more_horiz
Gospodarka

Minister rodziny: rząd troszczy się o osoby niepełnosprawne, wzrosną nakłady na ich wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 12:34
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podczas briefingu w Ośrodku Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Warszawie zapewniała, że rząd troszczy się o osoby niepełnosprawne - nakłady na ich wsparcie wzrosną z 15,4 mld zł w 2015 roku do ok. 27,4 mld zł w roku 2020.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Lucky Business/ Shutterstock

Na dofinansowanie programów wspierających mogą liczyć samorządy, organizacje społeczne, rodziny osób poszkodowanych przez los, a także pracownicy z niepełnosprawnościami.

Pieniądze wykorzystywane są na tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych, ośrodków opieki wytchnieniowej, usługi opiekuńcze, asystentów osobistych, a także na dopłaty do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

W ubiegłym roku wsparcie to wynosiło ponad 22 mld zł.

Fundusz Solidarnościowy wspiera samorządy i organizacje społeczne tworzące programy pomagające osobom niepełnosprawnym

Szefowa MRPiPS przypomniała, że utworzony został Fundusz Solidarnościowy, którego celem jest stworzenie programów realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe na rzecz bezpośredniego wsparcia osób z niepełnosprawnością.

maląg_1200.jpg
Olbrzymie środki na wsparcie osób niepełnosprawnych. Rząd zwiększa finansowanie i dostępność programów

Powiedziała, że dzięki funduszowi realizowane są takie programy, jak np. centra opiekuńczo-mieszkalne, opieka wytchnieniowa i usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych.

Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na asystenta osobistego

Minister poinformowała, że na program asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnościami w 2020 r. będzie przeznaczone 80 mln zł.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister Paweł Wdówik poinformował, że realizatorami programu asystenta osobistego będą organizacje pozarządowe, mające statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz prowadzące działalność na rzecz tych osób.


Wiceminister wskazywał, że przygotowane przez rząd programy mają przywrócić osobom niepełnosprawnym ich podmiotowość, godność i niezależność.

Asystent osobisty również dla niepełnosprawnego dziecka

Poinformował, że w najnowszej edycji programu zajdą zmiany, m.in. asystenci będą mogli być zatrudniani także do pomocy dzieciom, a osoba niepełnosprawna będzie miała decydujący wpływ na to, kto będzie jej asystentem.

Pieniądze trafiają też do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, na konta niepełnosprawnych pracowników

MRPiPS informuje, że w 2020 r. na program 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przeznaczone zostanie 4,5 mld zł.

Na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami w tym roku będzie przeznaczone 3,6 mld zł (w 2015 r. było to 2,9 mld zł).

W latach 2015-2020 dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami wzrosło o 24 proc. (w 2020 r. wyniesie ok. 3,6 mld zł).

PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem