X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polskie startupy medyczne podbijają świat. Tworzą rozwiązania m.in. dla kardiologii i psychologii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 08:42
84 proc. polskich startupów z branży medycznej planuje wejść na nowe, zagraniczne rynki w perspektywie najbliższych 12 miesięcy - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Fundację Startup, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz firmę Roche.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: biDaala_studio/ Shutterstock

Najczęściej obieranym przez polskie medtechy kierunkiem są kraje Europy Zachodniej, gdzie zamierza wejść aż 75 proc. firm. Na drugim miejscu (42 proc.) plasuje się Ameryka Północna, a następnie Bliski Wschód (31 proc.). Jedynie 22 proc. startupów zamierza w najbliższym czasie zdobyć nowy rynek w naszym regionie.

Istotne wsparcie sektora publicznego

Wśród stosowanych przez polskie startupy rozwiązań IT przeważają rozwiązania zdalne, takie jak telemedycyna, aplikacje mobilne (mhealth) i webowe, a obszarami cieszącymi się ich największym zainteresowaniem jest kardiologia (31 proc.) i psychologia (23 proc.). W raporcie zaznaczono, że głównymi barierami rozwojowymi jest brak funduszy oraz skomplikowane procedury związane na przykład z rejestracją produktów. Ponadto, ok. 35 proc. firm jako problem wskazało brak wykwalifikowanych pracowników, 28 proc. zaznaczyło, że ma dostęp do pacjentów, a 21 proc. do badań klinicznych.

Jednocześnie wsparcia zewnętrznych ekspertów oczekuje 19 proc. badanych, a kolejne 14 proc. potrzebuje dodatkowej wiedzy medycznej. Dość duże zapotrzebowanie jest również na wiedzę prawną (16 proc.).


Autorzy raportu wskazują również na istotne dla sektora starupów wsparcie ze strony sektora publicznego i ułatwienia administracyjno-prawne we wspieraniu rozwoju innowacyjności. Zaznaczają jednak, że nadal istnieją trudności wynikające z wyceny własności intelektualnej, patentowania, skomplikowane procedury administracyjne czy braki w zakresie otoczenia wspierającego komercjalizację.

AUTO ELEKTRYCZNE.jpg
Promocja elektromobilności. Kreatywne pomysły z dofinansowaniem NFOŚiGW

Patenty podstawą rozwoju biznesu

W opracowaniu czytamy, że w zakresie współpracy z partnerami biznesowymi istotne jest wsparcie marketingowe i weryfikacja założeń biznesowych. Wskazano też, że startupy chętniej niż z uczelniami współpracują bezpośrednio z naukowcami.

Z raportu wynika także, iż połowa startupów nie posiada własnych patentów. To kolejna bariera rozwojowa, ponieważ - jak czytamy - "to właśnie patenty chroniące własność intelektualną i ograniczające ryzyko skopiowania pomysłów przez podmioty konkurencyjne mogą być podstawą szybkiego rozwoju biznesu".

Ponad połowa medtechów korzysta ze wsparcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Czytaj także

Kompleksowe badanie genomu pomoże żyć dłużej i lepiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:00
Polscy naukowcy stworzyli pionierską usługę opartą o kompletne badanie DNA. Dzięki systemowi wspierania użytkownika w podejmowaniu decyzji, pozwala ona kompleksowo zadbać o swoje zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne badania nad koronawirusem. W zespole są polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:28
Za ciężki przebieg COVID-19 mogą być odpowiedzialne wrodzone defekty odpowiedzi immunologicznej - szczególnie dotyczące interferonu typu I. Wskazują na to badania międzynarodowego zespołu z udziałem polskich naukowców. Pierwsze wyniki ukazały się w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa platforma dla naukowców. Jarosław Gowin: uruchamiamy Wirtualny Instytut Badawczy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 12:34
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował o uruchomieniu Wirtualnego Instytutu Badawczego. Dzięki niemu naukowcy mają pracować nad lekami, przede wszystkim zwalczającymi choroby nowotworowe. Na badania przeznaczono 450 mln zł.
rozwiń zwiń