X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe uprawnienia dla mikroprzedsiębiorców. Poszkodowane firmy dostaną zwrot podatku

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 11:36
Od tego roku mikroprzedsiębiorcy mają nowe uprawnienia. Jednoosobowe firmy mogą w wielu sytuacjach korzystać z takich samych praw jak konsumenci. Firmy poszkodowane przez pandemię koronawirusa dostaną także zwrot podatku i poprawią płynność finansową. Można już składać korekty zeznań za 2019 r., w których odliczymy stratę z 2020 r.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/minicase

Jak wylicza Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, przedsiębiorczości i technologii, wśród nowych uprawnień dla mikroprzedsiębiorców znalazła się m.in. ochrona wynikającą między innymi z prawa do rękojmi za wady, a także możliwości odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej na odległość.

Nowe przepisy dla 2,5 mln przedsiębiorców

Nowe rozwiązania dają ochronę przed stosowaniem klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych. Marek Niedużak przypomina, że warunkiem skorzystania z takich rozwiązań jest to, by umowy nie były bezpośrednio związane z działalnością przedsiębiorcy, aby to nie były jego czynności zawodowe.

– Jeżeli mam warsztat samochodowy i kupuję do niego narzędzia, sprzęt specjalistyczny –  to jest to czynność zawodowa, ale jeżeli kupuję drukarkę, na której będę drukował faktury to jest to czynności nie bezpośrednio związana z moją działalnością, jaką jest działalność warsztatu – wyjaśnia wiceszef resortu rozwoju.

Nowe rozwiązania są zgodne z prawem unijnym. Ministerstwo szacuje, że z nowych przepisów może skorzystać prawie 2,5 mln przedsiębiorców. Pierwotnie nowe przepisy miały wejść w życie pierwszego czerwca 2020 roku, ale w związku z pandemią termin przesunięto.

shutterstock dziecko laptop 1200.jpg
Preferencyjna stawka podatku na laptopy dla szkół. Resort finansów przypomina o uldzeUlga z tarczy antykryzysowej

Z kolei "Rzeczpospolita" przypomina, że można już składać korekty zeznań za 2019 r., w których odliczymy stratę z 2020 r.

– Dzięki temu firmy poszkodowane przez pandemię koronawirusa dostaną zwrot podatku i poprawią płynność finansową – mówi cytowany przez dziennik Arkadiusz Łagowski, ekspert Lewiatana.

Z ulgi mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy płacący PIT, jak i spółki odprowadzające CIT. Limit straty, którą można odliczyć, to 5 mln zł. Zakładając, że taką kwotę odliczy spółka, która w 2019 r. płaciła 19 proc. CIT albo przedsiębiorca rozliczający się liniowym 19-proc. PIT, dzięki uldze odzyska 950 tys. zł.
Ulgę wprowadziła tarcza antykryzysowa, dodając art. 52k do ustawy o PIT i art. 38f do ustawy o CIT. Z preferencji mogą skorzystać firmy, których ubiegłoroczne przychody były niższe o 50 proc. od tych z 2019 r.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mały ZUS Plus. Firmy mają miesiąc na zgłoszenie się do programu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 13:43
Do 1 lutego uprawnieni przedsiębiorcy mogą zgłosić chęć skorzystania z Małego ZUS-u Plus. To rozwiązaniem dające możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Preferencyjna stawka podatku na laptopy dla szkół. Resort finansów przypomina o uldze

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 11:29
Ministerstwo finansów przypomina, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z zerowej stawki VAT na laptopy i tablety przekazywane szkołom. Preferencyjna stawka VAT będzie obowiązywała do wygaśnięcia pandemii COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zajmie się we wtorek Tarczą Finansową 2.0. Jej budżet to 13 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 23:55
Podczas wtorkowego posiedzenia rząd ma się zająć projektem uchwały ws. Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm. Jej budżet wyniesie 13 mld zł - przekazała KPRM. Nowa transza pomocy przedsiębiorcom ma być wypłacana od 15 stycznia do końca marca z możliwością przedłużenia jej do końca czerwca br.
rozwiń zwiń