Bezkolizyjny węzeł drogowy poprawi bezpieczeństwo na Zakopiance. Będzie nowa inwestycja

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał Program inwestycji dla budowy węzła drogowego w ciągu drogi krajowej nr 7 w Jaworniku k. Myślenic. Bezkolizyjny węzeł zastąpi skrzyżowanie DK7 z drogą wojewódzką nr 955, poprawiając tym samym bezpieczeństwo i płynność ruchu.  

2020-07-01, 16:00

Bezkolizyjny węzeł drogowy poprawi bezpieczeństwo na Zakopiance. Będzie nowa inwestycja
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Szymon Mucha/Shutterstock

Duże natężenie ruchu na Zakopiance w Jaworniku, szczególnie w okresie wakacji, świąt i długich weekendów, powoduje znaczne utrudnia dla kierowców podróżujących DK7. Trudności z wjazdem na tę trasę mają też kierowcy poruszający się drogą wojewódzką. Dlatego zdecydowaliśmy o budowie w tym miejscu nowego węzła drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Skrzyżowanie w Jaworniku jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Zakopiance. Natężenie ruchu na odcinku DK7 Kraków - Myślenice wg Generalnego Pomiaru Ruchu 2015 wynosiło ponad 33 tys. pojazdów/dobę. Na skrzyżowaniu dopuszczone są wszystkie relacje skrętne. Realizacja inwestycji poprawi bezpieczeństwo i jednocześnie usprawni funkcjonowanie i rozwój strefy ekonomicznej Jawornik - Polanka, zagrożone przez uciążliwe i niedostosowane do obecnie istniejących potrzeb włączenie do drogi krajowej nr 7.

Inwestycja obejmie budowę dwupoziomowego węzła. Powstaną łącznice, dobudowane zostaną pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach drogi krajowej, przebudowany będzie odcinek drogi wojewódzkiej i drogi zapewniające komunikację lokalną. Wybudowane zostaną dwa ronda, wiadukt, ekrany akustyczne, mur oporowy, ścieżka rowerowa i przepust pod DK7. Przebudowana zostanie infrastruktura  techniczna.

Powiązany Artykuł

1200_drogi_obwodnice_TT.jpg
Sto obwodnic od 2020 do 2030 roku. Zobacz, gdzie powstaną

Program inwestycji i zabezpieczenie środków na realizację tego zadania umożliwi GDDKiA rozpoczęcie przygotowań do przetargu na opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji zezwalającej na realizację inwestycji (ZRiD). Umożliwi także podpisanie porozumienia o współpracy z samorządem wojewódzkim i gminnym, które włączą się w finansowanie tej inwestycji.

REKLAMA

Przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień przewidywane jest na lata 2020-2023, natomiast roboty budowlane na lata 2024-2025.

Strzelce Krajeńskie będą miały obwodnicę

Strzelce Krajeńskie zyskają obwodnicę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła rozpoczęcie postępowania przetargowego. Inwestycja powstanie w ramach programu Budowy Stu Obwodnic w całej Polsce.

Obwodnica zostanie wybudowana w ciągu drogi krajowej numer 22. Jest ona pierwszą inwestycją z województwa lubuskiego, która powstanie w ramach tego programu.

 

REKLAMA

 Inwestycja obejmuje budowę obwodnicy o długości ok. 7,3 kilometrów, która ominie miasto po północno-zachodniej stronie. Obwodnica Strzelec Krajeńskich zostanie zrealizowana w systemie Projektuj i buduj. Została już dla niej wydana decyzja środowiskowa. Zawarcie umowy z wykonawcą zadania jest planowane w 2021 roku, a roboty budowlane będą prowadzone w latach 2023-2025.

 Celem budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 22. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Droga krajowa numer 22 jest ważnym korytarzem transportowym nie tylko w województwie lubuskim. Obwodnica usprawni również ruch na odcinku pomiędzy Wałczem a Gorzowem Wielkopolskim oraz pomiędzy granicą państwa a korytarzem drogi krajowej numer 11, a także w kierunku autostrady A1 i Trójmiasta.

Powiązany Artykuł

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Dodatkowe pieniądze na utrzymanie dróg. Skorzysta 110 samorządów lokalnych

6 nowych obwodnic w lubuskiem

 Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22, Kostrzyna nad Odrą w ciągu drogi krajowej  31, Krosna Odrzańskiego w ciągu drogi krajowej  29, Przytocznej w ciągu drogi krajowej  24, Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej  22, Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej  12.

W ramach rządowego Programu do 2030 roku powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 kilometrów. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.  

REKLAMA

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 miliardów złotych.  Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu ma być  poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

 

IAR/PR24.pl/A.Pszoniak/sw 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej