X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Bary i restauracje zamknięte do odwołania. Branża chce współpracować z rządem

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 07:56
Restauracje, kawiarnie, bary, pizzerie itp. do odwołania będą mogły wydawać klientom posiłki na wynos lub im je dostarczać – wynika z noweli rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Audio

Z opublikowanego dokumentu wynika, że do odwołania przedsiębiorcy, których działalność polega na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (m.in. restauracje, kawiarnie, restauracje typu fast food, bary mleczne, bary szybkiej obsługi, lodziarnie, pizzerie), a także działalności związanej z konsumpcją i podawaniem napojów, jest "dopuszczalne wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu".

Ramię w ramię pracować z administracją publiczną

Tymczasem branża gastronomiczna, a także fitness, hotelarska i eventowa chce współpracować z rządem, by ratować miejsca pracy.

– Chcemy pomóc uratować miliony miejsc pracy; mamy propozycje i liczymy na rozmowy – oświadczyli przedsiębiorcy i skierowali pismo w tej sprawie m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Gowina.

– Jako cztery branże postanowiliśmy pomóc rządowi, uważamy, że jako biznes powinniśmy ramię w ramię pracować z administracją publiczną – mówił Bartosz Bieszyński z Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń podczas konferencji prasowej w Sejmie o propozycjach skierowanych do przedstawicieli rządu, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

W konferencji uczestniczyli także prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski, przewodniczący Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej Rafał Krzycki oraz Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Organizacje zrzeszające te branże przygotowały postulaty oparte na czterech filarach i są one skierowane do najważniejszych teraz dla nich instytucji.


epa08786786 12.jpg
Koronawirus znowu paraliżuje Europę. Coraz więcej krajów wprowadza obostrzenia"To nie jest nasza wina, nieudolność czy niekompetencja"

Pierwsza grupa propozycji dotyczy PFR i jest związana z branżami szczególnie poszkodowanymi, które w rzeczywistości już nie funkcjonują i są zamknięte. Takie przedsiębiorstwa powinny – zdaniem wnioskujących – "otrzymać abolicję całkowitą, jeżeli chodzi o spłatę subwencji otrzymanej z PFR".

– Ponadto oczekujemy od PFR kolejnej transzy pomocy właśnie do tego typu branż – podkreślił Bartosz Bieszyński.

– Po drugie chcieliśmy otrzymać rekompensaty. To nie jest nasza wina, nieudolność, czy niekompetencja, że nasze restauracje, hotele, salony fitness, kongresy, są zamknięte – dodał. Według niego, niektórych firmy straciły już 95 proc. przychodów w porównaniu do ubiegłego roku.

Kolejne postulaty dotyczą dalszego dofinansowania kosztów pracy.

– Nie potrzebujemy postojowego, zwolnienia z ZUS za jeden miesiąc, potrzebujemy zwolnienia z ZUS-u, postojowego, dopłaty do wynagrodzeń, co najmniej do marca 2021 roku – apelował przedstawiciel Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.
W czwartej grupie postulatów przedsiębiorcy zwrócili uwagę na ogromne obciążenie kosztami kredytowymi i leasingowymi i zaproponowali wstrzymanie ich spłaty na pół roku.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka ze skutkami pandemii. Niektóre darowizny będzie można odliczyć od dochodu podwójnie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 09:50
W najbliższych trzech miesiącach każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie, aż w 200-proc., odliczona od dochodu - zapowiada Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszyscy, którzy mogą, muszą pracować zdalnie", apeluje premier i zapowiada zmiany w Tarczy Finansowej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 17:05
- Wszyscy urzędnicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Zapowiedział również ochronę miejsc pracy oraz ochronę przedsiębiorców przed upadłością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przewaga nastrojów pozytywnych". MRPiT o wskaźniku koniunktury w przemyśle

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:48
Najbardziej pozytywne zaobserwowane zjawiska to wzrost poziomu zatrudnienia – w tempie najwyższym od 2 lat – oraz eksportu, rosnącego najszybciej od stycznia 2018 r. - wskazało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, odnosząc się do październikowego wskaźnika PMI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki będą dostarczać MRPiT informacje nt. kondycji sektorów polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 21:26
Informacje o poszczególnych sektorach gospodarki, które resort rozwoju, pracy i technologii będzie otrzymywać od banków, mają umożliwić adekwatne reagowanie na kryzys wywołany przez pandemię COVID-19 - ustalono podczas spotkania przedstawicieli MRPiT z bankowcami.
rozwiń zwiń