Semeniuk: nie planujemy zamykania gospodarki, szkół czy seniorów w domach

- Nie planujemy lockdownu gospodarki, choć na bieżąco monitorujemy sytuację zdrowotną i gospodarczą. Na posiedzeniach sztabu kryzysowego, a kolejne odbyło się wczoraj, premier otrzymuje aktualne informacje z całego kraju. Na ten moment nie ma mowy o zamykaniu szkół i przechodzeniu na system zdalny, mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

2020-10-13, 12:11

Semeniuk: nie planujemy zamykania gospodarki, szkół czy seniorów w domach
Olga Semeniuk. Foto: PR24/AK

Jak jednocześnie podkreślała, duże znaczenie, także w aspekcie edukacji, ale też zdrowia czy ochrony osób starszych, ma współpraca z samorządami, z którą bywa różnie, niestety także zależnie od sympatii polityczny włodarzy miast.

Rząd nie planuje zamykania szkół

- Na każdym sztabie kryzysowym poruszamy wszystkie obszary związane z epidemią, gospodarką, zabezpieczeniem Polaków przed koronawirusem. Temat szkół też jest omawiany, ale - jak powiedział na ostatniej konferencji premier - ewaluacja będzie prowadzona co tydzień, wyhamowujemy rozluźnienie, przede wszystkim dbamy o dezynfekcję, dystans i maseczki, bo na tym polega solidarność międzypokoleniowa. Zabezpieczamy w tym momencie obszar związany z funkcjonowaniem osób starszych. Jeżeli zaś chodzi o szkoły, to nie zapadła decyzja, żeby je zamykać – mówiła wiceminister Semeniuk.


Posłuchaj

Semeniuk: nie planujemy zamykania gospodarki, szkół czy seniorów w domach, ale promujemy współpracę, pomoc i zasadę DDM, mówiła w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk./Anna Grabowska/.
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

1200_Maląg_TT.jpg
Do firm trafiło ponad 140 mld zł. Minister rodziny podsumowuje działanie rządowych tarcz

Rząd nie zakłada wprowadzenia lockdownu

Zaznaczyła też, że nie jest zakładany żaden lockdown gospodarczy.

REKLAMA

- Faktycznie mówi o tym stale opozycja, kreując wizerunek niebezpiecznej Polski i znajdujących się w niebezpieczeństwie Polaków w związku z pseudobrakiem działań rządu. My patrzymy na to racjonalnie (…), apelujemy o przestrzeganie zasad, które już zostały wprowadzone. Każdy sztab kryzysowy to także monitoring przestrzegania wprowadzonych zasad, np. noszenia maseczek, to informacje o działaniach służb, które zostały wyznaczone do kontroli – mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Przedsiębiorców i pracowników wsparły miliardy z tarcz antykryzysowych

Dodała, że jesteśmy nauczeni doświadczeniami z wiosny, mamy bilanse, wiemy, że 143 mld zł wydane w ciągu najgorszych miesięcy tego roku zostały dedykowane przedsiębiorcom i pracownikom, aby tych ostatnich ochronić, a firmom zapewnić płynność finansową.


Powiązany Artykuł

koncert, klub, muzyka, scena 1200.jpg
Trzy formy pomocy. Kolejne branże będą mogły otrzymać wsparcie w ramach Tarczy 5.0

- Dziś mamy już rozmaite nowe rozwiązania proinwestycyjne, jak np. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (…). Na ten moment wiemy, że nie będziemy planować lockdownu gospodarczego, także branżowego czy strefowego. Oczywiście w dalszej perspektywie, kilku czy kilkunastu miesięcy, niczego nie możemy przewidzieć. Inne podejście jest bardzo niedojrzałe – powiedziała Olga Semeniuk.

Śluby nadal z ograniczeniem liczby uczestników

Odnosząc się m.in. do branży ślubnej, niosącej nadal duże zagrożenie transmisją wirusa stwierdziła, że jej całkowite zamknięcie „będzie powodowało bardzo duży efekt ujemny gospodarczy”. Według inspekcji sanitarnej, wirusologów, wystarczą na razie ograniczenia liczebne.

REKLAMA

- Ale jest to bardzo trudny rok. Jeżeli możemy z jakichś wydarzeń w tym roku zrezygnować ze względu na bezpieczeństwo, także naszych bliskich, to zróbmy to – apelowała wiceminister Semeniuk.

Odniosła się też do kwestii przeniesienia do resortu rozwoju tematyki rynku pracy i wątpliwości w tym zakresie zgłaszanych przez NSZZ "Solidarność". Powiedziała, że kontynuuje politykę dialogu i chętnie spotka się z przewodniczącym Piotrem Dudą, aby o tym porozmawiać.

- Wicepremier Gowin powiedział w jednym z wywiadów, że najważniejsze jest utrzymanie balansu między pracownikami a pracodawcami (…). Wydaje mi się, że drogą konsensusu i dialogu uda nam się dojść do porozumienia (…). Ale też widzimy zmianę modelu funkcjonowania firm i pracowników (…). Na naszych oczach czas COVID-u tworzy nową gospodarkę – mówiła Olga Semeniuk.

Anna Grabowska, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej