Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Są pierwsze decyzje o umorzeniu
Są już pierwsi przedsiębiorcy, którym umorzono mikropożyczki udzielane przez urzędy pracy. Właśnie to wsparcie w wysokości 5 tysięcy zł dla osób samozatrudnionych i małych firm cieszy się, obok zwolnień z opłacania składek ZUS, największą popularnością – mówi Alina Nowak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
2020-08-07, 09:55
Posłuchaj
- Złożonych zostało milion 800 tysięcy wniosków na kwotę ponad 9 miliardów złotych. Ten instrument nie ma terminu realizacji. Wszystkie firmy, które chcą skorzystać z niego, mogą składać wnioski w powiatowych urzędach pracy - dodaje Alina Nowak.
Warunkiem umorzenia pożyczki jest prowadzenie działalności gospodarczej przez trzy miesiące od daty otrzymania pieniędzy. Zapis, że trzeba składać w tym celu wniosek, został usunięty – mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, Adam Abramowicz. Jak dodaje, pierwotny zapis budził jego obawy, że niektóre firmy mogą nie zdążyć ze złożeniem wniosku na czas, dlatego apelował o to, by go zmienić. Tak się stało, pożyczka jest teraz umarzana automatycznie.
Powiązany Artykuł
Coraz lepsza sytuacja przedsiębiorstw i pracowników. Widać ożywienie gospodarki
Pożyczki pomagają firmom przetrwać trudny czas
Z 30 ponad milionów zł przyznanych na mikropożyczki Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie wydał niemal wszystko. Zdecydowana większość jest umarzana – mówi Grażyna Gwiazda, dyrektor urzędu. Jak dodaje, ministerstwo przygotowało też aplikację, która pozwala sprawdzić urzędnikom, czy pożyczka nie była już wcześniej zaciągnięta w innym urzędzie. Jeśli nie, to decyzja o umorzeniu jest przesyłana pocztą.
Jednocześnie Grażyna Gwiazda zwraca uwagę na pozytywny wpływ mikropożyczek na lokalny rynek pracy. Jak mówi, w jej powiecie odnotowano spadek zarejestrowanych osób bezrobotnych w ostatnim czasie i jej zdaniem ta tendencja będzie się utrzymywała.
- Statystyki ogólnopolskie też napawają ostrożnym optymizmem – potwierdza Alina Nowak. Wskazuje, że w pierwszym półroczu liczba działających firm wzrosła, a nie zmalała.
Umorzona pożyczka, zgodnie z ustawą o COVID-19 jest wyłączona z opodatkowania.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA