Sejm zajmie się dodatkiem solidarnościowym. Eksperci chwalą inicjatywę prezydenta
Sejm zajmie się dziś dodatkiem solidarnościowym. Projekt ustawy wrócił do posłów z Senatu. Zakłada on wypłatę trzy razy po 1400 złotych osobom, które zostały zwolnione w dobie pandemii koronawirusa.
2020-06-19, 10:42
Posłuchaj
- Dodatkiem solidarnościowym mają być objęte osoby z prawem i bez prawa do zasiłku, które straciły pracę po 15 marca tego roku. Te osoby, które utraciły zatrudnienie, a były na umowach o pracę przez co najmniej 60 dni, będą miały prawo do dodatku solidarnościowego, który będzie wypłacany przez trzy miesiące - wyjaśnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Minister przypomina, że projekt dodatku solidarnościowego jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Zapewnia, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest już przygotowany, by wypłacać te świadczenia.
Powiązany Artykuł
![EXfh8F9X0AEcY-7 (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/be1c3f6f-d863-4c51-b2e0-285b31eaca86.jpg)
Minister rodziny: spadek zatrudnienia to częściowo efekt obniżonego wymiaru czasu pracy
Pozytywne oceny pomysłu
- Przez epidemię koronawirusa coraz więcej osób traci pracę, dlatego propozycja dodatku solidarnościowego jest bardzo ważna i potrzebna - podkreśla Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność". Zwraca uwagę, że nowe świadczenie nie będzie miało wpływu na zasiłek dla bezrobotnych - zacznie on być wypłacany, jeśli pojawi się taka potrzeba u danej osoby, o trzy miesiące później.
Projekt dodatku solidarnościowego chwali dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jego zdaniem jest to zapewnienie tzw. dochodu gwarantowanego dla osób, które będą poszukiwać nowej pracy.
- To bardzo rozsądne rozwiązanie, przydatne zwłaszcza dla osób, które nagle tracą pracę i mają problem z uregulowaniem swoich zobowiązań - wskazuje.
Nowe przepisy będą mogły wejść w życie za kilka dni. Dodatek solidarnościowy będzie wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać drogą elektroniczną, co ma przyśpieszyć wypłatę środków.
Zgodnie z prezydencką propozycją dodatek ma wynosić 1400 złotych miesięcznie. Wczoraj Senat w poprawkach do ustawy podwyższył tę kwotę do 1500 złotych. W takiej samej wysokości miałby być wypłacany również zasiłek dla bezrobotnych.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA