Koronawirus znowu paraliżuje Europę. Coraz więcej krajów wprowadza obostrzenia

Liczba stwierdzonych w Europie zakażeń koronawirusem podwoiła się w ciągu pięciu tygodni i przekroczyła 10 mln. To 22 proc. wszystkich infekcji na świecie. Rządy starają się opanować pandemię, ograniczając częściowo gospodarkę i zamykając poszczególne jej sektory. W Europie coraz częściej słychać słowo "lockdown".

2020-11-02, 14:29

Koronawirus znowu paraliżuje Europę. Coraz więcej krajów wprowadza obostrzenia

Niemcy

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 12,1 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 545 tys. przypadków koronawirusa. Zmarło 10,5 tys.osób.

W tym tygodniu zaczynają obowiązywać w Niemczech nowe restrykcje, które w mediach nazwane zostały "lockdownem w wersji light". Zgodnie z nowymi ustaleniami w miejscach publicznych będą mogli wspólnie przebywać członkowie tylko dwóch gospodarstw domowych, maksymalnie 10 osób.

Teatry, opery, sale koncertowe, kina, parki rozrywki powinny być zamknięte od 2 do co najmniej 30 listopada. Zakazane będą imprezy rozrywkowe i rekreacyjne.

W tym samym czasie mają być zamknięte restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby. Stołówki będą nadal otwarte.

Francja

REKLAMA

Ponad 46 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 231 zgonów. Od początku epidemii wirusem SARS-CoV-2 we Francji zakaziło się ponad 1,41 mln osób, z których 37 tys. zmarło.

W piątek rozpoczął się we Francji drugi ogólnokrajowy lockdown, co oznacza m.in. zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej potrzeby. Jak stwierdził premier Jean Castex, który wcześniej wielokrotnie deklarował, że zrobi wszystko, by drugiego lockdownu uniknąć, "po prostu nie było innego wyjścia". Ograniczenia mają potrwać miesiąc, choć prezydent Emmanuel Macron stwierdził w środę, że mogą zostać zniesione wcześniej, o ile liczba nowych zakażeń spadnie poniżej 5 tys. dziennie.

Zaostrzony protokół sanitarny wymaga, aby nawet 6-letnie dzieci nosiły maseczki przez cały czas pobytu w szkole. We Francji zarówno szkoły podstawowe, jak i średnie są otwarte mimo obowiązującego od piątku lockdownu. Jedynie uniwersytety pozostają zamknięte, choć stacjonarnie organizowane są zajęcia, które nie mogą być prowadzone zdalnie, np. w laboratoriach.


Belgia

REKLAMA

Od poniedziałku w Belgii obowiązują nowe, zaostrzone środki z powodu COVID-19. Zamknięte są wszystkie sklepy oprócz spożywczych i aptek. W kraju rośnie liczba zakażeń koronawirusem, więc władze zdecydowały się na wprowadzenie bardziej restrykcyjnych obostrzeń na 6 tygodni. Władze zdecydowały, że od poniedziałku przedsiębiorstwa muszą – gdy jest to możliwe – wprowadzić telepracę. Fryzjerzy i kosmetyczki muszą zawiesić swoją działalność. Kawiarnie i restauracje pozostają zamknięte.

Wprowadzono kolejne ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę gości zapraszanych do domu, i przedłużono ferie szkolne do 15 listopada włącznie. Gospodarstwa domowe mogą teraz zaprosić tylko jedną osobę do swojego domu w danym momencie. Każdemu domownikowi zezwala się na zapraszanie jednej, tej samej osoby do mieszkania lub domu. Osoby mieszkające samotnie mogą mieć dwie takie osoby, które mogą zapraszać, ale nie jednocześnie. Na zewnątrz można spotkać się z maksymalnie trzema innymi osobami, na przykład na spacerze.

Restauracje i bary w hotelach muszą zostać zamknięte. Goście hotelowi mogą spożywać posiłki tylko w swoich pokojach. W pogrzebach może uczestniczyć maksymalnie 15 osób.

Dotychczas w Belgii wykryto ponad 441 tys. zakażeń koronawirusem, a ponad 11,7 tys. zakażonych osób zmarło.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

PAP_koronawirus_1200.jpg
Ponad 1,2 mln zgonów na świecie, szef WHO na kwarantannie. COVID-19 na świecie


Czechy

W Czechach zwalnia przyrost nowych zakażeń SARS-CoV-2. W niedzielę wykryto 6,5 tys. infekcji, 760 mniej niż przed tygodniem. Bilans ofiar epidemii powiększył się o 111, do 3429. Aktualnie w Czechach jest ponad 180 tys. zakażonych osób. Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się łącznie 341,6 tys. osób.

Całe Czechy objęte są restrykcjami, mającymi ograniczyć kontakty między ludźmi i w ten sposób spowolnić transmisję wirusa SARS-CoV-2 w społeczeństwie. Ograniczono prawo do przemieszczania się ludzi, zamknięte są szkoły, restauracje mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos, sklepy spożywcze i drogerie mają skrócony czas pracy, a w niedzielę są zamykane.
Obostrzenia obowiązują do 20 listopada, kiedy powinien zakończyć się stan wyjątkowy. Z ostatnich wypowiedzi polityków wynika, że rząd nie planuje w najbliższym czasie dokonywać zmian w obowiązujących ograniczeniach.

Węgry

W ciągu ostatniej doby zanotowano największy przyrost liczby zgonów na Covid-19 na Węgrzech – zmarło 70 osób cierpiących na tę chorobę. Stwierdzono też 3,6 tys. nowych zakażeń, podnosząc łączną liczbę infekcji od początku epidemii do 82,8 tys.. 1889 chorych na Covid-19 zmarło.

REKLAMA

Od poniedziałku obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące noszenia maseczek ochronnych. Już wcześniej trzeba było je nosić w sklepach, środkach transportu publicznego, w kinach, teatrach, instytucjach opieki zdrowotnej i społecznej oraz w biurach przyjmujących klientów, jak również podczas imprez na świeżym powietrzu i wydarzeń sportowych. Teraz należy je nosić również w lokalach rozrywkowych i gastronomicznych.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 23,3 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 162 kolejne zgony z powodu Covid-19. Liczba stwierdzonych zakażeń jest wyższa o 1339 od tej z soboty, ale o 3434 mniejsza od rekordowego bilansu z 21 października. Łączny bilans zakażeń od początku epidemii to 1,1 mln osób. W sobotę Wielka Brytania stała się dziewiątym państwem świata i czwartym w Europie, w którym bilans zakażeń przekroczył milion.
W miniony czwartek rozpoczął się w Anglii całkowity lockdown, który potrwa do 2 grudnia.

W tym czasie ludzie powinni pozostawać w domach, z wyjątkiem nielicznych uzasadnionych przyczyn, a osoby z różnych gospodarstw domowych nie będą mogły się spotykać w zamkniętych przestrzeniach. Zamknięte są wszystkie puby, bary i restauracje, a także sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby. W porównaniu z pierwszym lockdownem, wprowadzonym pod koniec marca, czynne pozostaną szkoły i uniwersytety.

Włochy

208 osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono 29,9 tys. nowych zakażeń koronawirusem. To spadek kolejnych infekcji w porównaniu z poprzednimi dniami, gdy notowano ich ponad 31 tysięcy.

REKLAMA

Rząd Giuseppe Contego pracuje nad nowym dekretem, który ma zaostrzyć restrykcje w ramach walki z pandemią. Na razie wyklucza się według mediów ogólnokrajowy lockdown, ale może on być wprowadzany lokalnie. Część nowych obostrzeń będzie obowiązywać na terenie całego kraju. To przede wszystkim nakaz zamknięcia centrów handlowych w weekendy, ale nie dotyczyć on będzie znajdujących się tam sklepów spożywczych, aptek, kiosków z gazetami i tytoniem. Zamknięte będą wszystkie muzea, galerie, a także kolektury gier liczbowych. Dekret przewiduje też przejście na nauczanie zdalne w szkołach średnich.

PolskieRadio24.pl/PAP/Reuters/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej