GUS podał najnowsze dane o produkcji przemysłowej. Są powody do zadowolenia

Według analityków GUS produkcja przemysłowa w październiku 2020 roku powiększyła się o 1,0 procent, licząc rok do roku oraz o 3,2 procent w porównaniu do września. Produkcja wzrosła w 19 działach gospodarki, co świadczy o powolnym powrocie polskiej gospodarki do stanu sprzed pandemii. 

2020-11-20, 14:25

GUS podał najnowsze dane o produkcji przemysłowej. Są powody do zadowolenia
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Pixabay

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 1,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku rdr o 0,7 proc.(licząc rok do roku), oraz o 2,8 proc (licząc miesiąc do miesiąca). We wrześniu zwiększyła się o + 5,9 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w październiku wzrosła rdr o 3,8 proc., a mdm wzrosła o 1,6 procent.

Ceny produkcji  przemysłowej

Ceny produkcji przemysłowej w październiku spadły o 0,4 proc. (licząc rok do roku), a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w październiku spadły o 0,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.

W jakich działach gospodarki były wzrosty i spadki sprzedaży? 

Produkcja przemysłowa w październiku 2020 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 19 spośród 34 działów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Według danych wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 17,4 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,4 proc., mebli – o 5,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,4 proc.


Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem 2019 roku, wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 14,3 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,8 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 10,0 proc., metali – o 4,9 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 2,9 proc.

Dane GUS w ocenie ekspertów PKO BP

W IV kwartale br. recesja będzie miała drugie dno, ale dzięki dobrej kondycji przemysłu będzie ona płytsza niż spadki wiosenne - napisali w piątek analitycy PKO BP, komentując dane GUS o produkcji przemysłowej w październiku.

Według ekonomistów z banku PKO BP, dane potwierdzają, że przemysł wszedł w drugą falę pandemii w dobrej kondycji. "Podtrzymujemy naszą ocenę, że eksport jest nadal kluczowy dla aktywności krajowego przemysłu. Struktura branżowa produkcji także to potwierdza: największe wzrosty odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych, elektronicznych, czy w przemyśle meblarskim" – zaznaczyli.

REKLAMA

Według ekspertów PKO BP, restrykcje nałożone na aktywność części branż usługowych spowodują jednak, że spadek PKB w IV kwartale br. pogłębi się w stopniu większym, niż do tej pory szacowaliśmy. "Recesja będzie miała zatem drugie dno, ale dzięki dobrej kondycji przemysłu będzie ono płytsze niż to wiosenne" - podali analitycy.

"Biorąc pod uwagę napływające dane szacujemy, że PKB w IV ka. 2020 spadnie o 4,9 proc. rdr, co w całym roku 2020 da spadek o 3,3 proc. " – dodali ekonomiści z banku PKO BP.

Perspektywy gospodarki w listopadzie

W listopadzie można oczekiwać przyspieszenia wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu do ok. 2 proc. w ujęciu rocznym - prognozuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w komentarzu do piątkowych danych GUS.

Analitycy MRPiT zwrócili uwagę, że wrzesień to piąty miesiąc z rzędu ze wzrostem produkcji przemysłowej, "co potwierdza tendencję - szybszego od wcześniejszych oczekiwań - odrabiania strat spowodowanych przez pandemię COVID-19".


Podkreślili, że wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 19 działach przemysłu (z 23 w ub. miesiącu) - największy w produkcji urządzeń elektrycznych (o 17,4 proc.). "Dynamiczne wzrosty dotyczyły produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 8,2 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 7,4 proc.), mebli (o 5,5 proc.) oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 5,4 proc.)" - wskazali, odnosząc się do danych GUS.

REKLAMA

W ocenie ekspertów MRPiT w listopadzie można oczekiwać nieznacznego przyspieszenia wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu do ok. 2 proc. w ujęciu rocznym. "Wpłynie na to sektor motoryzacyjny" - wskazali. Dodali, że ze względu na "wysoką bazę, na wyniku będzie ciążyć produkcja dóbr związanych z energią oraz produkcja żywności", która może okazać się niższa, ze względu na wprowadzone obostrzenia i niższą sprzedaż.


Posłuchaj

Ernest Pytlarczyk główny ekonomista banku Pekao ( Ekspres Gospodarczy, Błażej Prośniewski PR1) 5:19
+
Dodaj do playlisty

 


PR24/IAR/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej