X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rusza tarcza 5.0. Zobacz, komu przysługuje wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 08:31
Od dzisiaj polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na kolejne wsparcie państwa. Firmy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej – najbardziej poszkodowane przez pandemię – otrzymają trzy rodzaje pomocy. Według prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, będzie z niej mogło skorzystać około 20 tys. podmiotów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tarcza antykryzysowa 5.0 została określona mianem tarczy branżowej, ponieważ jej nadrzędnym celem jest wsparcie trzech branż, które zmagają się z dotkliwymi skutkami koronakryzysu. Piąty pakiet pomocy jest skierowany przede wszystkim do przedstawicieli turystyki, branży wystawienniczej i estradowej. Na mocy przepisów nowej tarczy antykryzysowej będą mogli starać się o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące (lipiec, sierpień i wrzesień) – informuje portal biznesinfo.pl.


ROBOTNIK PRZEMYSŁ.jpg
Co planują polskie firmy i jakie są nastroje wśród przedsiębiorców? Znamy wyniki nowego badania


Pomoc dla 20 tys. firm

– Szacujemy, że z nowej odsłony tarczy antykryzysowej będzie mogło skorzystać około 20 tys. podmiotów – mówi szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska w programie "Money. To się liczy" i dodaje, że Zakład jest gotowy na przyjęcie wniosków, a jego systemy przeszły prawdziwy chrzest bojowy na starcie epidemii koronawirusa.

– Przyjmowanie wniosków rusza 15 października, a wśród form pomocy znajdują się na przykład znane już z poprzednich tarcz świadczenia postojowe – przyznaje prof. Uścińska.

Posłuchaj
00:52 50.mp3 Od dziś można składać wnioski o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej 5.0 - relacja Pawła Mytlewskiego (IAR)

Dokumenty należy składać poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Pierwszym ratunkowym rozwiązaniem z tarczy antykryzysowej 5.0. jest świadczenie postojowe, które przysługuje agentom i przedsiębiorcom turystycznym. Zasady przyznawania pieniędzy różnią się w zależności od rodzaju podmiotu, który się o nie ubiega. Dotyczy to jednak wyłącznie przedsiębiorców, którzy nie pobierali wcześniej świadczenia postojowego. Przedsiębiorcom, którym postojowe zostało już trzykrotnie wypłacone – takowe w ramach tarczy 5.0 nie przysługuje.


W przypadku agentów warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r. O pieniądze może starać się każdy agent, który odnotował przestój ekonomiczny w związku z pandemią i nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż prowadzona działalność. W przypadku przewodników turystycznych warunki są nieco inne. Przedsiębiorcy ci również muszą odnotować przestój w prowadzeniu działalności gospodarczej w wyniku COVID-19. Dodatkowo jednak prawo do świadczenia postojowego, jeśli chodzi o tych przedsiębiorców, występuje w przypadku, jeśli zawiesili oni prowadzenie działalności gospodarczej po 31 sierpnia 2019 roku oraz ich działalność ma charakter sezonowy i w roku 2019 była wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy.

Obydwa podmioty – zarówno agent, jak i przedsiębiorca turystyczny, otrzymują postojowe w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Posłuchaj
02:07 PR1_AAC 2020_10_15-06-33-34.mp3 Od dziś nabór wniosków o wsparcie z tarczy 5.0 (Aleksandra Tycner/PR1)

 
Wsparcie przysługuje trzy razy

Nową formą pomocy skierowaną do sektora turystycznego jest dodatkowe świadczenie postojowe. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy, u których przeważająca część prowadzonej działalności gospodarczej na dzień złożenia wniosku, była działalność związana z lądowym transportem pasażerskim, wystawianiem przedstawień artystycznych, działalnością rozrywkową i rekreacyjną, działalnością pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach. Według kodów PKD to działalność opisana w punktach 49.39.Z, 77.39.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z.


Każdy z wyżej wymienionych przedsiębiorców, który chce otrzymać dodatkowe postojowe z tarczy antykryzysowej 5.0., musi udokumentować, że jego przychód w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jest co najmniej o 75 proc. niższy w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r. Co więcej, dodatkowe świadczenie należy się tym, którzy otrzymali co najmniej jedno postojowe z wcześniejszych tarcz antykryzysowych. Wysokość nadprogramowego postojowego jest identyczna z przyznanym za pierwszym razem. Wsparcie przysługuje maksymalnie trzy razy.

Dodatkowe zwolnienie z opłacania składek

Trzecim rozwiązaniem z tarczy antykryzysowej 5.0. jest zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Prawo do skorzystania z tego zwolnienia skierowane jest do firm, które ze względu na sezonowość pracy nie miały możliwości wcześniej skorzystać z dostępnych form pomocy. Zwolnienie przysługiwać będzie płatnikom składek wymienionym wcześniej, a dodatkowo tym, u których na dzień złożenia wniosku, jako przeważający rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiła działalność o kodach: PKD 55.10.Z – hotele i podobne obiekty zakwaterowania, PKD 79.11.A – działalność agentów turystycznych, PKD 79.90.A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, PKD 82.30.Z – działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów.

W tym przypadku warunkiem uzyskania pomocy jest głoszenie jako płatnik składek ZUS przed dniem 30 czerwca 2020 roku, odnotowanie 75 proc. spadku przychodów z działalności gospodarczej w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie – w stosunku do przychodu w analogicznym miesiącu kalendarzowym 2019 roku, złożenie deklaracji rozliczeniowych oraz raportów miesięcznych za miesiące wskazane we wniosku – do 31 października 2020 roku oraz złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS najpóźniej do dnia 30 listopada.

PolskieRadio24.pl/biznesinfo.pl/IAR/money.pl/pit.pl/DoS, md

Zobacz więcej na temat: firma POLSKA GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak firmy w Polsce odczuwają skutki pandemii? Znamy wyniki nowego badania

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 14:47
Ponad połowa przedstawicieli biznesu w Polsce jest zaniepokojona tegorocznymi wynikami swoich firm, a 68 proc. uważa, że skutki pandemii są dotkliwe dla przedsiębiorstw - wynika z badania Kantar Global Business Compass.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: z drugim lockdownem raczej nie będziemy mieli do czynienia

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 09:20
- Obecna sytuacja może nie być jednorazowa. Nawet jeżeli sobie poradzimy z koronawirusem, nie możemy wykluczyć, że za kilka lat pojawią się kolejne pandemie. Firmy muszą być przygotowane do takiej sytuacji - wskazywał w Polskim Radiu 24 prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

650 mln zł na Politykę Nowej Szansy. Firmy nadal mogą korzystać z pomocy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:44
- Na kontach Agencji Rozwoju Przemysłu dostępnych jest 650 mln zł dla firm, które chcą skorzystać z rządowego programu Polityka Nowej Szansy - przypomniał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Dodał, że trwa weryfikacja pierwszych kilkudziesięciu złożonych wniosków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co planują polskie firmy i jakie są nastroje wśród przedsiębiorców? Znamy wyniki nowego badania

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:40
Zdecydowana większość badanych przedsiębiorców planuje zachować dotychczasowy poziom inwestycji - wynika z wrześniowej edycji badania EFL. Dodano, że II fala epidemii może jednak pokrzyżować te plany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Innowacje, badania, szkolenia. Polskie firmy chcą inwestować w "aktywa niematerialne"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:35
Ponad połowa polskich przedsiębiorców planowała w br. inwestycje w aktywa niematerialne, takie jak B+R, prawa własności intelektualnej czy szkolenia pracowników - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Chodzi przede wszystkim o firmy duże i z kapitałem mieszanym.
rozwiń zwiń