Mniej ubóstwa w rodzinach wielodzietnych. Poprawia się sytuacja materialna gospodarstw domowych w Polsce
Rok 2019 przyniósł poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce, co znalazło odzwierciedlenie w spadku zasięgu ubóstwa ekonomicznego, w tym ubóstwa skrajnego (z ok. 5% w 2018 r. do ok. 4% w 2019 r.) - informuje GUS.
2020-06-30, 12:44
Rok 2019 przyniósł poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce. Znalazło to odzwierciedlenie w niewielkim spadku zasięgu ubóstwa ekonomicznego, w tym ubóstwa skrajnego - z około 5 procent w 2018 roku mniej więcej do 4 procent w ubiegłym roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Poprawa sytuacji w gospodarstwach najbardziej zagrożonych ubóstwem
GUS podkreśla, że "spadek ubóstwa skrajnego dotyczył przede wszystkim gospodarstw domowych najbardziej zagrożonych ubóstwem, na przykład utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych (innych niż emerytury i renty) oraz gospodarstw z co najmniej 3. dzieci poniżej 18 roku życia, mieszkańców wsi i małych miast".
Powiązany Artykuł
500 zł na wakacyjny wypoczynek. Prezydent zapowiedział bon turystyczny na każde dziecko
Dodano, że po obserwowanym od 2015 do 2017 roku stopniowym zmniejszaniu się zasięgu ubóstwa ekonomicznego, rok 2018 przyniósł zahamowanie tej tendencji. W ubiegłym roku natomiast widać było niewielki spadek zasięgu wszystkich trzech rodzajów ubóstwa.
Zmiany stopy ubóstwa skrajnego w 2019 r. Jak zmienił się zasięg ubóstwa wśród różnych grup ludności?
Zaobserwowany w 2019 r., w oparciu o wydatki gospodarstw domowych, spadek zasięgu ubóstwa skrajnego dotyczył większości branych pod uwagę grup ludności, przy czym poziom zmian był zróżnicowany - czytamy w raporcie GUS.
REKLAMA
W porównaniu z 2018 r. wyraźnie zmniejszył się odsetek osób wydających na swoje utrzymanie mniej, niż zakłada minimum egzystencji wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie z niezarobkowych źródeł innych niż emerytury i renty (o ponad 3 p. proc.).
Mniej ubogich rencistów
O około 2 p. proc. obniżyła się stopa ubóstwa wśród gospodarstw domowych rencistów.
W przypadku pozostałych grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych (tj. w gospodarstwach utrzymujących się głównie z pracy najemnej, z pracy na własny rachunek, emerytów i rolników) wartość stopy ubóstwa skrajnego w 2019 r. była niższa o około 1 p. proc.
Mniej ubogich osób niepełnosprawnych
Zmniejszenie się zasięgu ubóstwa skrajnego wśród gospodarstw domowych z osobami posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności relatywnie najczęściej dotyczyło gospodarstw, w których orzeczenie takie miała głowa gospodarstwa domowego (spadek o ok. 3 p. proc.).
REKLAMA
O ok. 2 p. proc. zmniejszył się zasięg ubóstwa w gospodarstwach, w których głowa legitymowała się niskim poziomem wykształcenia (co najwyżej gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym).
Mniej ubóstwa w rodzinach wielodzietnych
W 2019 r. odnotowano także spadek odsetka osób ubogich wśród gospodarstw domowych z dziećmi do lat 18.
Powiązany Artykuł
500+ na każde dziecko. Prezydent: nasi oponenci mówili, że "tego nie da się zrobić"
Najbardziej - (o ok. 3 p. proc.) - w przypadku gospodarstw wielodzietnych (z co najmniej 3 dzieci). O 1,5 p. proc. zmniejszył się też odsetek osób ubogich wśród gospodarstw domowych z 1 dzieckiem poniżej 18 roku życia.
W konsekwencji zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia zmniejszył się z 6% w 2018 r. do niecałych 5% w 2019 r.
REKLAMA
Obniżenie się poziomu ubóstwa skrajnego w 2019 r. dotyczyło w dużym stopniu mieszkańców wsi i najmniejszych miast - liczących poniżej 20 tys. mieszkańców (spadek o ok. 2 p. proc.). W grupach miast między 20 tys. a 200 tys. – spadek stopy ubóstwa był minimalny (poniżej 1 p. proc).
Natomiast stopa ubóstwa w największych ośrodkach miejskich (co najmniej 200 tysięcznych) pozostała w obu latach na zbliżonym poziomie. W tej kategorii miast stopa ubóstwa skrajnego jest najniższa i wynosi ok. 1 proc.
IAR, GUS, jk
REKLAMA