X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zamknięte cmentarze. Zobacz, na jakie wsparcie mogą liczyć handlowcy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 13:12
Rząd, samorządy oraz handlowcy - m.in. wielkie sieci handlowe, reagują na zamkniecie cmentarzy z powodu pandemii koronawirusa. Premier zapowiada wsparcie dla samorządów a także dla handlujących kwiatami  i zniczami pod cmentarzami, sieci handlowe przedłużą ich sprzedaż.
Zamknięty cmentarz Powązkowski w Warszawie
Zamknięty cmentarz Powązkowski w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

Jak informował rzecznik rządu Piotr Müller, „wsparcie będzie kierowane w szczególności do firm, które prowadzą działalność w zakresie sprzedaży kwiatów i zniczy".Tematowi rekompensat dla sprzedawców przy cmentarzach będzie poświęcone popołudniowe posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Dzisiaj te kwestie zostaną dopracowane i zakomunikowane. Oczywiście pomoc dla poszczególnych sprzedawców będzie udzielona, ale jej zasady zostaną opublikowane w taki sposób, aby osoby, które rzeczywiście ponoszą straty w tych trzech konkretnych dniach - bo oczywiście w następnych dniach sprzedaż będzie możliwa w sposób normalny - otrzymały stosowne zwroty lub rekompensaty - poinformował rzecznik rządu.

Posłuchaj

00:37 wsparcie - rząd cm.mp3 Rząd kończy prace nad zasadami pomocy dla branż, które ucierpiały w wyniku trzydniowego zamknięcia cmentarzy. Ze względu na zagrożenie epidemiczne od dziś do poniedziałku włącznie obowiązuje zakaz wstępu na nekropolie./IAR/.

Kwiaty i rośliny zostaną odkupione od handlowców

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada konkretne działania pomocowe dla handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy.

Zgodnie z jego deklaracją, "terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami".

Szef rządu dodał, że z funduszu Covid zrefundowane zostaną też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję.

"Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię" - napisał premier na Facebooku.

Handlujący mogą też liczyć na tarcze antykryzysową

Rząd zapowiedział wcześniej, że w ramach Antykryzysowej Tarczy Branżowej, handlujący będą zwolnieni z opłaty targowej przez cały 2021 rok.

W ramach Antykryzysowej Tarczy Branżowej przedsiębiorcy będą mogli też liczyć na zwolnienie ze składki ZUS, wypłatę postojowego i bezzwrotne dotacje. To firmy działające m.in. w branży targowej.

Wsparcie i działania osłonowe proponują też samorządy

Jednocześnie samorządy w wielu miastach podejmują działania wspierające. W kilku miastach mogą liczyć na zwrot ponoszonych opłat, wydłużenie czasu sprzedaży bez dodatkowych kosztów.

W Łodzi handlowcy dostaną zwrot opłat za miejsca przed cmentarzem

Handlowcy, którzy zapłacili za zajęcie pasa drogowego przed cmentarzem w dniach 31 października - 2 listopada, otrzymają zwrot należności - zadecydowała w sobotę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Na mocy decyzji prezydent Łodzi w poniedziałek 2 listopada z urzędu zostaną podjęte działania, mające na celu zwrot należności przedsiębiorcom zajmującym pasy drogowe pod łódzkimi cmentarzami. Będą oni informowani o możliwości złożenia na piśmie zgody na uchylenie wydanej im decyzji - przekazał rzecznik prezydent Zdanowskiej Marcin Masłowski.

Na stronie internetowej Zarządu Dróg i Transportu umieszczony zostanie wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody.

Jak zaznaczył Masłowski, każda osoba, która uzyskała decyzję, może liczyć na zwrot pieniędzy za zajęcie pasa drogowego od 31 października do 2 listopada włącznie. Przedsiębiorcy, którzy otrzymali taką decyzję na okres dłuższy, w tym samym trybie będą mogli je skorygować.

W Poznaniu wydłużona o tydzień sprzedaż bez dodatkowych opłat

Chcąc ograniczyć straty kupców z powodu zamknięcia przez rząd cmentarzy, podjęliśmy decyzję o umożliwieniu im handlu na Junikowie i Miłostowie do przyszłej niedzieli, bez dodatkowej opłaty – poinformował w sobotę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

- Mieszkańców zachęcam do kupowania kwiatów - niech ozdobią nasze mieszkania i balkony, a także zniczy - te się przecież nie zmarnują! Wspominając bliskich, pamiętajmy o tych, którzy liczą na nasze wsparcie. Bądźmy solidarni! – podkreślił Jaśkowiak.

Kwiaty i znicze można sprzedawać również na miejskich targowiskach

Miejska Spółka Targowiska zaproponowała ponadto sprzedającym kwiaty i znicze możliwość handlu na poznańskich targowiskach.

Handlarze, którzy chcieliby sprzedać kwiaty i znicze na poznańskich targowiskach muszą skontaktować się z kierownikami targowisk.

Zachodniopomorskie - handel przy cmentarzach potrwa o tydzień dłużej, bez dodatkowych opłat

Handel przy cmentarzach będzie możliwy o tydzień dłużej - zdecydowali prezydenci m.in. Szczecina i Koszalina.

"Po rozmowie z służbami zdecydowaliśmy: każdy z przedsiębiorców (sprzedających przy cmentarzach - PAP) może nieodpłatnie dalej handlować od wtorku do przyszłej niedzieli włącznie, w tym samym okresie wzmożona (będzie) komunikacja miejska" - napisał w sobotę na swoim profilu facebookowym prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Decyzję dotyczącą wydłużenia możliwości handlu podjął też prezydent Koszalina. Jak poinformował koszaliński magistrat, Piotr Jedliński zdecydował, że "miejsca handlu przy cmentarzu będą działać dłużej (do następnego poniedziałku, 9 listopada włącznie) na takich samych zasadach jak obecnie".

W Stargardzie sprzedawcy zniczy i kwiatów - jak podał na swoim profilu prezydent tego miasta - będą mogli prowadzić handel do niedzieli, ponosząc 50 proc. ustalonej wcześniej opłaty.

Reagują też sieci handlowe - z powodu zamknięcia cmentarzy sprzedaż zniczy w sklepach wydłużona

Jak poinformowała sieć Carrefour, ze względu na pandemię i wprowadzenie obostrzeń, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i wydłuża okres sprzedaży i akcji promocyjnych zniczy co najmniej do 9 listopada.

Dominik Prus-Wiśniowski odpowiedzialny za ofertę zniczy w sieci Biedronka podkreślił, że największy popyt na nie przypadł 1-2 tygodnie temu.

Wyjątkiem są małe znicze, których szczyt sprzedaży ma miejsce tuż przed Wszystkimi Świętymi. Dodał, że od początku tegorocznej akcji do 28 października klienci br. kupili już ponad 9 proc. więcej wkładów do zniczy niż rok wcześniej. Przypomniał, że przez sześć jesiennych tygodni 2019 roku sieć sprzedała ponad 27 mln zniczy.

Sieć Auchan podała, że w tym roku sprzedaż zniczy w jej hipermarketach jest znacząco niższa w porównaniu do roku ubiegłego. Z kolei Agata Biernacka, kierownik działu Komunikacji i PR w Aldi Polska zapewniła, że sieć notowała większą sprzedaż niż przed rokiem, a klienci chętnie korzystali z promocji.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wsparcie dla firm. Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje kolejne instrumenty finansowe

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 18:11
Leasing operacyjny z karencją w spłacie i ponadnormatywnym okresem spłaty, pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP oraz pożyczka obrotowa na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym – to trzy instrumenty finansowe dla firm dotkniętych pandemią, na które Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: są branże, które nie wrócą już do dawnej działalności, wsparcie państwa powinno być więc celowane

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:22
Czas narastającej epidemii i kolejne dyskusje o tym, czy i na ile zamykać gospodarkę to dobry moment, żeby jasno powiedzieć, że są firmy, które nie wrócą już do dawnej działalności. Nie ma więc sensu ich wspierać. Powinny zastanowić się nad zmianą profilu i w tym kierunku iść dalej – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Tomasz Kaczor (Instytut Prevision).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większe limity, dłuższe terminy, zerowe stawki VAT. Rząd wprowadza pakiet ulg na walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:23
Wśród proponowanych rozwiązań są m.in.: podwójne odliczenia od dochodu wydatków na walkę z koronawirusem, większe limity, rozszerzenie ulg innowacyjnej, zwolnienia i dłuższe terminy dla dotkniętych pandemią, zerowe stawki VAT na sprzęt.
rozwiń zwiń