X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Zdecydowane "tak" dla odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy w czołówce Europy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 08:36
Plasujemy się w czołówce naszej części Europy pod względem poparcia dla zielonej transformacji. Zdaniem 78 proc. ankietowanych Polaków odnawialne źródła energii w najbardziej pozytywny sposób wpływają na ochronę środowiska oraz klimatu – wynika z badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, przytoczonych przez "Rzeczpospolitą".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TT/Daniel Obajtek

To najwyższy odsetek we wszystkich badanych krajach. Podobnie uważa siedmiu na dziesięciu Litwinów. Dość pozytywnie do OZE nastawieni są Niemcy (63 proc.). W innych krajach Europy Środkowej zielona energia ma znacznie mniej zwolenników. Tylko 38 proc. Czechów uważa, że OZE ochronią klimat i naturę, a 39 proc. – że większość energii powinno pochodzić z odnawialnych źródeł. Dla porównania taką opinię wyraża prawie dwa razy więcej Polaków (76 proc.) – czytamy w dzienniku.


panele słoneczne free1200.jpg
Jak uzyskać dopłaty do energii ze słońca w ramach programu "Mój Prąd"Entuzjaści aut elektrycznych

Z drugiej jednak strony 44 proc. z nas uważa, że państwo powinno wykorzystywać posiadane zasoby węgla w energetyce. To także najwyższy odsetek we wszystkich ankietowanych krajach. W Niemczech takiego zdania jest tylko 17 proc. badanych. Jednocześnie niemal połowa Polaków jest zdania, że należy ograniczyć korzystanie z paliw takich jak węgiel czy ropa naftowa. Nieco mniej entuzjastycznie do tej tezy podchodzą Czesi (34 proc.), a także Litwini i Estończycy (po 36 proc.).


– Polacy, wraz z Litwinami, są za to entuzjastami aut elektrycznych. O tym, że są one lepsze dla środowiska niż samochody z silnikiem spalinowym, przekonanych jest odpowiednio 65 i 66 proc. respondentów. To ponad dwa razy więcej niż w Niemczech (30 proc.) i niemal dwa razy więcej niż w Czechach (35 proc.). Niemal połowa mieszkańców naszego kraju twierdzi też, że auta na wodór to przyszłość ekologicznej motoryzacji – informuje "Rz".

Czy globalne ocieplenie to fakt naukowy?

Gazeta podaje ponadto, że 78 proc. Polaków uważa, iż główną przyczyną zmian klimatu jest działalność człowieka. To najwyższy wskaźnik we wszystkich ankietowanych krajach. Powyżej 60 proc. wskazań uzyskano na Litwie (69 proc.), na Słowacji (68 proc.), w Niemczech (67 proc.) oraz na Łotwie (60 proc.). Natomiast jedynie 42 proc. Czechów podziela ten pogląd. Nasi południowi sąsiedzi są równie sceptyczni w uznaniu globalnego ocieplenia za fakt naukowy. Uważa tak jedynie 44 proc. czeskich i 60 proc. słowackich ankietowanych. Podobnym sceptycyzmem wykazują się Estończycy (57 proc.). Za to w zdecydowanej większości wątpliwości nie mają Łotysze (65 proc.), Litwini i Niemcy (po 75 proc.) oraz Polacy (80 proc.).


Raport IBRiS pokazuje, że Polacy plasują się w czołówce krajów regionu pod względem pozytywnego podejścia do zielonej transformacji, choć wciąż nie mamy zatwierdzonej polityki energetycznej kraju, która pokazywałaby oczekiwane tempo rozwoju OZE i przyszłość innych źródeł energii w perspektywie co najmniej 2040 r.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Zobacz więcej na temat: OZE POLSKA energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pozyskujemy już 10 GW mocy z OZE. Własne instalacje coraz bardziej opłacalne

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:30
Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. Jest to moc równa zainstalowanej łącznie w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu – poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżony VAT na przydomowe mikroinstalacje OZE to zysk dla prosumentów i środowiska

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:16
Różne stawki podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne do użytku domowego wprowadzały niepotrzebne zamieszanie i w pewnym sensie dyskryminowały część osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska ujednoliciła VAT, obniżając go z 23 do 8 proc. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile będzie kosztowało Europę osiągnięcie neutralności klimatycznej? Nowe dane Goldman Sachs

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 10:45
Zielony Ład UE z wieloletniego planu na rzecz klimatu przerodził się w program gospodarczy, którego całkowita wartość sięgnie 7 bln euro – ocenia bank inwestycyjny Goldman Sachs. Tyle właśnie powinno kosztować osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej w 2050 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Enea chce zwiększyć ponad czterokrotnie udział OZE w produkcji energii elektrycznej

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 18:20
Grupa Enea przenosi aktywa OZE do spółki Enea Nowa Energia, która rozpoczyna działalność operacyjną. Dzięki wydzielonej spółce Enea liczy m.in. na łatwiejsze zdobycie finansowania na inwestycje w "zielone" źródła energii.
rozwiń zwiń