X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach rolniczych

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 09:54
Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach rolniczych. Jego zdaniem ochronę ubezpieczeniową rolników należy urealnić - dotyczy to w szczególności obowiązkowych ubezpieczeń upraw.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Eviar
Posłuchaj
02:38 PR1_AAC 2020_11_12-06-34-58.mp3 Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach rolniczych (Aleksandra Tycner/PR1)

W ostatnim czasie do biura Rzecznika trafia wiele wniosków rolników o interwencję w tym zakresie. Rzecznik proponuje m.in. zmniejszenie możliwości stosowania franszyz. Jak wyjaśnia Marcin Bielecki z biura Rzecznika, franszyzy to potrącenia z wypłacanych odszkodowań, realizowane przez ubezpieczyciela.

- Uważamy, że obecnie obowiązująca ustawa niewystarczająco precyzyjnie reguluje, jak mają być usuwane szkody i wypłacane odszkodowania. Niezbędne jest, aby ta ustawa zawierała bardziej szczegółowe kryteria i narzędzia, którymi ubezpieczyciel może się posłużyć, wyceniając szkodę - dodaje ekspert.

rolnictwo 1200.jpg
Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych wsparcia. ARiMR podsumowuje program restrukturyzacji gospodarstw

Co ważne, oferowane ubezpieczenia są nieadekwatne do potrzeb rolników.

- Na przykład, w miejscu realnie zagrożonym powodzią nie można się od takiej powodzi ubezpieczyć, ale można się ubezpieczyć np. od suszy - wskazuje Marcin Bielecki. Podkreśla, że Rzecznik Finansowy stoi na stanowisku, by w komisji ds. ofert w Ministerstwie Rolnictwa zasiadał także przedstawiciel Rzecznika jako podmiotu od lat wspierającego rolników w sporach z zakładami ubezpieczeń.

Zdaniem Rzecznika Finansowego zmian wymagają także przepisy dotyczące ubezpieczeń budynków. Zgadza się z tym Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak mówi, system jest niewydolny.

- Ubezpiecza się tylko 20% rolników, ta liczba ani nie rośnie, ani nie maleje. To świadczy o tym, że trzeba coś z ustawą zrobić - zaznacza. W jego ocenie rolnicy powinni mieć też możliwość ubezpieczenia się od przychodów, a nie tak jak dzisiaj - tylko od zdarzeń punktowych.

Dopłata z budżetu państwa dla producentów rolnych wynosi do 65% składki. W tym roku rząd przekaże na dopłaty 500 mln zł.


PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, mdZobacz więcej na temat: rolnictwo POLSKA ubezpieczenia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nawet 250 tys. zł na nowy biznes na wsi. Zobacz, na co można otrzymać dotację

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:40
Od dziś do końca listopada rolnicy mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych wsparcia. ARiMR podsumowuje program restrukturyzacji gospodarstw

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 09:37
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowuje dotychczasowe nabory wniosków na "Restrukturyzację małych gospodarstw", finansowaną z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: w nowelizacji ustawy znajdą się wszystkie podstawowe zapisy z "Piątki dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 09:41
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowują nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Minister rolnictwa Grzegorz Puda mówi, że w nowej ustawie znajdą się wszystkie podstawowe zapisy z tak zwanej "Piątki dla zwierząt".
rozwiń zwiń