X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Paweł Borys: przygotowaliśmy nowe narzędzia wsparcia dla firm dotkniętych pandemią

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 18:33
O nowych działaniach wspierających firmy i branże dotkniętych skutkami koronawirusa mówił w radiowej Jedynce Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Paweł Borys
Paweł BorysFoto: PR

Przypomniał, że rząd przedstawił pakiet dziesięciu działań osłonowych dla gospodarki i firm dotkniętych skutkami koronawirusa.

- A to oznacza, że, jak podkreśla gość radiowej Jedynki, rusza kolejna tarcza i przedsiębiorcy nie zostaną pozostawieni samym sobie.


Aprodukcja_1.jpg
Tarcza antykryzysowa 2.0. Prezes PFR: połowa instrumentów już działa

Posłuchaj
05:09 Paweł.mp3 O nowych działaniach wspierających firmy i branże dotkniętych skutkami koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

 

10 instrumentów wsparcia dla firm

- Premier zadeklarował, że pomoc zostanie im udzielona w formie dziesięciu różnego typu instrumentów w ramach tarczy finansowej, w tym z Polskiego Funduszu Rozwoju, mówi Paweł Borys.

- I mowa jest tu m.in. o dofinansowaniu kosztów, możliwości umorzenia subwencji dla firm i branż, które rzeczywiście bardzo mocno ucierpiały i w tym miesiącu i kolejnych będą odczuwać załamanie sprzedaży i znajdą się w bardzo trudnej sytuacji – dopowiada gość Polskiego Radia.


shutterstock firma biznes 1200.jpg
Rząd wprowadza 10 działań antykryzysowych dla firm. Zobacz jakich

Wiele sektorów w ramach poprzednich tarcz już otrzymało pomoc, ale niektóre potrzebują nowego wsparcia

Jak przypomina, już wiele sektorów i przedsiębiorstw otrzymało wsparcie z poprzednich tarcz, ale takie sektory jak: gastronomia, turystyka, kultura, rozrywka, branża targowa czy fitness ze względu na specyfikę swojej działalności znalazły się obecnie w bardzo trudnej sytuacji.

Obecne propozycje wsparcia mają pozwolić na przetrwanie lub np. na zmianę branży czy działalności

- Z jednej strony trzeba im szybko i doraźnie pomóc, tak by przeszli przez ten trudny okres, ale z drugiej strony w pakiecie są środki na dostosowanie się do nowego otoczenia i sytuacji – np. sfinansowanie nowej działalności – wymienia gość radiowej Jedynki.

Wsparcie w postaci preferencyjnych pożyczek, umorzenie dużej części kosztów

I wymienia, że w przypadku Polskiego Funduszu Rozwoju, duzi przedsiębiorcy mogą liczyć na pożyczki płynnościowe, preferencyjne, program tarcz finansowych dla tych firm zostanie przedłużony do I kwartału 2021 r.

- Małe i mikrofirmy, które otrzymały wcześniej subwencje, mogą liczyć na ich umorzenie oraz na dofinansowanie do 70 proc. kosztów trwałych – mówi Paweł Borys.


shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Antykryzysowa Tarcza Branżowa: 1,8 mld zł dla firm w związku z COVID-19

Są środki na drugą turę wsparcia

I dodaje, że ze względu na to, że tych firm jest mniej, niż np. na południu Europy, koszt tego wsparcia będzie dla budżetu mniejszy niż poprzednio, w II kwartale tego roku.

Przypomina, że Polski Fundusz Rozwoju przeznaczył wcześniej na wsparcie w ramach tarcz finansowych 100 mld zł,

- Tymczasem potrzeby na ten cel okazały się mniejsze o ok. 30 mld zł  – na wsparcie dla małych i średnich wydano 61 mld zł firm, dla dużych firm – ok. 10 mld zł, stąd mamy środki na dalsze działania, a ich koszt będzie mniejszy niż w II kwartale – mówi Borys.

- Część tych działań już rząd wdraża – dotyczy to postojowego, czy umorzenia składek ZUS. W przypadku Polskiego Funduszu Rozwoju, nowy program pomocowy będzie gotowy po wyrażeniu zgody na to Komisji Europejskiej, ta powinna nastąpić w grudniu, stąd programy rusza od stycznia przyszłego roku, mówi Paweł Borys.

Justyna Golonko, jk

 

Czytaj także

Eksperci: trzeba pomagać zamykanym branżom, ale pomoc musi być celowana

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 17:00
Ekonomiczne skutki drugiej fali koronawirusa i wprowadzone w związku z nią ograniczenia to temat dzisiejszej audycji Rządy Pieniądza, której gościem byli ekonomiści: Andrzej Sadowski (Centrum im. A. Smitha) i dr Waldemar Kozioł (UW). Goście jednoznacznie twierdzili, że pomoc dla zamykanych branż jest potrzebna, ale powinna być bardzo precyzyjnie lokowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większe limity, dłuższe terminy, zerowe stawki VAT. Rząd wprowadza pakiet ulg na walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:23
Wśród proponowanych rozwiązań są m.in.: podwójne odliczenia od dochodu wydatków na walkę z koronawirusem, większe limity, rozszerzenie ulg innowacyjnej, zwolnienia i dłuższe terminy dla dotkniętych pandemią, zerowe stawki VAT na sprzęt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze antykryzysowe. Prawie 150 mld zł przeznaczono już na wsparcie pracowników i pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 10:36
W sumie w ramach wszystkich tarcz – antykryzysowej, finansowej i pomocowej – na ochronę miejsc pracy przeznaczono 149,42 mld zł - podał w poniedziałek resort rodziny. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników wyniosło 17,5 mld zł.
rozwiń zwiń