchłonąć z rynku pracowników tracących zatrudnienie w innych branżach - twierdzą eksperci.

Zdaniem Instytutu Staszica kryzys stwarza okazję do naprawienia problemów trapiących branżę budowlaną przez uproszczenia procedur przetargowych, egzekwowania jakości i dobrych praktyk zamiast dyktatu najniższej ceny i rozliczeń kontraktów.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie koleje z nową perspektywą: miliardy złotych na nowe trasy, nowoczesne dworce, wygoda pasażerów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 16:04
O nowym podejściu do komunikacji zbiorowej – w tym kolejowej, gdzie liczy się przede wszystkim wygoda pasażera, a nie tylko zysk, a także rozbudowa tras i unowocześnienie dworców kolejowych, rozmawiano podczas krynickiego Forum Ekonomicznego. To sprawia, że rozwój polskich „dróg żelaznych” wpisuje się we wzrost gospodarczy i służy krajowym firmom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto obwodnic od 2020 do 2030 roku. Zobacz, gdzie powstaną

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 16:14
Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej - to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drogowcy i kolejarze będą ze sobą ściśle współpracować, m.in. przy budowie CPK

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:28
Inwestycje drogowe i kolejowe będą znacznie lepiej koordynowane. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w tej sprawie porozumienie z PKP Polskimi Liniami kolejowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne odcinki zyskają status dróg ekspresowych

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:30
Rusza budowa kolejnych odcinków drogi ekspresowej S7 w Małopolsce i na Mazowszu. To jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych Polski. Postępy prac widać także na trasie S1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała dziesięć ofert na zaprojektowanie i wykonanie rozbudowy do standardu drogi ekspresowej kolejnego odcinka drogi.
rozwiń zwiń