more_horiz
Gospodarka

Niemcy przewidują ożywienie gospodarcze od października. To dobra wiadomość dla polskich eksporterów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 15:47
Wszystko wskazuje na to, że po wakacjach polscy eksporterzy mogą liczyć  na niemiecki rynek, osłabiony wcześniej koronawirusem. Jak bowiem przewiduje  minister gospodarki Peter Altmaier, ta największa gospodarka w Europie zacznie wracać do gry i "ożywi się" od października.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

To ważne dla polskich eksporterów, gdyż Niemcy od lat pozostają największym partnerem handlowym Polski zarówno pod względem eksportu, jak i importu (z udziałem 27,6 proc. w eksporcie i 26,8 proc. w imporcie.

Polska zajmuje 6. pozycję  na liście strategicznych partnerów handlowych  Berlina.

Od października tego roku niemiecka gospodarka zacznie wracać na ścieżkę wzrostu

- Niemiecka gospodarka może odrodzić się od października po pandemii koronawirusa - powiedział minister gospodarki Peter Altmaier w niedzielnym wywiadzie dla Bild am Sonntag.

kontenery 1.jpg
Analitycy: odmrożenie unijnych gospodarek powinno pobudzić polski eksport

Gdy gospodarka skurczyłaby się o 6 proc. w 2020 r., jest możliwy jej wzrost o ponad 5 proc. w 2021 r. - cytuje ministra agencja Reuters.

Niemieckie odbicie ważne szczególnie dla polskiej branży motoryzacyjnej

To ważny sygnał również dla polskiej gospodarki, a szczególnie naszych eksporterów części i akcesoriów motoryzacyjnych, gdyż niekwestionowanym liderem w handlu Warszawa-Berlin jest motoryzacja. Te bowiem produkty motoryzacyjne są najczęściej sprzedawane do Niemiec.

Natomiast same pojazdy znalazły się w 2019 r. na 2. miejscu wśród grup produktów o największej wartości eksportu z Niemiec do Polski oraz na 3. miejscu wśród grup produktów o największej wartości eksportu z Polski do Niemiec.

W 2019 r. polskimi hitami eksportowymi (oprócz akcesoriów motoryzacyjnych i samochodów) były także meble i ich elementy.

Natomiast od zachodnich sąsiadów najchętniej kupowaliśmy: konsole i urządzenia do gier wideo jak również leki.

PR 24, Reuters, jk