OECD bardzo dobrze ocenia polską gospodarkę. Gowin: to efekt 30 lat ciężkiej pracy Polaków

2020-12-05, 12:40

OECD bardzo dobrze ocenia polską gospodarkę. Gowin: to efekt 30 lat ciężkiej pracy Polaków
Z danych OECD wynika że nasz wzrost polskiej gospodarki w II kwartale 2023 roku o 1,7 procent, jest najwyższy w skali badanych gospodarek świata. . Foto: shutterstock

Raport OECD wystawia wysoką ocenę polskiej gospodarce, ale też wskazuje na obszary wymagające reformy. Jedno z wyzwań dotyczy potrzeby silniejszego wpisania małych i średnich przedsiębiorstw w globalne łańcuchy produkcyjne – mówi minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin  

Analitycy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozują w najnowszym raporcie dotyczącym Polski stosunkowo łagodny spadek PKB o 3,5 proc. w 2020 r., po którym nastąpi odbicie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r. W ocenie OECD inwestowanie w "bardziej ekologiczną i sprawiedliwszą gospodarkę" wzmocni nasz kraj przy wychodzeniu z kryzysu związanego z COVID-19.


Powiązany Artykuł

 Christine Lagarde MFW 1200.jpg
Dobre prognozy MFW dla Polski. Teraz spadek PKB i wzrost długu, w przyszłym roku odbicie

Raport zawiera wiele wyzwań

– Raport wystawia bardzo wysoką ocenę polskiej gospodarce. Jest to efekt 30 lat ciężkiej pracy milionów Polaków, innowacyjności, przedsiębiorczości polskich pracodawców – podkreśla wicepremier Jarosław Gowin.

Szef ministerstwa rozwoju zwrócił też uwagę, że raport zawiera wiele wyzwań, wskazuje na obszary, w których potrzebne są reformy pozwalające na utrzymanie tej wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego, utrzymanie szybkiego poziomu podnoszenia dobrobytu. Jedno z tych wyzwań dotyczy potrzeby silniejszego wpisania MŚP w globalne łańcuchy produkcyjne, inne – kwestii wieku emerytalnego czy polityki migracyjnej.

Zdaniem ministra Gowina uwagi ekspertów OECD warte są uważnej analizy, bo wskazują na problemy, które w przyszłości wymagają odpowiedzialnych decyzji.

Kryzys dotknął słabsze regiony i małe firmy

W raporcie OECD stwierdza, że "chociaż szybkie wsparcie rządowe uchroniło firmy i gospodarstwa domowe przed najgorszym do tej pory szokiem gospodarczym, tempo wychodzenia z pandemii jest niepewne, a recesja może mieć bardziej długotrwałe konsekwencje". Jak zaznaczyli analitycy, w szczególności kryzys dotknął m.in. słabsze regiony i małe firmy.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. Misją OECD jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych, mających na celu poprawę jakości życia ludzi na świecie.


Powiązany Artykuł

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Prezes PFR: jeżeli Komisja Europejska zaakceptuje założenia Tarczy Finansowej 2.0, pomoc dla firm będzie wypłacona po 15 stycznia

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Polecane

Wróć do strony głównej