PKN Orlen kontynuuje inwestycje w obszarze petrochemii. Chodzi o produkcję izopropanolu

PKN Orlen myśli o rozbudowie instalacji do produkcji izopropanolu. To jeden ze składników płynów antyseptycznych, ale może być wykorzystywany jako dodatek do paliw i w poligrafii.

2020-05-12, 15:57

PKN Orlen kontynuuje inwestycje w obszarze petrochemii. Chodzi o produkcję izopropanolu
Rzecznik rządu przypomniał, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna, to cena paliw byłaby jeszcze wyższa.Foto: Karolis Kavolelis/ Shutterstock

Spółka zakupiła już licencję i projekt bazowy od firmy Badger Licensing LLC, w całości zależnej od TechnipFMC plc.

- W ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych fenolu w zakładzie produkcyjnym w Płocku, PKN Orlen prowadzi analizy w kontekście budowy instalacji do produkcji izopropanolu - poinformował płocki koncern.

Alkohol izopropylowy jest tańszym zamiennikiem etanolu lub metanolu i stosuje się go m.in. do wytwarzania płynów antyseptycznych, w poligrafii czy jako dodatek do paliw.

Nowe obiekty powstaną w Płocku

W opinii prezesa spółki Daniela Obajtka, petrochemia ma duży potencjał, którzy należy optymalnie wykorzystać, a rozwój segmentu petrochemicznego ma strategiczne znaczenie dla firmy i dla polskiej gospodarki. Jak dodał, w wyniku realizowanego przez PKN Orlen od 2018 r. Programu Rozwoju Petrochemii nasz kraj z importera stanie się eksporterem produktów petrochemicznych.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Daniel Obajtek PR24-1200.jpg
"Orlen uznaje społeczną odpowiedzialność biznesu". Daniel Obajtek o wsparciu w walce z COVID-19

Rozważana budowa instalacji izopropanolu ma też dodatkową korzyść, gdyż alkohol izopropylowy, posiadający właściwości wirusobójcze, pozwoli w przyszłości zabezpieczyć Polskę w sytuacji zagrożenia epidemią.

Według PKN Orlen, planowana inwestycja miałaby składać się z instalacji do produkcji izopropanolu oraz systemów pomocniczych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Nowe obiekty powstałyby na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku.

Dla medycyny i poligrafii

Do produkcji izopropanolu, jako podstawowy surowiec, wykorzystywany byłby aceton, który jest produktem ubocznym wytwarzania fenolu – izopropanol powstaje w wyniku reakcji acetonu z wodorem w tzw. procesie uwodornienia acetonu.

Powstały produkt poddaje się następnie wielokrotnej destylacji, aby uzyskać wysoką czystość. Izopropanol ma szerokie zastosowanie m.in. w medycynie, jego 70 proc. roztwór wodny wykorzystywany jest jako płyn antyseptyczny, stanowi też łagodny rozpuszczalnik organiczny, a także odczynnik w syntezach chemicznych.

REKLAMA

Poza tym izopropanol wykorzystuje się w poligrafii – w druku offsetowym, jako roztwór nawilżający w stężeniu do 12 proc. Ze względu na swoją neutralność dla większości powszechnie używanych tworzyw sztucznych, izopropanol jest także składnikiem różnych preparatów technicznych, na przykład do czyszczenia urządzeń optycznych czy głowic magnetycznych.

Nowy, innowacyjny proces

Technologia wytwarzania izopropanolu z acetonu należąca do firmy Badger Licensing LLC jest nowym i innowacyjnym procesem, opracowanym na podstawie badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat.

Powiązany Artykuł

1200_Orlen_TT.jpg
Prezes Orlenu: w tym tygodniu rozpoczniemy produkcję środków do dezynfekcji na dużą skalę

Członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński podkreśla, że budowa tej instalacji pozwoliłaby "zagospodarować część wolumenu produktu ubocznego, czyli acetonu w wysokomarżowy rozpuszczalnik, jakim jest właśnie izopropanol".

 

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej