Poprawa sytuacji gospodarczej w III kwartale. Według ekspertów trudniejszy będzie koniec roku
Polska gospodarka dynamicznie odbiła się w III kwartale, ale na skutek powrotu restrykcji czeka ją ponowne spowolnienie. Jak prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny, PKB w IV kwartale skurczy się o 4 proc. rok do roku.
2020-11-13, 11:45
Jak podał w piątkowym szacunku Główny Urząd Statystyczny, Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 roku spadł o 1,6 proc. rdr, wobec spadku o 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. po korekcie. Kwartał do kwartału PKB w III kwartale wzrósł o 7,7 proc.
Poprawa w III kwartale z powodu dobrych wyników sektora handlowego i usług
PIE zaznaczył, że dane te są zgodne z rynkowymi prognozami. Według ekspertów dynamiczne odbicie to przede wszystkim zasługa sektora przemysłowego oraz handlowego.
Powiązany Artykuł
Polska liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Odnotowaliśmy najmniejszy spadek PKB
"W III kw. wspomniane branże notowały 2-3 proc. wzrosty względem ubiegłego roku" - ocenili.
Według nich wyniki przemysłu wyróżniają się na tle pozostałych państw UE – według danych Eurostat Polska i Portugalia jako jedyne kraje osiągnęły we wrześniu wzrost w ujęciu rocznym.
Dobre wyniki eksportu, pogorszenie w inwestycjach
Analitycy zwrócili uwagę na istotnie niższe wydatki w usługach. Konsumpcja - jak oszacowali - zanotowała spadek o ok. 2 proc. rdr.
Aktywność wspierała natomiast "dodatnia kontrybucja eksportu netto".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jaki był III kwartał dla polskiej gospodarki? GUS podał dane o PKB i inflacji
"Najprawdopodobniej dalej będziemy obserwować też dwucyfrowe załamanie inwestycji co potwierdza coraz słabsza koniunktura w budownictwie" - wskazali.
W IV kwartale spadek wydatków konsumpcyjnych, kupimy mniej samochodów
Zdaniem PIE, bieżący kwartał przyniesie spowolnienie aktywności gospodarczej, szczególnie wydatków konsumpcyjnych. "Dane wysokiej częstotliwości wskazują na spadek rejestracji nowych samochodów i importu używanych do poziomu obserwowanego w kwietniu" - zauważyli analitycy. Zwrócili uwagę, że znacząco obniżyła się też mobilność, "chociaż liczba odwiedzin sklepów pozostaje wyższa niż w II kw".
Przemysł nie śpi – wciąż duża tzw. aktywność przemysłowa, większe wydatki e-commerce
Z kolei dane o ruchu tranzytowym i produkcji energii elektrycznej wskazują, że "wsparciem wciąż pozostaje aktywność przemysłowa" - w obu przypadkach wyniki są wyższe względem ubiegłego roku. "Spodziewamy się też silniejszego wzrostu wydatków e-commerce, niż miało to miejsce w II kw." - ocenili.
Te wszystkie prognozy świadczą, że – jak prognozuje Instytut – spadek aktywności w IV kwartale będzie płytszy zarówno względem II kwartału (-8,4 proc. rdr), jak i bieżącej projekcji NBP (-6,5 proc.).
"Polska gospodarka skurczy się o ok. 4 proc. - taka wartość pozostaje bliska obecnemu konsensusowi rynkowemu" - wskazali analitycy.
PAP, jk
REKLAMA