X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

260 mln zł zysku netto PGE w III kwartale. Zużycie energii elektrycznej coraz niższe

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 09:11
Grupa PGE zanotowała w III kwartale 2020 r. 260 mln zł zysku netto. Jak zaznaczyła spółka w raporcie kwartalnym, otoczenie działało na niekorzyść produkcji energii elektrycznej z węgla.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: west cowboy/shutterstock

Zysk operacyjny PGE wyniósł 469 mln zł wobec 621 mln zł zysku rok wcześniej, a przychody ze sprzedaży netto 10,320 mld zł wobec 9,343 mld zł rok wcześniej.

elektrociepłownia wrocław smog 1200.jpg
Kilkunastu chętnych na czeskie elektrociepłownie w Polsce. Jednym z nich PGE

Mniej energii z węgla

Jak wykazano w sprawozdaniu, w III kwartale krajowe zużycie energii obniżyło się w porównaniu do ubiegłego roku o ok. 0,5 TWh, a jednocześnie – wskutek rozpiętości cen oraz zwiększonej przepustowości dla wymiany równoległej między Polską a grupą obejmującą Niemcy, Czechy i Słowację – import energii netto wzrósł o ok. 0,9 TWh rok do roku. W konsekwencji spadło zapotrzebowanie na energię generowaną w elektrowniach konwencjonalnych opalanych węglem kamiennym i brunatnym.

W ciągu 9 miesięcy 2020 r. krajowe zapotrzebowanie na energię obniżyło się o ok. 4,9 TWh rok do roku. Jednocześnie za sprawą silnej wietrzności generacja wiatrowa wzrosła o ok. 0,2 TWh, a import netto zwiększył się o ok. 2,8 TWh. W rezultacie do zbilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego potrzebna była mniejsza produkcja energii w elektrowniach opalanych węglem kamiennym – o ok. 7,2 TWh i węglem brunatnym – o ok. 3,2 TWh.

COVID-19 obniża ceny

W trzech kwartałach 2020 roku średnia cena energii na Rynku Dnia Następnego TGE wyniosła 196 zł za MWh i była o 17 proc. niższa od średniej ceny notowanej w analogicznym okresie poprzedniego roku, gdy wynosiła 236 zł za MWh.

Według PGE, spadek cen energii był wypadkową niższego zapotrzebowania na energię elektryczną, wynikającego z ogólnego spadku energochłonności polskiej gospodarki i wybuchu pandemii COVID-19 oraz pokrycia zapotrzebowania generacją z tańszych źródeł.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polacy chcą mieć dostęp do taniej energii". Sasin o nowej strategii PGE

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 17:42
PGE Polska Grupa Energetyczna w 2050 roku zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną. Dziś spółka przedstawiła nową strategię do 2030 roku, z perspektywą do 2050 roku. Dokument oparty jest na trzech filarach - to energia przyjazna dla środowiska, sprawna i efektywna organizacja, a także nowoczesne usługi energetyczne. PGE przekazała, że do 2030 roku spółka planuje wydać na inwestycje 75 miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe bloki gazowo-parowe w elektrowni Dolna Odra. Jest zgoda na budowę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 14:26
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzymała pozwolenie na budowę dwóch niskoemisyjnych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy około 1400 MW. Nowoczesne jednostki wytwórcze powstaną na terenie Elektrowni Dolna Odra. Inwestycja przyczyni się do realizacji celów klimatycznych UE, co wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkunastu chętnych na czeskie elektrociepłownie w Polsce. Jednym z nich PGE

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 08:08
Do końca 2021 r. czeski koncern energetyczny CEZ chce się pozbyć zakładów w Skawinie i Chorzowie. Zainteresowana jest PGE i 13 innych kupców - czytamy w czwartkowym "Pulsie Biznesu".
rozwiń zwiń