"Podstawowe znaczenie dla przyszłości regionu". Jest przetarg na budowę obwodnicy Chełma
Inwestycje drogowe przyniosą ożywienie gospodarcze regionu – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Janowie na Lubelszczyźnie, gdzie poinformował o ogłoszeniu przez GDDKiA przetargu na obwodnicę Chełma w ciągu przyszłej drogi ekspresowej S12.
2020-12-12, 14:10
-Ta inwestycja ma dla Chełma podstawowe znaczenie, dla jego przyszłości, dla rozwoju całego regionu (…). Dzisiaj możemy powiedzieć, że zaczynamy realizację tej inwestycji, został rozpisany przetarg na obwodnicę Chełma – mówił minister Jacek Sasin.
Wicepremier podkreślił, że rząd PiS konsekwentnie realizuje politykę zrównoważonego rozwoju, a jednym z jej przejawów jest inwestowanie w te części Polski, które w poprzednich dziesięcioleciach były niedoinwestowane. Jak zaznaczył, są to w dużej mierze inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną. Przypomniał, że w Lubelskiem dotyczy to m.in. budowy dróg ekspresowych S19, S12, S17 a także autostrady A2.
- Te wielkie inwestycje drogowe przyniosą ożywienie gospodarcze dla tego regionu – powiedział Sasin.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że pandemia koronawirusa nie zatrzymała tych inwestycji. „Polscy przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje, które napędzają i będą napędzały polską gospodarkę” – dodał.
Europoseł Beata Mazurek mówiła, że o budowę obwodnicy Chełma zabiegała już w 2005 roku, ale inwestycja ta za rządów PO-PSL, mimo składanych obietnic, nie została zrealizowana.
- To, co inwestujemy w Lubelszczyznę zostaje dla mieszkańców Lubelszczyzny, my nigdzie tego nie zabierzemy. To, że dostrzegamy potrzeby mieszkańców i realizujemy różne przedsięwzięcia świadczy o naszej wiarygodności i tym różnimy się od oponentów – powiedziała.
REKLAMA
Początek realizowania inwestycji
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ogłoszenie o postępowaniu przetargowym na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Jak poinformowała GDDKiA, zgodnie z procedurą ogłoszenie przetargu nastąpi w najbliższych dniach.
Obwodnica Chełma w ciągu drogi ekspresowej nr 12 ma mieć ok. 14 km i omijać miasto po północnej stronie. Od strony Lublina, kierowcy wjadą na nią na węźle Chełm Zachód w miejscowości Janów. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm - Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, umożliwiającym zjazd na obecną DK12, w miejscowości Kolonia Antonin. Będzie to droga dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni.
Powiązany Artykuł
Lipsko na Mazowszu będzie miało obwodnicę. Kolejne 9 w planach GDDKiA
Wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy planowane jest w pierwszej połowie 2021 r. Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wybudowanie drogi i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2023 roku.
Obwodnica Chełma to pierwsza część budowy blisko 75-kilometrowego fragmentu S12 w woj. lubelskim - od węzła Piaski Wschód pod Lublinem do granicy z Ukrainą. Na dwa odcinki S12 - między Piaskami a Chełmem (34,6 km) oraz między Chełmem a Dorohuskiem na granicy z Ukrainą (23 km) toczy się osobne postępowanie; w marcu ub. roku podpisano umowę na wykonanie koncepcji programowej.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA