X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mniej kredytów dla małych firm. Znamy nowe dane BIK

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 13:19
Liczba udzielonych kredytów dla mikroprzedsiębiorstw we wrześniu spadła o ponad jedną czwartą (-26,3 procent) w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej - podało Biuro Informacji Kredytowej. Spadła także wartość udzielonych kredytów dla tych firm o 17,8 procent.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Proxima Studio

Główny analityk BIK profesor Waldemar Rogowski wyjaśnił, że wyraźny spadek akcji kredytowej banków był widoczny także w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku. To efekt zarówno spadku popytu na kredyty ze strony mikrofirm, jak i ostrożnego podejścia banków.

- W letnim okresie odmrażania gospodarki duża część branż nie wróciła do normalności - ani w układzie V, ani U. Dodatkowo w obliczu niepewności banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów i tym samym ograniczyły ich dostępność - powiedział profesor Rogowski.

Posłuchaj
00:17 mikp1.mp3 Prof. Waldemar Rogowski: popyt na kredyty spada, ale i banki są ostrożniejsze (IAR)
ASEJM.jpg
Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą estoński CIT. Zobacz, których firm dotyczy

Trudny czas dla firm

W ocenie głównego analityka BIK sytuacja nie poprawi się w kolejnych miesiącach.

- Obecny "soft lockdown", który może już wkrótce przekształcić się w "hard lockdown", negatywnie wpłynie zarówno na popytową, jak i podażową stronę rynku kredytów dla mikroprzedsiębiorstw. Musimy więc oczekiwać dużego spadku akcji kredytowej na poziomie porównywalnym, a nawet wyższym od tego, z którym mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu, czyli miesiącach pierwszego twardego zamknięcia gospodarki - uważa ekspert.

Posłuchaj
00:24 mikp2.mp3 Profesor Waldemar Rogowski: sytuacja w nadchodzącym czasie raczej się nie poprawi (IAR)

W trzech pierwszych kwartałach 2020 roku banki udzieliły łącznie 98,2 tys. kredytów mikroprzedsiębiorcom (-32,1 proc. rok do roku) na łączną kwotę 12,712 miliardów złotych (-28,9 proc. rok do roku).

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą estoński CIT. Zobacz, których firm dotyczy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 15:47
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która zakłada rozszerzenie możliwości korzystania z estońskiego CIT-u. "Za" głosowało 403 posłów, przeciw było 21, wstrzymało się 27 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm znowelizował ustawy fiskalne. Mają uniemożliwić wyprowadzanie pieniędzy do rajów podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 19:07
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy wprowadzającą opodatkowanie CIT spółek komandytowych oraz ograniczającą tzw. ulgę abolicyjną. Głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego i obrona przed wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: społeczeństwo jest zmęczone pandemią, dlatego rząd powinien działać ostrożnie i punktowo

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:11
Wszystkie instrumenty pomocowe proponowane przez rząd są ważne. Problem w tym, że mimo narastającej epidemii, wrażliwość społeczna na to zagrożenie maleje. Rośnie zmęczenie ograniczeniami, a brak akceptacji dla wprowadzanych przez rząd nowych restrykcji byłby w tej sytuacji najgorszym scenariuszem -  mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu24: dr Artur Bartoszewicz z SGH oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń