Pandemia zmienia priorytety w firmach. W pierwszej kolejności wypłata pensji

Koronawirus zmienił priorytety firm sprzed pandemii.  Na znaczeniu zyskują nie tylko pensje czy podwyżki dla pracowników, ale też zobowiązania wobec kluczowych kontrahentów – wynika z najnowszego badania "Priorytety płatności firm".

2020-06-05, 07:15

Pandemia zmienia priorytety w firmach. W pierwszej kolejności wypłata pensji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Jak wynika z majowego badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i NFG, na pierwszym miejscu listy płatności w przedsiębiorstwach wciąż są wynagrodzenia dla pracowników (blisko 88 proc.), ale na znaczeniu zyskały zobowiązania wobec kluczowych kontrahentów (36,8 proc.).

Jak wskazał prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, pandemia zmieniła sposób myślenia przedsiębiorców.

- Firmy rozumieją, jakie znaczenie ma utrzymanie płynności finansowej w warunkach kryzysu. Jeśli upadną ich kluczowi dostawcy, sami też na tym stracą – podkreślił. Dodał, że na początku roku, gdy nic nie zwiastowało kryzysu, kluczowi kontrahenci plasowali się na czwartym miejscu od końca w firmowym zestawieniu płatności z 18,7 proc. wskazań.

Powiązany Artykuł

firma1200.jpg
Eksperci PFR: małe firmy najszybciej staną na nogi po pandemii

Wypłata w pierwszej kolejności

W porównaniu do badań ze stycznia wyraźnie wzrósł też odsetek firm, dla których priorytetem są nie tylko pensje pracowników, ale też nagrody, premie oraz podwyżki dla zatrudnionych. Pensje pracowników w pierwszej kolejności opłaca 87,6 proc. firm. W styczniu, kiedy jeszcze nic nie zwiastowało kryzysu, wskazania były na poziomie 74,4 proc. - wynika z badania.

W maju wzrósł też odsetek firm deklarujących, że priorytetem jest dla nich wypłacenie pracownikom nagród, premii oraz podwyżek. Obecnie co druga firma stosuje taką politykę w regulowaniu płatności, podczas gdy na początku roku wskazań tego typu było niespełna 15 proc.

Na drugim miejscu priorytetów płatności firm pozostają podatki należne skarbowi państwa (urząd skarbowy, ZUS), przy czym zanotowano zmniejszenie o 18 pkt. proc. odsetka firm deklarujących, że ich regulowanie jest dla nich ważne.

REKLAMA

Badanie przeprowadził Instytut Keralla Research w maju 2020 r. na grupie 500 firm z sektora MŚP metodą CATI.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej