X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koniec problemu "czerwcowych emerytów". Tarcza 3.0 przywraca sprawiedliwość

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 11:01
Będzie zmiana zasad, choć na razie czasowa, wyliczania świadczeń emerytalnych, dzięki której osoby, składające wnioski o świadczenie w czerwcu, nie będą poszkodowane. Dotychczas było tak, że w przypadku kończenia kariery zawodowej właśnie w czerwcu stosowany był mniej korzystny składnik waloryzacji rocznej.
Audio
  • Nie będzie już pechowych "czerwcowych emerytów". Tarcza 3.0 przywraca sprawiedliwość (Tomasz Matusiak/PR1)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski wyjaśnia, że czerwiec jest jedynym miesiącem, gdy składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby, które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu, mogą mieć świadczenie niższe nawet o kilkaset złotych, niż gdyby zrobili to w innym miesiącu. Teraz jednak szykują się zmiany w tej kwestii.

- ZUS długo zabiegał o zmianę przepisów i wszystko wskazuje na to, że uda się to zrobić - dodaje Paweł Żebrowski.

emerytura cash east news 1200.jpg
13. i 14. emerytura - solidne wsparcie finansowe dla seniorów

Tarcza przynosi tymczasową zmianę

O tym, jak znaczące mogą być zmiany w wysokości emerytur świadczą dane ZUS, z których wynika, że w czerwcu na emeryturę przechodzi zaledwie 1 procent wszystkich uprawnionych. W tym roku jednak będzie zapewne inaczej - a to za sprawą tarczy antykryzysowej 3.0, która zrównuje na rok wszystkich przechodzących na emeryturę. To oznacza, że tegoroczni czerwcowi emeryci nie stracą w porównaniu z osobami, które przejdą na emeryturę w innym miesiącu.

Krok w słusznym kierunku

Zmianę w sposobie wyliczania świadczeń chwalą eksperci. Jak mówi Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego, to rozwiązanie przywraca równość i sprawiedliwość wśród osób przechodzących na emeryturę. Nie będzie już więc pechowców, którzy mieli świadczenie sporo niższe od innych tylko ze względu na niefortunną datę.

-  Nie będzie już takiego oczekiwania do lipca czy kolejnych miesięcy. To droższe, ale sprawiedliwe rozwiązanie - mówi ekspert.

Według rządowych szacunków ta zmiana ma w tym roku kosztować budżet co najmniej 2 miliony złotych.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

13. i 14. emerytura - solidne wsparcie finansowe dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 08:00
Seniorzy w ramach tzw. "trzynastki" otrzymują jednorazowo - już drugi rok z rzędu - około 980 zł. Natomiast 14. emerytura zgodnie z zapowiedziami ma zostać wypłacona pierwszy raz pod koniec 2021 roku, ale na nieco innych zasadach aniżeli 13. emerytura. Oto szczegóły tego finansowego wsparcia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ponad 108 miliardów złotych". Minister rodziny o środkach na program 500+

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 21:29
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że rząd od początku funkcjonowania programu Rodzina 500+ przeznaczył na niego ponad 108 miliardów złotych. W piątek przypada Międzynarodowy Dzień Rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coroczne "czternastki" dla seniorów? Wiceszef MRPiPS: jeśli budżet pozwoli

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 07:30
- Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej "czternastki" dla seniorów - powiedział wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem". Przypomniał, że po raz pierwszy "czternastki" mają być wypłacone w listopadzie 2021 r.
rozwiń zwiń