Przed KGHM ogromne wyzwanie. Większość technologii służących osiągnięciu celów klimatycznych opartych jest na miedzi i srebrze
75 proc. technologii służących osiągnięciu naszych celów klimatycznych opartych jest na miedzi i srebrze. - To, co wydobywamy w Polsce i w innych projektach na świecie, stanowi kluczowy produkt w kontekście transformacji energetycznej – mówi prezes KGHM Marcin Chludziński
2020-10-09, 09:30
W trakcie debaty na temat Europejskiego Zielonego Ładu podczas Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu szef KGHM zwracał uwagę na szanse, jakie daje spółce transformacja energetyczna w Unii Europejskiej. Zauważył przy tym, że przemysł miedziowy w Europie odpowiada jedynie za 0,4 proc. emisji CO2, co – jak ocenił – jest bardzo niskim udziałem.
– Mamy bardzo mały wpływ na środowisko, a jednocześnie bardzo duży udział i niezbędną rolę w transformacji energetycznej – podkreślił Marcin Chludziński.
Powiązany Artykuł
Komisja Europejska pyta o OZE i efektywność energetyczną. Ruszyły konsultacje społeczne
"Skok" związany z neutralnością klimatyczną
Podczas swojego wystąpienia prezes KGHM zwrócił uwagę na szacunki analityków, według których zapotrzebowanie na miedź przy produkcji turbin wiatrowych, paneli fotowoltaicznych czy innych technologii wrośnie o setki procent w perspektywie 2050 roku. Jego zdaniem w Europie mamy teraz wybór, czy w procesie transformacji będziemy się posługiwać miedzią produkowaną na kontynencie ze zdecydowanie mniejszym śladem węglowym, czy też surowcem spoza UE.
– Szacuje się, że ślad węglowy w Unii Europejskiej jest dwa razy mniejszy, niż w produkcji miedzi poza Europą. Wynika to z restrykcji i zobowiązań prawnych, które są nakładane na europejski przemysł od wielu lat, a którym przemysł się podporządkowuje i robi wszystko, żeby mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko – zaznacza prezes KGHM.
REKLAMA
KGHM jest także drugim producentem srebra na świecie, kolejnego niezbędnego surowca transformacji energetycznej, używanego przy budowie turbin wiatrowych, w fotowoltaice i elektromobilności.
Dlatego – według prezesa Chludzińskiego – w najbliższych latach wyzwaniem dla spółki jest dokonanie "skoku" związanego z neutralnością klimatyczną. Jak zaznaczył, pojęcie "zielonej miedzi", czyli miedzi produkowanej w sposób jak najbardziej etyczny, z jak najmniejszym wpływam na środowisko, pojawia się już od pewnego czasu.
– Naszym celem na 2030 r. jest, by co najmniej połowa energii, którą zużywamy, była oparta o technologie zielone, jak i technologie przejściowe. W tej chwili KGHM korzysta w 18 proc. z własnej produkcji energii, realizuje też kolejne projekty fotowoltaiczne – zapowiedział szef spółki.
Potencjał spółek skarbu państwa
W trakcie panelu wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń stwierdził również, że spółki skarbu państwa wpiszą się w to, co rząd w swojej strategii zaproponuje, czyli w polityce energetycznej państwa i wszystkich dokumentach strategicznych, które Polska przedstawi UE, a które regulują przyszłość naszej energetyki. Z drugiej strony – zaznaczył wiceminister – spółki te same kreują tą rzeczywistość.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Resort klimatu stawia na małe instalacje OZE. Zmiany prawne mają rozruszać rynek
– Nasze spółki wchodzą w nowoczesne, zaawansowane technologie, realizując projekty nie tylko kluczowe z punktu widzenia stabilności systemu, czyli choćby projekt offshorowy, ale również projekty związane z magazynowaniem energii, z wykorzystaniem metanu, z wykorzystaniem wodoru, być może z wykorzystaniem amoniaku – podkreśla wiceszef resortu aktywów państwowych.
Zdaniem Artura Sobonia są to realizacje, możliwe dzisiaj – jeżeli mówimy o ich komercyjnym wykorzystaniu – tylko z udziałem wiodących spółek skarbu państwa.
– Tylko takie koncerny, jak Orlen, PGNiG czy KGHM mają potencjał, żeby te projekty rozwijać na skalę rynkową – podkreślił wiceminister.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS
REKLAMA