X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Od grudnia drastyczna podwyżka opłat za śmieci w Warszawie. Czteroosobowa rodzina może zapłacić ponad 200 zł

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 10:56
Warszawscy radni podjęli decyzję o nowych stawkach opłat za śmieci. Od grudnia 2020 roku mieszkańcy będą płacić według ilości zużytej wody. Taniej będzie dla osób mieszkających w pojedynkę, ale już np. czteroosobowa rodzina może zapłacić ponad 200 zł.
Jeden z osiedlowych śmietników w Warszawie
Jeden z osiedlowych śmietników w WarszawieFoto: Marek BAZAK/East News

Od grudnia 2020 r. mieszkańcy Warszawy będą płacić za śmieci według zużycia wody - 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej.

Podstawa zużyta woda w gospodarstwie domowym

Podstawą miesięcznej opłaty będzie średnie zużycie wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku. Nie będzie jednak uwzględniona woda bezpowrotnie zużyta, czyli ta, która np. służy do podlewania ogródka (wg wskazania podlicznika). Pod uwagę będzie brana jedynie woda wykorzystywana na tzw. cele bytowe, czyli to, co wypływa z kranu i trafia do kanalizacji.

Warszawa parking sppn zaparkowane samochody free shutt-1200.jpg
Za parkowanie w Warszawie zapłacisz drożej. Rada Miasta przyjęła uchwałę o Strefie Płatnego Parkowania

Po zmianach czteroosobowa rodzina może zapłacić 200 zł miesięcznie

Po tych zmianach, które wejdą od grudnia taniej będzie dla osób mieszkających w pojedynkę, ale już np. czteroosobowa rodzina może zapłacić ponad 200 zł.

Przy założeniu, że średnie zużycie miesięczne wody na osobę to 2,5 m³, opłata wyniesie od 31,82 zł (gospodarstwo 1-osobowe) do 159,10 zł (gospodarstwo 5-osobowe). Zakładając jednak zużycie 4 m³ kranówki w miesiącu, jedna osoba mieszkająca w lokalu zapłaci 50,92 zł. Ale już rodzina składająca się z czterech osób zapłaci aż 203,68 zł.

Radni z PiS przeciwni nowym rozwiązaniom – to kolejna podwyżka

Przeciw takim rozwiązaniem byli radni opozycji. Radny Warszawy oraz wiceszef MSWiA Błażej Poboży informował zaraz po głosowaniu w którym przyjęto uchwałę, że radni PiS byli przeciwko jej przyjęciu.

Z kolei radny Maciej Binkowski (PiS) ocenił, że była to tak naprawdę kolejna fala podwyżek opłat za wywóz nieczystości w tym roku.

- Przypomnę, że już bardzo duża podwyżka była przeprowadzana w pierwszych miesiącach. Mieszkańcy bardzo mocno ją odczuli. Opłaty podniosły się o rząd kilkuset procent - mówił.

- Teraz pod przykrywką wprowadzenia bardziej sprawiedliwego mechanizmu, czyli powiązania opłaty ze zużyciem wody, również przemycono kolejną podwyżkę - dodał.


shutterstock parking free warszawa 1200.jpg
Warszawa: abonament parkingowy za drugi samochód ma wzrosnąć z 30 do 1200 zł

Ratusz argumentuje jednak, że dzięki nowym przepisom mieszkańcy będą mieli realny wpływ na wysokość swojej opłaty.

- Obecnie proponowane rozwiązanie będzie oznaczało, że każdy z mieszkańców zapłaci za odpady dokładnie tyle, ile zużywa wody - tłumaczył wielokrotnie wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza albo nie jest ona podłączona do sieci wodociągowej lub nie ma danych za zużycie wody za okres sześciu kolejnych miesięcy, stawka naliczona zostanie według wzoru: liczba mieszkańców x 4 m³ wody x 12,73 zł. Ryczałt 4 m³/osobę to zbliżone, średnie miesięczne zużycie wody w Warszawie, według danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Obecnie za wywóz śmieci stawka w Warszawie wynosi 65-95 zł

Od marca w Warszawie obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości. Mieszkańców obowiązuje opłata ryczałtowa - 65 złotych w zabudowie wielorodzinnej i 94 złote w jednorodzinnej, mieszkaniowej. Zmiana taryfy wejdzie w życie 1 grudnia 2020 roku.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Problemy finansowe Warszawy. Stolica znów podnosi opłaty i tnie wydatki, cięcia nie dotyczą jednak organizacji LGBT

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:45
Mniejsze wpływy z podatków przy zwiększonych wydatkach związanych z walką ze skutkami pandemii sprawiają, że radni w wielu miastach gwałtownie szukają pieniędzy - tną wydatki i podnoszą daniny. Przykładem jest Warszawa, która zapowiada m.in. drastyczny wzrost stawek za odpady komunalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesunięcie inwestycji i podwyżki opłat. Trzaskowski o kosztach pandemii w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 13:42
Przesunięcie szeregu inwestycji w związku z ciężką sytuacją finansową zapowiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Poinformował też, że w dłuższej perspektywie możliwa jest podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Stolica zwiększy także opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Wód Polskich: w Warszawie 45 razy dochodziło do nielegalnych zrzutów ścieków

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 19:52
- Niedawno dowiedzieliśmy się, że warszawskie MPWiK zrzuca ścieki komunalne niezgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym i z przelewami burzowymi, w każdym momencie, gdy występują opady deszczu - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.
rozwiń zwiń