Dywersyfikacja energetyki w praktyce. Baltic Pipe coraz bliżej, wkrótce początek budowy
- W najbliższych dniach rozpocznie się budowa gazociągu Baltic Pipe. To bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia – powiedział prezydent Andrzej Duda.
2020-05-04, 10:06
- Prezydent Andrzej Duda: za kilka dni rusza budowa gazociągu Baltic Pipe
- Gazociąg umożliwi przesyłanie gazu ze Skandynawii do Polski
- Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2022 roku
Budowa podmorskiego odcinka Baltic Pipe rozpoczyna się zgodnie z planem. Połączenie ma być gotowe do wykorzystania w październiku 2022. To główny element gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne Polski, po wygaśnięciu umowy na dostawy gazu z Rosji. Baltic Pipe połączy infrastrukturę przesyłową Norwegii, Danii i Polski.
Prace budowlane mają zacząć się bezzwłocznie
– Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach faktycznie poprzez konkretne prace budowlane – podkreślił prezydent.
Jednocześnie, dziś rano włoski koncern Saipem poinformował, że został wybrany przez operatora przesyłowego gazu Gaz-System na wykonawcę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, między Polską a Danią. Według Saipemu, kontrakt opiewa na 280 mln euro. Włoska firma podała też, że prace budowlane mają zacząć się bezzwłocznie. Kontrakt obejmuje nie tylko transport rur i ułożenie ich na dnie Bałtyku, ale także mikrotunelowanie i roboty budowlane na brzegach polskim i duńskim.
Powiązany Artykuł
![1200_Duda_FB.jpg](http://static.prsa.pl/images/6e2a7363-e1dd-4471-8ab7-23af9849c77e.jpg)
"Milowy krok w uniezależnieniu się od Rosji". Prezydent o budowie Baltic Pipe
Projekt został zabezpieczony
Gazociąg Baltic Pipe, którego oddanie do użytku przewidziano na 2022 rok, będzie pełnił bardzo ważną rolę w systemie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Stanowi on element tzw. Bramy Północnej i docelowo będzie miał przepustowość 10 mld m3 rocznie. Inwestycja, której budowa jest już mocno zaawansowana, budzi sprzeciw pomysłodawców i wykonawców gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie.
Dlatego projekt został odpowiednio zabezpieczony przed nieprzychylnymi działaniami ze strony państw zaangażowanych w budowę Nord Stream 2, w związku z czym nie przechodzi na przykład przez wyłączną strefę ekonomiczną Niemiec. Niemożliwe jest zatem granie na zwłokę ze strony naszego zachodniego sąsiada pod naciskiem Rosji.
REKLAMA
![](http://static.prsa.pl/images/fa9641df-32eb-4813-b22f-299fc2088088.jpg)
Szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa
Tymczasem Komisja Europejska wpisała Baltic Pipe na listę Projektów Wspólnego Zainteresowania. Oznacza to, że ma on znaczenie strategiczne dla całej Unii Europejskiej.
W połowie ubiegłego roku Gaz-System podpisał umowę z amerykańską firmą Solar Turbines na dostawę kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu, wchodzących w skład programu Baltic Pipe.
Podczas dzisiejszego oświadczenia prezydent Andrzej Duda podkreślił szczególne znaczenie gazociągu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i możliwości uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji. Prezydent podkreślił, że rozpoczęcie budowy Baltic Pipe to "milowy krok w tym kierunku".
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS
REKLAMA