X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

MF chce ograniczyć szarą strefę. Stawia na płatności bezgotówkowe i zachęty dla biznesu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 14:44
Transakcje bezgotówkowe ograniczają szarą strefę i zwiększają dochody państwa - mówił szef Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński na Cashless Congress. Dlatego, aby ograniczyć proceder ukrywania transakcji, resort promuje takie rozwiązania jak e-paragon, chce zachęcić biznes do takich płatności - trwają prace m.in. nad wprowadzeniem statusu podatnika bezgotówkowego, który uprawniałby do szybszego zwrotu VAT.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pressmaster

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiada, że projekt dotyczący statusu podatnika bezgotówkowego powinien być gotowy w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Ucieczka transakcji w szarą strefę to mniej środków na inwestycje publiczne

Jak podkreślał Kościński podczas otwarcia VIII Cashless Congress w Warszawie, dzięki ograniczeniu szarej strefy i zwiększeniu dochodów podatkowych można budować drogi, szpitale i przedszkola.

Deklarował, że Ministerstwo Finansów wspiera "gospodarkę nie tylko cashless, ale i paperless", czego wyrazem jest wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych i e-paragonów. Ocenił, że Polska jest jednym z liderów płatności bezgotówkowych na świecie.


cysterna free 1200.jpg
Mniej szarej strefy w gospodarce – to więcej pieniędzy na usługi publiczne

Transakcje bezgotówkowe ograniczają szarą strefę o miliardy złotych

Według firmy doradczej EY ((dawniej Ernst & Young), w 2018 r. utracone dochody podatkowe z tytułu szarej strefy, którą można ograniczyć przez płatności bezgotówkowe, to blisko 31 mld zł.

Na kongresie prezentowano także wyniki badań EY dotyczące wpływu płatności bezgotówkowych na ograniczanie szarej strefy i luki podatkowej.

Jak zwrócił uwagę Marek Rozkrut z EY, mówiąc o szarej strefie, mamy na myśli niezarejestrowaną wartość dodaną, która powstaje w gospodarce.

Szara strefa najbardziej możliwa tylko przy płatnościach gotówkowych

Chodzi o transakcje, wytworzone produkty czy świadczone usługi, które nie zostały zarejestrowane, na które nie ma paragonu czy faktury, a należne podatki i składki nie zostały odprowadzone. Ekspert zaznaczył, że analizy te nie dotyczą szarej strefy na rynku pracy, która stanowi oddzielne zagadnienie.

- Cechą wspólną zdecydowanej większości transakcji w szarej strefie jest to, że one są realizowane przy pomocy płatności gotówkowych, bo gotówka umożliwia ukrycie tej transakcji i niezapłacenie podatków" - powiedział.


terminal płatniczy1200.jpg
Terminale płatnicze trafią "pod strzechy". Ubywa białych plam

Szara strefa dzieli się na pasywną – w tej uczestniczy sprzedawca…

Jak opisywał, szarą strefę dzieli się na aktywną i pasywną, które bardzo się różnią, jeśli chodzi o to, jaką rolę mogą odgrywać płatności bezgotówkowe w ich ograniczeniu.

Według Rozkruta pasywna część szarej strefy charakteryzuje się tym, że beneficjentem szarostrefowej transakcji jest tylko sprzedawca, a kupujący może nawet nie mieć świadomości, że uczestniczy w takiej transakcji i nie czerpie z tego bezpośredniej korzyści.

Jak zwrócił uwagę Rozkrut, popularyzacja płatności elektronicznych rozwiązuje ten problem, bo przy takiej płatności transakcja - co do zasady - jest rejestrowana.

…ale jest też część aktywna szarej strefy – w tej świadomie uczestniczą obie strony – sprzedawca i kupujący

Według eksperta, w części aktywnej sytuacja jest inna, bo obie strony transakcji są świadome uczestniczenia w szarej strefie i uzgadniają, że płatność będzie dokonana gotówkowo, a kupujący zyskuje np. zniżkę na usługę budowlaną.

Tu - jak mówił ekspert - potrzebne są inne działania, by ograniczyć szarą strefę: obok mechanizmów kontroli, np. akcje edukacyjne dla konsumentów.

Im bogatsze społeczeństwo, tym większa część pasywna szarej strefy

Wskazał, że według badań EY pasywna część szarej strefy dominuje w krajach o wyższym dochodzie, a im niższy dochód, tym większa popularność aktywnej szarej strefy.

"Nasze szacunki pokazują, że o ile po wejściu Polski do UE szara strefa malała, to po kryzysie finansowym ten proces się zatrzymał, po czym stopniowo od roku 2011 ten spadek jest kontynuowany" - powiedział.

Według badań szara strefa w Polsce dotyczy przede wszystkim płatności gotówkowych

Z analiz EY wynika, że szara strefa w 2018 r. wyniosła 10,8 proc., z czego zdecydowana większość to jest szara strefa gotówkowa. Zaznaczył, że zdecydowana większość szarej strefy w Polsce może być ograniczona poprzez promowanie płatności elektronicznych.

Sarnowski: w MF trwają prace nad wprowadzeniem statusu podatnika bezgotówkowego

- W resorcie finansów trwają prace nad wprowadzeniem statusu podatnika bezgotówkowego, który uprawniałby do szybszego zwrotu VAT; projekt powinien być gotowy w pierwszych miesiącach przyszłego roku - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas Cashless Congress.

Jak mówił Sarnowski, który brał udział w panelu "Potrzeby polskiej gospodarki i społeczeństwa w dobie transformacji cyfrowej", popularyzacja transakcji bezgotówkowych zmniejsza szarą strefę i zwiększa dochody podatkowe, dlatego powinna być wspierana przez państwo.

Transakcje bezgotówkowe są wspierane przez państwo

- Jeśli przedsiębiorca jest uczciwy i znaczna większość jego obrotu realizowana jest w formule bezgotówkowej, w ten sposób realizowane są płatności i jest w pełni transparentny wobec administracji, to też administracja powinna go traktować partnersko i z dużo większą dozą zaufania, niż ma to miejsce wobec pozostałych podatników - zauważył.

Poinformował, że w związku z tym w MF trwają prace nad stworzeniem statusu podatnika bezgotówkowego, co mogłoby wiązać się z szybszym zwrotem VAT, ponieważ w sytuacji, gdy większość obrotu realizowana jest bezgotówkowo, jest mniejsze ryzyko nadużyć.

"Mam nadzieję, że te prace zakończą się w MF w perspektywie pierwszych miesięcy przyszłego roku" - powiedział.

Pandemia koronawirusa przyspieszyła cyfryzację, w tym wprowadzenie e-paragonu

Sarnowski wskazał, że okres lockdownu związanego z pandemią był okresem przyspieszonej digitalizacji i cyfryzacji działania administracji.

- Działanie w formule zdalnej było jedynym sposobem, żeby utrzymać kontakt z podatnikiem i systemowo realizować zadania - mówił. Zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wprowadzono nowe rozwiązania e-administracji: m.in. kasy software'owe, e-paragon, a niedługo wdrożenia e-faktury.

E-paragon doskonałym narzędziem dla konsumentów – pozwala na kontrolę i analizę wydatków

Jak podkreślił, szczególnie wprowadzenie e-paragonu będzie stanowiło "rewolucję" dla konsumentów, ponieważ po zainstalowaniu aplikacji do obsługi e-paragonów pozwoli na analizę wydatków budżetu domowego.

- To wspaniałe narzędzie diagnostyczne - ocenił.

Konsumenci coraz bardziej przekonani do płatności bezgotówkowych

Według Sarnowskiego podczas pandemii nastąpił przełom psychologiczny, jeśli chodzi o chęć konsumentów do płacenia w sposób bezgotówkowy.

- To jest pewnego rodzaju rewolucja, którą obserwujemy i która również w naturalny sposób wpływać będzie na uszczelnienie systemu podatkowego" - mówił.

- Klienci widzą, że płatności kartowe i bezgotówkowe są płatnościami bezpiecznymi, przyzwyczajają się do nich i to są te przyzwyczajenia, które z nami w przyszłości zostaną. Dodatkowo wzmacnia ten efekt rozszerzająca się sieć akceptacji. Przez ostatnie 20 lat zbudowaliśmy sieć składającą się z 700 tys. terminali (...) teraz liczba tych terminali wzrosła (...) do 1 mln" - powiedział.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemal 2 tys. firm otrzymało dofinansowanie do kapitału obrotowego. Wciąż można składać wnioski

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 15:09
Jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości 1720 firm otrzymało już rekomendacje dofinansowania do kapitału obrotowego na łączną kwotę 338 milionów złotych. Można jeszcze składać wnioski, nabór potrwa do 31 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zależy nam na szybkim powrocie na ścieżkę wzrostu". Rząd przygotowuje Krajowy Plan Odbudowy po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 17:45
O przygotowywanym przez rząd Krajowym Planie Odbudowy i wykorzystaniu unijnych środków w odbudowie gospodarki po koronawirusie mówiła podczas konferencji Welconomy Forum w Toruniu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
rozwiń zwiń