X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co najmniej 35 mld zł wsparcia dla firm. Rząd uruchamia tarczę finansową 2.0

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 11:25
Rząd planuje przekazanie 35 mld zł na wsparcie dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm. Środki trafią do niemal 40 branż dotkniętych kryzysem. Od początku epidemii COVID-19 do polskich firm trafiło już ponad 154 mld zł – z czego ponad 60 mld zł w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: kan_chana/Shutterstock.com

Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikrofirm zakłada wsparcie do 3 mld zł. O subwencje mogą się ubiegać mikrofirmy, które zatrudniają od 1 do 9 pracowników z prawie 40 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności. Ich obrót lub suma bilansowa za 2019 r. ma wynieść do 2 mln euro; subwencje finansowe – 18 tys. zł lub 36 tys. zł na zatrudnionego; subwencje do maksymalnej kwoty 324 tys. zł, a jej wysokość zależeć będzie od liczby pracowników i spadku obrotów.

Ponadto, z subwencji mogą skorzystać firmy, które odnotowały spadek obrotów w 2020 r. o minimum 30 proc. w związku z COVID-19. Środki bezzwrotne będą zastosowane pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.

1200_Morawiecki_TT.png
"Państwo nie zostawiło przedsiębiorców i pracowników". Premier: do 40 mld zł wsparcia w Tarczy 2.0


Małe i średnie firmy

W przypadku małych i średnich firm Tarcza Finansowa PFR 2.0 zakłada wsparcie do 7 mld zł. O pomoc będą mogły ubiegać się firmy zatrudniające do 249 pracowników z prawie 40 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności, których obrót za 2019 r. jest mniejszy lub równy kwocie 50 mln euro, a suma bilansowa mniejsza niż 43 mln euro, i które odnotowały spadek obrotów o minimum 30 proc. w związku z COVID-19.

Firmy te mogą liczyć na dofinansowanie kosztów stałych niepokrytych przychodami w formie subwencji finansowej w kwocie 70 proc. straty brutto za okres 1 listopada 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. Subwencje do maksymalnej kwoty: 3,5 mln zł, a wysokość subwencji zależna jest od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto. Środki bezzwrotne będą zastosowane dla tych firm pod warunkiem prowadzenia działalności oraz rozliczenia subwencji na zasadzie finansowania 70 proc. straty brutto. Możliwe jest też umorzenie 100 proc. subwencji.


Duże firmy

Tarcza Finansowa 2.0 dla dużych firm zakłada ok. 25 mld zł wsparcia i uelastycznienie zasad programu. W tym przypadku o wsparcie mogą się ubiegać firmy zatrudniające od 250 pracowników z obrotem powyżej 50 mln euro. W przypadku tych firm możliwa jest aktualizacja warunków i wydłużenie istniejącego programu oraz wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID-19 do 31 marca 2021 r.

W przypadku dużych firm nastąpiły zmiany. W przypadku pożyczki płynnościowej następuje aktualizacja i wydłużenie istniejącego programu – składanie wniosków do 31 marca 2021 r. i zawierania umów do 30 czerwca 2021 r.; obniżenie oprocentowania, wydłużenie spłat pożyczek z 4 do 6 lat; wydłużenie okresu karencji dla spłat pożyczek oraz uproszczony proces dla małych transakcji. Jeśli chodzi o pożyczkę preferencyjną, to nastąpiło wydłużenie możliwości rozpatrywania wniosków w obecnej pożyczce preferencyjnej oraz wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID (01 listopada 2020 r. do 31 marca 2021 r.); możliwość składania wniosków do 31 marca 2021 r. i zawierania umów do 30 czerwca 2021 r.; obniżenie oprocentowania, wydłużenie spłat pożyczek z 4 do 6 lat; wydłużenie okresu karencji dla spłat pożyczek oraz doprecyzowanie kryteriów kwalifikowalności.
W tym przypadku niezbędna jest notyfikacja i decyzja Komisji Europejskiej.


Instrumenty Kapitałowe

Jeśli chodzi o Instrumenty Kapitałowe (zarówno w reżimie pomocy publicznej, jak i rynkowe), to następuje wydłużenie możliwości zawierania umów do 30 września 2021. Brak konieczności indywidualnej notyfikacji; będzie ogólna decyzja KE w tym zakresie. Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0, różnią się w zależności m.in. od wielkości firmy oraz poziomu spadku przychodów.

Do tej pory z Tarczy Finansowej PFR 1.0 skorzystało 347 tys. przedsiębiorstw, do których łącznie trafiło ponad 60 mld zł. Dzięki tym środkom ochroniono 3,2 mln pracowników. Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że z obecnego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej niż większość państw Unii Europejskiej.PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abramowicz: dobrze, że odmrożono galerie handlowe, ale chcemy, żeby wszystkie firmy mogły pracować

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:00
- Bardzo cieszymy się, że zostało zaplanowane odmrożenie galerii handlowych, ale to, że pozostałe branże nadal są zamrożone, to wielkie zmartwienie dla przedsiębiorców - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: firmom będziemy pomagać tak długo, jak będzie taka potrzeba

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:12
- Nie jest powiedziane, że Tarcza Finansowa 2.0 będzie końcem pomocy dla przedsiębiorców, będziemy pomagać tak długo, jak będzie potrzeba - zadeklarował podczas konferencji online Impact Finance'20 minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla gospodarki w dobie pandemii. Premier: nie zostawiliśmy pracowników i przedsiębiorców samych sobie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 10:15
- Od 9 miesięcy zmagamy się ze skutkami pandemii nie tylko w obszarze zdrowotnym, ale także gospodarczym. Nasze instrumenty walki z kryzysem przynoszą rezultaty. Mamy światełka w tunelu pod względem bezrobocia i aktywności ekonomicznej - to są dobre wskaźniki - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń