X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W Polsce nadal ponad 4,5 mln osób nie korzysta z internetu i komputera

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 18:05
O przyspieszonym procesie cyfryzacji w dobie pandemii koronawirusa, który jednak nie obejmuje dużej grupy osób wykluczonych cyfrowo, mówił w radiowej Jedynce Michał Herde z Federacji Konsumentów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/JP WALLET

Jak wynika z najnowszego raportu Federacji, ponad 4,5 mln osób w Polsce nie korzystało nigdy z komputera ani z internetu, czyli 15 procent naszego społeczeństwa jest nadal wykluczone cyfrowo.

Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotkliwe w dobie pandemii

I jest to duży problem, gdyż, jak mówi gość radiowej Jedynki, oznacza po prostu brak dostępu do informacji, często bardzo ważnych w dobie koronawirusa.


Posłuchaj
04:55 Blazej12.mp3 O przyspieszonym procesie cyfryzacji w dobie pandemii koronawirusa, który jednak nie obejmuje dużej grupy osób wykluczonych cyfrowo, mówił w radiowej Jedynce Michał Herde z Federacji Konsumentów.

 

- I chodzi tu o informację celowaną, dotyczącą zagrożeń wynikających z pandemii czy możliwości skorzystania z wielu usług, do których dostęp z powodu pandemii jest w realnym życiu dosyć ograniczony – mówi Michał Herde.

Wykluczenie cyfrowe obejmuje bardzo często tych, dla których internet byłby najbardziej potrzebny – ludzi starszych, niepełnosprawnych

Szczególnie że wykluczenie to dotyka bardzo często osób, które - chociażby z racji wieku - są najbardziej zagrożone, czy poszkodowane przez pandemię.


router shutter 1200 Aquarius Studio.jpg
Słaby internet? Sprawdź swój router

- Wśród nich bardzo dużą grupę stanowią osoby starsze – większość z tych prawie 5 mln wykluczonych Polaków, prawie 80 proc. z tej grupy, to seniorzy – mówi gość Polskiego Radia.

Jak dodaje, kolejną grupą wykluczoną stanowią osoby niepełnosprawne, aż 30 proc. z nich nie korzysta z wirtualnego przekazu, podobnie jak 20 proc. osób bezrobotnych, a więc tych, którym internet przydaje się w życiu szczególnie.

Gość Polskiego Radia, pytany o przyczyny wykluczenia, wymienia na pierwszym miejscu problem umiejętności, dotykający przede wszystkim seniorów. Kolejną barierą jest kwestia braku dostęp do internetu i koszty utrzymania łącza czy nabycia sprzętu.

Dlatego, jak podkreśla gość radiowej Jedynki, gdy minie czas koronawirusa, warto pomyśleć o programach edukacyjnych i finansowych, skierowanych do najbardziej wykluczonych grup społecznych, wspomagających ich w dostępie tak do urządzeń, jak i łącz szerokopasmowych.

Błażej Prośniewski, jk

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internet w Polsce niemal powszechny. Bez większej różnicy między miastem a wsią

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 14:23
Ponad 90 proc. polskich gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, z czego większość – do szerokopasmowego. Nadal nieco częściej z sieci korzystają mieszkańcy miast, ale w tym roku odnotowano największy wzrost użytkowników internetu na obszarach wiejskich oraz na terenach o średnim stopniu zurbanizowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja Polaków idzie naprzód. Już prawie 9 mln osób posiada profil zaufany

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 17:46
W 2020 r. średnio każdego dnia ponad 11 tysięcy Polaków zakładało profil zaufany, a do urzędów dziennie trafiało niemal cztery tysiące elektronicznych pism ogólnych. Już miliony spraw można załatwić w urzędach bez wychodzenia z domu - korzystając z internetu. Od zgłoszenia urodzenia dziecka, spraw meldunkowych czy obejmujących dowody osobiste.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2020 roku dwukrotnie wzrosła liczba firm zakładanych online

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 11:34
Pandemia przyspieszyła cyfryzację gospodarki, o czym świadczy dwukrotny wzrost liczby firm zakładanych online w 2020 r.
rozwiń zwiń