X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ponad 200 mln zł kary dla Gazpromu. Jest decyzja UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:43
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na rosyjski Gazprom prawie 213 milionów złotych kary za brak współpracy w dochodzeniu w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. Taki obowiązek wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów - podkreśla Urząd w komunikacie.
Siedziba Gazpromu w Moskwie, Fot. Shutterstock Dontsov Evgeny
Siedziba Gazpromu w Moskwie, Fot. Shutterstock/ Dontsov EvgenyFoto: Shutterstock/ Dontsov Evgeny

UOKiK prowadzi postępowanie ws. stworzenia konsorcjum budującego gazociąg bez wymaganej zgody Urzędu. Prezes UOKiK postawił zarzuty w tej sprawie w sumie sześciu spółkom, oprócz Gazpromu m.in. szwajcarskiej firmie Engie i holenderskiemu Shellowi.

Urząd przypomina, że stworzenie międzynarodowego konsorcjum wymaga zgody UOKiK-u, a tej, w obliczu braku informacji, nie mogło być.

1200_Nord_Stream_2_shutterstock.jpg
Niemcy protestują, Amerykanie pozostają nieustępliwi. USA nie rezygnują z sankcji wobec Nord Streamu 2

- Obowiązek uzyskania zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji przez spółki zagraniczne, a także obowiązek współpracy z Urzędem i udzielania żądanych informacji oraz dokumentów wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów - czytamy w komunikacie.

UOKiK: celowe działanie Rosjan

Według UOKiK-u Gazprom celowo nie chciał przekazywać stronie polskiej informacji na temat budowy gazociągu. Świadczyć ma o tym to, że koncern nie wystąpił do rosyjskiego Ministerstwa Energii o zgodę na udostępnienie odpowiednich dokumentów. Urząd podkreśla w komunikacie, że "brak zwrócenia się o zgodę świadczy, że Gazprom nie zamierzał w ogóle odpowiadać na żądania Prezesa UOKiK".

- W mojej opinii to działanie umyślne, które miało utrudnić prowadzone postępowanie. Zdecydowałem w związku z tym o nałożeniu na Gazprom blisko 213 mln złotych kary. To maksymalna sankcja przewidziana przepisami prawa za nieudzielenie informacji na żądanie Prezesa Urzędu, stanowiąca równowartość 50 mln euro - wskazuje prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

5 lat badania sprawy

UOKiK przygląda się kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2 od kilku lat. W 2015 roku do Urzędu wpłynął wniosek o udzielenie zgody na utworzenie konsorcjum, ale później, po tym, gdy Urząd przedstawił swoje zalecenia w tej sprawie, został on wycofany. Mimo to realizacja inwestycji postępowała.

Niedługo potem w mediach pojawiły się informacje, że niedoszli uczestnicy transakcji podpisali umowę na finansowanie gazociągu. W związku z tym wszczęto postępowanie przeciw Gazpromowi i jego pięciu kontrahentom o dokonanie transakcji bez zgody prezesa UOKiK. W zeszłym roku UOKiK nałożył na Engie Energy ok. 172 milionów złotych kary za brak współpracy i chęci udzielenia wymaganych informacji. Urząd podkreśla jednak, że tego typu postępowanie nie jest regułą - pozostali uczestnicy konsorcjum współpracują z UOKiK i przekazują mu wymagane informacje.

- Postawa Gazpromu niewątpliwie utrudniła nasze postępowanie, ale rosyjskiemu przedsiębiorstwu nie udało się go zablokować. Posiadamy wystarczający materiał dowodowy i kończymy jego analizę. To oznacza, że coraz bliższy jest koniec precedensowego postępowania w sprawie utworzenia konsorcjum odpowiedzialnego za finansowanie Nord Stream 2 bez zgody Prezesa UOKiK – zapowiada prezes UOKiK.

Zgodnie z komunikatem za naruszenie zakazu dokonania koncentracji bez uzyskania zgody prezesa UOKiK grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy. Ponadto, jeżeli koncentracja została dokonana, a przywrócenie konkurencji na rynku nie jest możliwe, szef urzędu może nakazać zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, udziałów lub akcji zapewniających kontrolę nad przedsiębiorcą, a także rozwiązanie spółki, nad którą przedsiębiorcy sprawują wspólną kontrolę

PolskieRadio24.pl, UOKiK, PAP, md

Czytaj także

Niemiecki biznes obawia się sankcji wobec Nord Streamu 2 i grozi odwetem

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 09:15
Przygotowujemy propozycje działań odwetowych w związku z poważną groźbą kolejnych sankcji USA wobec projektu Nord Stream 2 - poinformował Michael Harms, szef OAOEV, Komisji Wschodniej Niemieckiego Biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2. Wojna nerwów na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 16:00
Czy nowe sankcje staną się gwoździem do trumny gazociągu Nord Stream 2?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Nord Stream 2. USA po raz kolejny ostrzegają niemieckie firmy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 17:25
- Stany Zjednoczone zwiększają naciski na europejskie, w tym niemieckie firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2 - informuje gazeta "Welt am Sonntag", na którą powołuje się Deutsche Welle. Podczas telekonferencji członkowie amerykańskiej administracji mieli uświadomić przedstawicieli tych przedsiębiorstw, jakie konsekwencje mogą ich czekać, jeśli dalej będą współpracować przy budowie gazociągu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mike Pompeo: USA zrobią wszystko, by Nord Stream 2 nie zagroził Europie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:38
Sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył w czwartek, występując przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, by gazociąg Nord Stream 2 nie zagroził Europie.
rozwiń zwiń