Europa wyraźnie podzielona na Północ i Południe. Goldman Sachs o gospodarczych skutkach pandemii

- Powrót gospodarek w strefie euro do kondycji sprzed pandemii będzie postępował w różnym tempie: Niemcy osiągną ten stan dwa lata przed Hiszpanią - ocenili eksperci banku Goldman Sachs. To obrazuje, wg agencji, wyraźny podział naszego kontynentu na oś Północ-Południe.

2020-08-04, 10:25

Europa wyraźnie podzielona na Północ i Południe. Goldman Sachs o gospodarczych skutkach pandemii
Wiele wskaźników gospodarczych wskazuje Polskę jako lidera pod względem tempa rozwoju wśród państw Unii Europejskiej.Foto: Pixabay.com

 "Mimo że spadek PKB w strefie euro przekroczył 10 proc. i osiągnął 12,1 proc., to i tak był mniejszy, niż przewidywano" - ocenili eksperci Goldman Sachs.

Powiązany Artykuł

produkcja free1200.jpg
Wysokie bezrobocie, mniejszy eksport, spadek inwestycji. Koronawirus boleśnie uderzył w niemiecką gospodarkę

Eksperci Goldman Sachs zredukowali swoje prognozy wzrostu w strefie euro na 8,9 proc. w trzecim kwartale, 3,4 proc. w czwartym kwartale i 7,4 proc. w 2021 r.

Dodali również, że pomimo obniżki ich prognozy i tak są wyższe od konsensusu, oraz odzwierciedlają różnice w tempie odbudowy gospodarki.

Prognozy może jednak "popsuć" powracająca fala pandemii

Goldman Sachs zwraca jednak uwagę, że rosnąca liczba nowych zachorowań może stanąć na przeszkodzie procesowi powrotu gospodarki do dobrej kondycji.

REKLAMA

"Liczba infekcji wzrosła gwałtownie w Hiszpanii, coraz więcej przypadków odnotowuje się we Francji i w Niemczech" - ocenili.

Według banku, to pokazuje, że wirus jest geograficznie skoncentrowany, a liczba hospitalizacji spada, na co wpływ ma również to, że władze szybko reagują, wprowadzając obostrzenia, jak obowiązkowe noszenie maseczek, czy lokalne lockdowny.

Powiązany Artykuł

kontenerowiec 2.jpg
Koronawirus uderzył w przewozy morskie. "Płyńcie jak najdłużej, bo nasze magazyny są pełne"


Eksperci banku przewidują, że obecnie Europa jest lepiej przygotowana niż w marcu czy kwietniu, na walkę z epidemią w połączeniu z ograniczeniem jej wpływu na gospodarkę. W ich ocenie należy jednak bardzo uważnie monitorować stopy zakażeń.

Dwucyfrowe spadki PKB w strefie euro 

"PKB strefy euro zalicza rekordowe spadki, realny PKB skurczył się w drugim kwartale o 12,1 proc., skumulowany o 15,3 proc. Spadki w drugim kwartale podzieliły się w kierunku północ-południe, z najniższym obniżeniem się PKB w Niemczech (-10,1 proc.), a najwyższym w Hiszpanii (-18,5 proc.) z Włochami (-12,4 proc.) i Francją (-13,8 proc.) pomiędzy" - napisano w analizie.

REKLAMA

Eksperci podali, że spadek jest mniejszy, niż się spodziewano, zarówno z powodu mniejszego wpływu ograniczeń na gospodarkę w kwietniu (szczególnie we Francji) oraz szybszej niż się spodziewano odbudowy gospodarki w maju i czerwcu (zwłaszcza w Niemczech).

Powrót gospodarek do stanu sprzed pandemii dopiero za rok

Goldman Sachs wskazał, że oczekuje w strefie euro powrotu do poziomu PKB sprzed wybuchu pandemii w ostatnim kwartale 2021 r.

Eksperci ocenili, że podział północ-południe w tempie odbudowy gospodarki będzie trwały i Niemcy osiągną stan sprzed pandemii wcześniej (w połowie 2021 r.), niż państwa z południa Europy (Włochy w końcu 2022 r., a Hiszpania w połowie 2023 r.).

PAP jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej