X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe prognozy Banku Światowego: wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 1,6 albo 4 proc.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 09:38
Bank Światowy przedstawił nowe scenariusze gospodarcze dla świata i jego poszczególnych regionów. W raporcie na temat perspektyw światowego rozwoju przewiduje, że w 2021 roku wzrost globalnej gospodarki wyniesie 4 proc. Jeśli jednak nasili się pandemia koronawirusa, to może on wynieść tylko 1,6 proc.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, ImageFlow

"Mimo iż globalna gospodarka podnosi się z załamania wywołanego pandemią, prognozowane ożywienie będzie słabe" – czytamy w komunikacie Banku.

Wszystko zależy od efektów szczepień na COVID-19

Rozwój gospodarczy w krótkim terminie pozostaje bardzo niepewny; w negatywnym scenariuszu, w którym uwzględniono dalsze rozprzestrzenianie się pandemii i opóźnienia w programie szczepień przeciw COVID-19, globalny wzrost gospodarczy może wynieść zaledwie 1,6 proc. Jednak efektywne kontrolowanie epidemii i przyspieszenia kampanii szczepień może sprawić, że wzrost w tym roku osiągnie 5 proc. - głosi raport.


1200_Warszawa_shutterstock.jpg
Ekspert: jest szansa na szybki wzrost PKB Polski w nadchodzących latach

W 2022 r. światowa gospodarka powinna wzrosnąć o 3,8 proc.

W roku 2022 światowy PKB powinien wzrosnąć o 3,8 proc., ponieważ pandemia "wyrządziła trwałe szkody", mające wpływy na rozwój gospodarczy, takie jak ograniczenie inwestycji i zbyt niski poziom zatrudnienia - ocenia Bank Światowy.

W 2020 r. światowa gospodarka skurczyła się o 4,3 proc. – najbardziej od II wojny światowej

W 2020 globalna gospodarka skurczyła się o około 4,3 proc. i była to najgłębsza recesja od II wojny światowej. W czerwcu Bank przewidywał, że koronawirus spowoduje w 2020 roku spadek globalnego PKB o 5,2 proc.

Druga fala pandemii sprawiła, że ożywienie w gospodarkach rozwiniętych zostało wyhamowane w trzecim kwartale minionego roku.

W Chinach wzrost w 2020 roku wyniósł około 2 proc., co oznacza, że gospodarka rozwijała się w najwolniejszym tempie od 1976 roku.


Kościński tt-1200.jpg
Kościński: polskie finanse na tle państw Unii Europejskiej wypadają bardzo dobrze

Rośnie zadłużenie krajów rozwijających się

Pandemia znacznie zwiększyła ryzyko związane z zadłużeniem krajów rozwijających się; słaby wzrost gospodarczy w tych państwach grozi ewentualną utratą zdolności do obsługi istniejących długów - ostrzega Bank Światowy.

"Wspólnota międzynarodowa musi podjąć szybkie i radykalne działania, by nie dopuścić do tego, że narastanie długu wywoła serię kryzysów zadłużenia" - napisał w komunikacie prasowym jeden z wiceprezesów Banku Ayhan Kose.


statystyka1200.jpg
Ekspert Pekao: rok 2021 będzie powrotem do normalnej gospodarki

Gospodarka USA urośnie w 2021 r. o 3,5 proc., strefy euro – o 3,6 proc.

Wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w 2021 roku ma wynieść 3,5 proc. Bank Światowy skorygował w dół prognozy dla USA ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się pandemii i spadek popytu. W strefie euro wzrost gospodarczy powinien wynieść 3,6 proc.

Pandemia spowodowała spadek dochodu na osobę, a mniejsze zaufanie inwestorów, rosnące bezrobocie i przerwy w edukacji lub pogorszenie jej jakości sprawiają, że szanse na szybkie poprawienie sytuacji osób, którym spadły dochody, są niewielkie - ocenia Bank.

PAP, jk

Czytaj także

Europa wyraźnie podzielona na Północ i Południe. Goldman Sachs o gospodarczych skutkach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 10:25
- Powrót gospodarek w strefie euro do kondycji sprzed pandemii będzie postępował w różnym tempie: Niemcy osiągną ten stan dwa lata przed Hiszpanią - ocenili eksperci banku Goldman Sachs. To obrazuje, wg agencji, wyraźny podział naszego kontynentu na oś Północ-Południe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank Światowy: polska gospodarka jest oparta o solidne fundamenty - spowolni, ale odrobi straty

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:00
Polskiej gospodarki pandemia koronawirusa nie pokona, gdyż oparta jest na solidnych fundamentach, ale w 2020 r. pierwszy raz od niemal 30 lat zanotuje recesję 3,9 proc., aby w 2021 r. zacząć stopniowo odrabiać straty - wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prognoza S&P: Polska osiągnie porozumienie z UE, a PKB w 2021 r. wyniesie 3,8 proc.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 16:40
Agencja S&P Global Ratings zakłada, że Polska i UE wypracują kompromis ws. uzależniania wypłaty funduszy UE od przestrzegania zasad praworządności - wynika z raportu agencji z 2 grudnia. S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 3,8 proc. z 4,5 proc.
rozwiń zwiń