Polska za likwidacją barier na unijnym rynku usług cyfrowych. Trwają konsultacje ws. nowego prawa
Eliminowanie barier na jednolitym unijnym rynku usług cyfrowych i przegląd zapisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści znalazły się w stanowisku polskiego rządu zgłoszonym w konsultacjach projektu pakietu o usługach cyfrowych – informuje resort cyfryzacji.
2020-09-16, 09:48
Jak podało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, w ramach otwartych europejskich konsultacji publicznych planowanego pakietu działań w ramach aktu prawnego o usługach cyfrowych (DSA – Digital Services Act), w stanowisku polskiego rządu m.in. zwrócono uwagę na konieczność eliminowania barier utrudniających prawidłowe działanie jednolitego rynku usług cyfrowych.
Ochrona praw użytkowników internetu
– Będzie to możliwe na przykład poprzez modernizację istniejących rozwiązań prawnych, wyeliminowanie luk oraz spójne stosowanie przyjętych w Unii Europejskiej zasad, a także objęcie nowymi przepisami podmiotów z państw trzecich, które działają na rynku UE – powiedział minister Marek Zagórski.
W stanowisku polski rząd zauważa też, że nadszedł czas, aby dokonać przeglądu zapisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści i szerzej zasad moderowania treści przez pośredników internetowych. Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, w tym obszarze rząd wyraził poparcie dla działań, które zapewnią większą pewność prawa – w tym dla pośredników internetowych – i zapobiegną fragmentacji rynku wewnętrznego, przyczynią się do ochrony praw podstawowych użytkowników internetu, w tym użytkowników mediów społecznościowych i do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci, wprowadzą skuteczny nadzór nad rynkiem, w odniesieniu do moderacji treści przez pośredników.
Powiązany Artykuł
![sztuczna inteligencja shuttestock-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/1802d014-5be2-43de-8a30-d1cf724f2862.jpg)
Rząd przyjął strategię rozwoju sztucznej inteligencji. Znamy jej szczegóły
Zróżnicowane podejścia do implementacji Dyrektywy
Minister Zagórski zaznaczył, że rząd podkreślił w stanowisku, iż internet nie jest taki sam jak w 2000 r., kiedy to przyjęta została Dyrektywa o handlu elektronicznym. Od tego czasu skala korzystania z usług cyfrowych, modele biznesowe i różnorodność oferowanych usług znacząco się zmieniły.
REKLAMA
– Do tego państwa członkowskie przyjęły zróżnicowane podejścia do implementacji tej Dyrektywy, co negatywnie oddziałuje na świadczenie usług cyfrowych w całej UE. To tylko jeden z argumentów uzasadniających prace nad nowym, unijnym aktem prawnym o usługach cyfrowych i stworzeniem jasnych, przejrzystych i systemowych regulacji wzmacniających jednolity rynek cyfrowy UE – ocenił szef resortu cyfryzacji.
Komisja Europejska planuje przedstawienie, przygotowanych w ramach pakietu DSA, inicjatyw legislacyjnych pod koniec grudnia 2020 r.
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS
REKLAMA