Nowe prognozy Banku Światowego: wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 1,6 albo 4 proc.

Bank Światowy przedstawił nowe scenariusze gospodarcze dla świata i jego poszczególnych regionów. W raporcie na temat perspektyw światowego rozwoju przewiduje, że w 2021 roku wzrost globalnej gospodarki wyniesie 4 proc. Jeśli jednak nasili się pandemia koronawirusa, to może on wynieść tylko 1,6 proc.

2021-01-06, 09:38

Nowe prognozy Banku Światowego: wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 1,6 albo 4 proc.
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, ImageFlow

"Mimo iż globalna gospodarka podnosi się z załamania wywołanego pandemią, prognozowane ożywienie będzie słabe" – czytamy w komunikacie Banku.

Wszystko zależy od efektów szczepień na COVID-19

Rozwój gospodarczy w krótkim terminie pozostaje bardzo niepewny; w negatywnym scenariuszu, w którym uwzględniono dalsze rozprzestrzenianie się pandemii i opóźnienia w programie szczepień przeciw COVID-19, globalny wzrost gospodarczy może wynieść zaledwie 1,6 proc. Jednak efektywne kontrolowanie epidemii i przyspieszenia kampanii szczepień może sprawić, że wzrost w tym roku osiągnie 5 proc. - głosi raport.


Powiązany Artykuł

1200_Warszawa_shutterstock.jpg
Ekspert: jest szansa na szybki wzrost PKB Polski w nadchodzących latach

W 2022 r. światowa gospodarka powinna wzrosnąć o 3,8 proc.

W roku 2022 światowy PKB powinien wzrosnąć o 3,8 proc., ponieważ pandemia "wyrządziła trwałe szkody", mające wpływy na rozwój gospodarczy, takie jak ograniczenie inwestycji i zbyt niski poziom zatrudnienia - ocenia Bank Światowy.

W 2020 r. światowa gospodarka skurczyła się o 4,3 proc. – najbardziej od II wojny światowej

W 2020 globalna gospodarka skurczyła się o około 4,3 proc. i była to najgłębsza recesja od II wojny światowej. W czerwcu Bank przewidywał, że koronawirus spowoduje w 2020 roku spadek globalnego PKB o 5,2 proc.

Druga fala pandemii sprawiła, że ożywienie w gospodarkach rozwiniętych zostało wyhamowane w trzecim kwartale minionego roku.

W Chinach wzrost w 2020 roku wyniósł około 2 proc., co oznacza, że gospodarka rozwijała się w najwolniejszym tempie od 1976 roku.


Powiązany Artykuł

Kościński tt-1200.jpg
Kościński: polskie finanse na tle państw Unii Europejskiej wypadają bardzo dobrze

Rośnie zadłużenie krajów rozwijających się

Pandemia znacznie zwiększyła ryzyko związane z zadłużeniem krajów rozwijających się; słaby wzrost gospodarczy w tych państwach grozi ewentualną utratą zdolności do obsługi istniejących długów - ostrzega Bank Światowy.

"Wspólnota międzynarodowa musi podjąć szybkie i radykalne działania, by nie dopuścić do tego, że narastanie długu wywoła serię kryzysów zadłużenia" - napisał w komunikacie prasowym jeden z wiceprezesów Banku Ayhan Kose.


Powiązany Artykuł

statystyka1200.jpg
Ekspert Pekao: rok 2021 będzie powrotem do normalnej gospodarki

Gospodarka USA urośnie w 2021 r. o 3,5 proc., strefy euro – o 3,6 proc.

Wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w 2021 roku ma wynieść 3,5 proc. Bank Światowy skorygował w dół prognozy dla USA ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się pandemii i spadek popytu. W strefie euro wzrost gospodarczy powinien wynieść 3,6 proc.

Pandemia spowodowała spadek dochodu na osobę, a mniejsze zaufanie inwestorów, rosnące bezrobocie i przerwy w edukacji lub pogorszenie jej jakości sprawiają, że szanse na szybkie poprawienie sytuacji osób, którym spadły dochody, są niewielkie - ocenia Bank.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej