X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Brytyjczycy pomogą przy planowaniu i budowie CPK. Podpisano porozumienie o współpracy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 15:11
Wielka Brytania będzie współpracować przy planowaniu i budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jej przedstawiciele udostępnią doświadczenia zdobyte m.in. przy budowach lotnisk w Seulu, Singapurze czy Pekinie.
Audio
  • Minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że rząd nie rezygnuje z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W programie "Gość Wiadomości" mówił, że inwestycja jest niezbędna Polsce i Warszawie.
  • Minister aktywów państowych wicepremier Jacek Sasin przekonywał, że tylko Centralny Port Komunikacyjny jest w stanie zapewnić obsługę ruchu lotniczego w Warszawie.
  • Rozpoczęły się konsultacje w sprawie parametrów technicznych lotniska, które ma być głównym elementem Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała (z prawej) i ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott podczas uroczystości podpisania Porozumienia o Współpracy (Memorandum of Understanding) między Polską a Wielką Brytanią ws. przygotowań do budowy CPK
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała (z prawej) i ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott podczas uroczystości podpisania Porozumienia o Współpracy (Memorandum of Understanding) między Polską a Wielką Brytanią ws. przygotowań do budowy CPKFoto: PAP/Leszek Szymański

Umowę w tej sprawie podpisali wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, i ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott, który podpisał dokument w imieniu ministra do spraw eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Grahama Stuarta.

Strona brytyjska zadeklarowała udostępnienie doświadczeń zdobytych podczas inwestycji w różnych regionach świata, np. na lotniskach Incheon w Seulu, Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i İGA w Stambule.

Powstanie polsko-brytyjski zespół konsultacyjny

Porozumienie przewiduje współpracę – w ramach polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego – między innymi w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowaniu przestrzennym dotyczącym rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.

cpk-1200-free.jpg
"To będzie cywilizacyjny skok". Jacek Sasin o przyszłości CPK

Po polskiej stronie beneficjentami porozumienia są Centralny Port Komunikacyjny, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim m.in. Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego, British Aviation Group, która zrzesza firmy z branży lotniskowej, i National Air Traffic Control Services, czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach.

Wcześniej Polacy i Brytyjczycy pracowali wspólnie nad koncepcją architektoniczną CPK

Podpisane dziś porozumienie to kontynuacja dotychczasowych polsko-brytyjskich działań związanych z projektem CPK. W czerwcu i wrześniu ubiegłego odbyły się warsztaty architektoniczne, które były wspólną inicjatywą Ambasady Wielkiej Brytanii i spółki CPK.

Ich efektem były wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność. Propozycje przygotowały biura projektowe o światowej renomie: Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw, Benoy, Pascall+Watson, Woods Bagot, Populous i KPF.

Projekt został skonsultowany z ponad 150 partnerami branżowymi

W wyniku konsultacji z ponad 150 partnerami branżowymi dotyczącymi wymagań technicznych i operacyjnych nowego lotniska, które miały miejsce w ub. roku, powstał tak zwany brief strategiczny. Dokument zawiera podstawowe założenia CPK, do którego uwagi zgłaszali między innymi przewoźnicy lotniczy – także z Wielkiej Brytanii.

W tej chwili w CPK trwają postępowania dotyczące między innymi wyboru doradcy strategicznego i konsultanta technicznego do spraw planu generalnego, które mają być rozstrzygnięte w tym roku.

CPK ważna inwestycja dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej

W ramach Programu CPK powstanie nowe lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz ponad 1600 kilometrów nowych linii kolejowych (w tym odcinków o standardzie Kolei Dużych Prędkości, np. Warszawa-CPK-Łódź).

Wspólnie z istniejącymi liniami złożą się one na sieć mającą połączyć stolicę Polski i CPK z większością największych miast kraju w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury, w wyniku budowy CPK powstanie łącznie prawie 150 tys. miejsc pracy, w tym prawie 40 tys. w bezpośrednim otoczeniu węzła przesiadkowego oraz ok. 110 tys. w ramach powiązanych sektorów gospodarki.

Z dotychczasowych planów wynika, że pierwszy samolot odleci z Portu Lotniczego „Solidarność” pod koniec 2027 roku.

Polskie Radio24, IAR, Aleksander Pszoniak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska nowym hubem lotniczym na mapie Europy. Budowa CPK nabiera tempa

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 06:00
Polska ma się stać hubem komunikacyjnym z prawdziwego zdarzenia. Pomoże w tym Centralny Port Komunikacyjny - megalotnisko i węzeł transportowy, który powstanie między Warszawą a Łodzią. To epokowy projekt, będzie kołem napędowym polskiej gospodarki - tak o tej inwestycji mówił w przeszłości premier Mateusz Morawiecki. Specustawę w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisał 1 czerwca 2018 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uruchomienie CPK odbędzie się w terminie. Koronawirus nie przeszkodzi

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 08:18
Wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę i bezprecedensowe załamanie się rynku będą miały poważne konsekwencje, jednak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to inwestycja długoterminowa, której uruchomienie zaplanowano na drugą połowę dekady – mówi prezes CPK Mikołaj Wild.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Komunikacyjny. Trwają konsultacje z przyszłymi użytkownikami lotniska

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:38
Realizacja największej polskiej inwestycji transportowej - Centralnego Portu Komunikacyjnego - wchodzi w następną fazę. Jak informuje spółka zarządzająca jego budową, z potencjalnymi użytkownikami nowego lotniska trwają konsultacje dotyczące wielkości obiektów i zatrudnienia.
rozwiń zwiń