Sejm kontynuuje prace nad tarczą 4.0. Sprawdź, co zawiera pakiet

Sejm na dzisiejszym posiedzeniu ponownie zajmie się przepisami tworzącymi tarczę antykryzysową 4.0. Po południu zaplanowano trzecie czytanie rządowego projektu ustawy. Posłowie zgłosili do niej 126 poprawek, a komisja finansów publicznych zarekomendowała przyjęcie 28 zaproponowanych przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

2020-06-04, 12:05

Sejm kontynuuje prace nad tarczą 4.0. Sprawdź, co zawiera pakiet
Okazało się, że straty firm są niższe od poziomu, jaki był zakładany - zarówno w tarczy 1.0, jak i 2.0.Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Sejm - III czytanie tarczy antykryzysowej 4.0 - relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jednym z głównych celów projektu tarczy antykryzysowej 4.0 jest wprowadzenie dopłat do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez koronawirusa. Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom (kredyty obrotowe odnawialne i nieodnawialne). Na ten cel ma być przeznaczone ok. 570 mln zł, a według rządu ma to wygenerować pożyczki o wartości ponad 30 mld zł.
Zgodnie z projektem takie dopłaty mają być wypłacane przez BGK ze środków Funduszu Dopłat do oprocentowania. Nowe przepisy stanowią, że pomoc w formie dopłat do odsetek kredytów będzie można łączyć np. z pomocą de minimis, czy gwarancjami.

W tarczy 4.0 znajdują się ponadto przepisy dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, które mają na celu umożliwienie dłużnikowi podjęcie negocjacji z wierzycielami bez konieczności formalnego otwierania postępowania przez sąd, ale z jednoczesną ochroną przed egzekucją prowadzoną przez wierzycieli, działających indywidualnie.

Dodatkowo projekt ma ujednolicać zasady przyznawania wakacji kredytowych.

Powiązany Artykuł

shutterstock_tarcza-1200.jpg
Ministerstwo Rozwoju: w ramach tarczy antykryzysowej do firm trafiło ponad 71 mld zł

Debata nad poprawkami

W środę sejmowa komisja finansów po kilku godzinach obrad zakończyła rozpatrywanie poprawek, jakie podczas drugiego czytania złożono do projektu. Było ich w sumie ponad 140. Ostatecznie komisja pozytywnie zarekomendowała tylko kilka z nich - autorstwa PiS.

REKLAMA

Jedna z najważniejszych poprawek, jakie poparła komisja, dotyczy wydłużenia do 28 czerwca wypłat dodatkowych zasiłków opiekuńczych. Zakłada ona jednak możliwość wydłużenia czasu ich wypłat, o ile tak w rozporządzeniu zdecyduje rząd.

Komisja nie zgodziła się z kolei, by zarekomendować Sejmowi przyjęcie poprawki opozycji, która przywracałaby możliwość handlu w niedzielę do końca 2020 r. Negatywną opinię wydano również ws. zawieszenia wpłat pracowników do PPK. Przedstawiciele rządu tłumaczyli, że tarcza zakłada m.in. możliwość zawieszenia takich wpłat przez pracowników i firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z koronawirusem.
Komisja finansów nie poparła również odsunięcia o dwa lata tzw. podatku cukrowego. Rząd wskazywał, że takie rozwiązanie jest nie potrzebne, gdyż taki podatek nie zaczął obowiązywać.

Większość posłów nie poparła także pakietu rozwiązań, które według opozycji miałyby ułatwić funkcjonowanie samorządów w czasie i po pandemii. Chodziło m.in. o dotacje rządowe na pokrycie różnicy, jeżeli pobierana przez gminy maksymalna stawka za odbiór odpadów nie wystarczałaby na właściwe zagospodarowanie śmieci. Chciano również wprowadzić przepisy dotyczące rozliczeń podatkowych np., by dochody z PIT szybciej trafiały do gmin.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej